Do sosu jogurtowego do baraniny. Gdzieś @draconessa podawała przepis bo @Marcelina szukała. Zrobiłam na Wielkanoc dwa lata temu i co roku teraz robię. A sos miętowy pycha... :P
Tej mięty to zazdroszczę. Robię sok/napój miętowy- moje dzieci uwielbiają. Znajomi są bardzo mile zaskoczeni smakiem. Gotuję 2 litry wody z 1/2 kg cukru, 2 dag kwasku cytrynowego- można z niego zrezygnować lub zastąpić cytryną ale nie będzie go można zostawić jako syrop na zimę tylko co picia od ręki. Do gorącego soku wkładam z 20-30 gałązek mięty- nawet jej nie myję bo traci olejki aromatyczne i pozostawiam na 24 godziny. Potem wybieram gałązki mięty- sok ma słomkowy kolor, zagotowuję i wrzące do słoików. Spróbuj..... naprawdę nie pożałujesz ..... a jak pięknie pachnie w całym domu. Robię go od 3 lat.
To w następnym roku zrób choć kilka słoiczków, nie pożałujesz ja ten sok/syrop bardzo lubię a latem parzę miętę, dodaję troszkę miodu, tego soku właśnie, limonkę/cytrynę i dużo lodu-pycha i świetnie gasi pragnienie
@Sylaba -wyguglałam, wygląda na to, ze jest bardzo popularny, tu akurat od Kręglickiej:
ok. 40 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych) 2 litry wody 1-2 kg cukru* (możesz użyć ksylitolu) – w literaturze klasycznej podaje się zwykle 1kg cukru na 1 litr wody – ja daję pół tej porcji sok wyciśnięty z 5 dużych cytryn
Wykonanie: Kwiaty dokładnie oddziel od łodyżek, które są gorzkawe (ja obcinam je nożyczkami). Następnie zalej je wrzątkiem i odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin (ja odstawiam na całą noc). Następnie przecedź, dodaj cukier, sok z cytryny, wymieszaj i zagotuj (cukier musi dokładnie się rozpuścić). Nie gotuj tego syropu, jedynie doprowadź do wrzenia i natychmiast przelej do wyparzonych, szczelnie zamykanych butelek lub słoiczków (jeśli chcesz dłużej przechować). Zakręć, słoiczki postaw do góry dnem i odwróć dopiero gdy zupełnie ostygną. Nie wymagają już pasteryzowania. Jeśli robisz syrop do bezpośredniego spożycia, to po prostu przechowuj go w lodówce przez kilka dni.
mama i teściowa dają kwasek-chyba o zakonserwowanie chodzi
SYROP MIĘTOWY 15-20 długich gałązek świeżej mięty sok z kilku cytryn 1l wody 1kg cukru( może być mniej)
Wodę zagotować, dodać cukier, sok z cytryn i cytrynę (ja daję też cytrynę sparzoną pokrojoną w plasterki). Gałązki mięty opłukać pod bieżącą wodą i wrzucić do tez do garnka. Odstawić na 24 Odcedzić na sicie i rozlać do słoiczków. Ja dodatkowo przelewam to przez gazę, żeby był bardziej klarowny ten syrop. Zagotować słoiczki ok.5-10 min. Tak przygotowany syrop rozrabia się z wodą. Jest znakomity w gorące dni. Polecam wrzucić kilka kostek lodu. A zimą można dodawać do herbaty lub też pić z samą wodą.
Sos mietowy jogurtowy: jogurt naturalny, swieza mieta bardzo drobno posiekana albo zblendowana krotko, zmieszana z octem balsamicznymi taka sama iloscia wrzatku ( uwaga - octu i wody odrobinke tylko - an duzy peczek po cztery lyzki - moznamiete zmieszac wczesniej, zeby sie nieco przemacerowala). Sol do smaku i mozna odrobineczke cukru dac Wersja dla leniwych - sos mietowy gotowy z jogurtem zmieszany:) Klasyczny sos do baraniny jest po prostu bez jogurtu:)
@AgaMaria Zagotować 4 litry wody z 1 kg cukru i 20g kwasku cytrynowego, dodać 30-40 gałązek mięty i pozostawić na 24 godziny. Wyjąć mięte, zagotować sok i słoików.
hejka, a u nas właśnie w tej mięcie bujnej, gęstej wysypiają się dzikie ogromne kocury...I co...czy wystarczy umyć, sparzyć, zagotować...? Czy lepiej nie używać tej mięty "wygniecionej" przez kocury?
Komentarz
Gotuję 2 litry wody z 1/2 kg cukru, 2 dag kwasku cytrynowego- można z niego zrezygnować lub zastąpić cytryną ale nie będzie go można zostawić jako syrop na zimę tylko co picia od ręki. Do gorącego soku wkładam z 20-30 gałązek mięty- nawet jej nie myję bo traci olejki aromatyczne i pozostawiam na 24 godziny. Potem wybieram gałązki mięty- sok ma słomkowy kolor, zagotowuję i wrzące do słoików. Spróbuj..... naprawdę nie pożałujesz ..... a jak pięknie pachnie w całym domu. Robię go od 3 lat.
szkoda, ze tak póxno o tym czytam
ja ten sok/syrop bardzo lubię
a latem parzę miętę, dodaję troszkę miodu, tego soku właśnie, limonkę/cytrynę i dużo lodu-pycha i świetnie gasi pragnienie
Twoja "miętownica" jest bardzo popularna na Ukrainie! Tylko tam wystepuje jeszcze z cytryna/limonka.
ok. 40 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych)
2 litry wody
1-2 kg cukru* (możesz użyć ksylitolu) – w literaturze klasycznej podaje się zwykle 1kg cukru na 1 litr wody – ja daję pół tej porcji
sok wyciśnięty z 5 dużych cytryn
Wykonanie:
Kwiaty dokładnie oddziel od łodyżek, które są gorzkawe (ja obcinam je nożyczkami). Następnie zalej je wrzątkiem i odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin (ja odstawiam na całą noc). Następnie przecedź, dodaj cukier, sok z cytryny, wymieszaj i zagotuj (cukier musi dokładnie się rozpuścić). Nie gotuj tego syropu, jedynie doprowadź do wrzenia i natychmiast przelej do wyparzonych, szczelnie zamykanych butelek lub słoiczków (jeśli chcesz dłużej przechować). Zakręć, słoiczki postaw do góry dnem i odwróć dopiero gdy zupełnie ostygną. Nie wymagają już pasteryzowania. Jeśli robisz syrop do bezpośredniego spożycia, to po prostu przechowuj go w lodówce przez kilka dni.
mama i teściowa dają kwasek-chyba o zakonserwowanie chodzi
15-20 długich gałązek świeżej mięty
sok z kilku cytryn
1l wody
1kg cukru( może być mniej)
Wodę zagotować, dodać cukier, sok z cytryn i cytrynę (ja daję też cytrynę sparzoną pokrojoną w plasterki).
Gałązki mięty opłukać pod bieżącą wodą i wrzucić do tez do garnka. Odstawić na 24 Odcedzić na sicie i rozlać do słoiczków. Ja dodatkowo przelewam to przez gazę, żeby był bardziej klarowny ten syrop. Zagotować słoiczki ok.5-10 min.
Tak przygotowany syrop rozrabia się z wodą. Jest znakomity w gorące dni. Polecam wrzucić kilka kostek lodu.
A zimą można dodawać do herbaty lub też pić z samą wodą.
Dostałam przepis od koleżanki
@Sylaba przepis na sok?
Zagotować 4 litry wody z 1 kg cukru i 20g kwasku cytrynowego, dodać 30-40 gałązek mięty i pozostawić na 24 godziny. Wyjąć mięte, zagotować sok i słoików.
Czy lepiej nie używać tej mięty "wygniecionej" przez kocury?
*kocury miętówki