Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Oddajecie krew?

edytowano listopad 2008 w Ogólna
Honorowi dawcy krwi mogą, rozliczając się z fiskusem, odliczyć sobie jako darowiznę oddaną przez siebie krew. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w stacji krwiodawstwa.

Odliczeniu podlega faktycznie oddana ilość krwi przemnożona przez kwotę ekwiwalentu. Jeden litr krwi jest wyceniany na 130 złotych. Krwiodawca może oddać 2,7 litra rocznie, więc będzie mógł odliczyć od dochodu 351 złote.
Ważne tylko, by zadbał o zaświadczenie z centrum krwiodawstwa wydawane na koniec roku. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym oznaczonym symbolem PIT-37 lub PIT-36, składanym w terminie do 30 kwietnia, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O. W załączniku tym wykazuje się wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Z przedmiotowej ulgi mogą również korzystać podatnicy opodatkowujący swoje przychody zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Odliczenia dokonają wówczas w zeznaniu PIT-28 składanym w terminie do 31 stycznia następnego roku, łącznie z załącznikiem PIT/O. Rozliczać się mogą także osoby, które oddały tylko raz krew, czyli 450 ml krwi, otrzymają wówczas 58,50 zł.

Komentarz

  • Ja sobie obiecuję , że w końcu oddam krew - niekoniecznie ze względów podatkowych - ale jak nie jestem w ciąży , to karmię ...
  • honorowi dawcy krwi mają też darmowe bilety ZTM w Warszawie
  • na te bilety ztm to trzeba sie solidnie naoddawac :)
  • [cite] Monika73:[/cite]Ja sobie obiecuję , że w końcu oddam krew - niekoniecznie ze względów podatkowych - ale jak nie jestem w ciąży , to karmię ...

    U mnie dokładnie tak samo :wink:
  • W czasie studiow oddawalam krew,teraz przymierzam sie by oddac tutaj.Oddalam w sumie ok.8 litrow krwi.
  • Oddalam w sumie ok.8 litrow krwi.
    Ja też, w ciągu 12 miesięcy, w wojsku za urlopy, jeszcze mnie trzyma ;)
  • Nasz Łukasz odkąd stał się pełnoletni zasila naszą rodzinkę czekoladkami za swoją krwawicę:wink:
    Odliczenia raczej mieć nie będzie, chociaż pracuje (soboty, ale tylko do końca roku-potem na poważnie przygotowania do matury:beard:) i niestety nie za takie pieniądze, żeby sobie coś niecoś odliczyć:sad:
    Ja osobiście mam dylemat, bo z jednej strony moja hematolog twierdzi, że jestem zdrowa (7 lat temu miałam małopłytkowość) a z drugiej jak się zapytałam czy mogę oddać krew, to zrobiła:shocked: z pytaniem : a po co? ja na to, żeby chociaż oddać to, co dostałam:smile:; na co usłyszałam, że lepiej nie ryzykować... Także do końca nie wiem:sad:
    K
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.