Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Psycholog dziecięcy w Krakowie

Szukam w Krakowie jakiegoś dobrego psychologa dziecięcego zajmującego się rozwojem dzieci 3-4 letnich. Czy ktoś mógłby mi kogoś polecić? Chodzi o problem niechęci do samodzielności u prawie 4-letniego dziecka (ubieranie się, samodzielne jedzenie, toaleta). Synek wydaje się bardzo zaabsorbowany swoim światem wewnętrznym. Co prawda nawiązuje kontakt i zadaje bardzo dużo pytań, ale jest to kontakt dosyć jednostronny. Trudno z nim rozmawiać na tematy, które go nie interesują. Gdy jakiś temat sprawia mu problem, zaczyna mówić o czymś zupełnie innym i traci zainteresowanie rozmówcą. Może taka jego uroda, ale martwi mnie ten brak samodzielności, bo to duże już dziecko i np. nadal nie korzysta z nocnika, choć próbowaliśmy już różnych metod. Jego siostra ma prawie dwa lata i wykazuje się o wiele większym dążeniem do samodzielności: je sama i zaczyna się sama ubierać i rozbierać. Gdy synka nakłaniamy do samodzielnego jedzenia, to praktycznie przestaje jeść posiłki, które jadłby z chęcią, gdyby został nakarmiony. Wydaje mi się, że wynika to po części ze wstrętu do brudzenia się, a częściowo z tego powodu, że ręce i myśli ma nieustannie zajęte jakąś zabawą, a samodzielne jedzenie mu w tej zabawie przeszkadza (nie potrzebuje do tego zabawki, wystarczy łyżka, widelec lub nawet same ręce). Chciałabym się skonsultować z jakimś specjalistą, bo sama już nie wiem, jak mam podejść do dziecka: zaostrzać wymagania, czy też odpuszczać i czekać, aż dojrzeje.

Komentarz

  • Moje dziecko było sprawdzane pod kątem zaburzeń integracji sensorycznej i Aspergera w http://www.mudi.edu.pl/kadra/ - tam miał terapię SI i bardzo dużo skorzystał, zrobił duże postępy. Spotkaliśmy się też z psychologiem w Cresco. Tam krótko mamy kontakt więc jeszcze nie mam wyrobionej opinii.

    Wydaje mi się, że zawsze też możesz spróbować skontaktować się z Poradnią Psych.- Ped. nawet najbliższą dla miejsca zamieszkania, może można niodplatnie skonsultować się tak na początek. Bo poradnie, które podałam wyżej są prywatne.

    Duże z tego co piszesz o synku dotyczyło też i mojego malucha.
  • W Krakowie jest też Centrum Metody Krakowskiej gdzie można zdiagnozować dziecko w kierunku zespołu Aspergera w Pani Marty Korendo
    Tutaj
    http://www.centrummetodykrakowskiej.pl/forum/
    można poczytać o problemach z rozwojem dzieci i zadać pytanie.
    Mam trzyletniego syna z autyzmem którego prowadzę tą metodą z bardzo dobrym rezultatem.
  • Rzeczywiście podejrzewamy trochę zespół Aspergera. Dziękuję za namiary na poradnie. A mogłybyście polecić mi jakąś literaturę na temat tej choroby? Chętnie dowiedzialabym się czegoś więcej.
  • @Anulek
    Koniecznie kup książkę Pani prof. Marty Korendo "Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera"
  • @AleksandraB czy książka, którą polecasz, może pomóc zrozumieć dorosłego Aspergera?
  • i dogadać się z nim....
  • @aqq
    Tak, mi pomogła.
  • Mojemu synkowi nie potwierdził się autyzm. Ma duże zaburzenia integracji sensoryczna i po terapii bardzo się rozwinął. Ale gdyby faktycznie miał Aspergera to metoda krakowska byłaby moim pierwszym wyborem.
  • aqqaqq
    edytowano czerwiec 2016
    coś jeszcze możesz polecić z książek?
    edit: @AleksandraB
  • Weź skierowanie od Pediatry do Poradni zdrowia psychicznego i zawieź je do Maltańczylów - tzn Maltańskie Centrum Pomocy na Kasztanowej.

  • Terapeutka syna poleciła mi podobno dobrą książkę ale zapodziała mi się karteczka.
    Muszę odnaleźć bo też mam dużą motywację żeby zrozumieć człowieka z aspergerem.
  • To jak znajdziesz, to daj znać... ja właśnie sfinalizowałam zakup tamtej książki przez olx, czekam na wysyłkę...
    Dzięki!
  • Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Tammeta. To autobiografia człowieka z ZA. Świetnie opisuje doświadczenie "od srodka", zaczynając od pierwszych wspomnień, także to jak odbierał zachowania innych, co to denerwowalo, co pomagało.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.