Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaburzenia wchłaniania - trawienie cukrów?

Słuchajcie mądre głowy i coś poradźcie.

Jakiś czas temu odkryłam u siebie nietolerancję na gluten.
Droga była żmudna i na około ale przynajmniej coś już mam zdiagnozowane.
Dodatkowo wiem, że gluten spożywany przeze mnie latami, kiedy nie miałam pojęcia, że mi nie służy upośledził mi kilka funkcji związanych z wchłanianiem składników pokarmowych. Część już odkryłam ale myślę że jeszcze nie wszystko.

I tak nie wchłaniam z przewodu pokarmowego wit. B12.
Dodatkowo mam spore niedobory D3 oraz wapnia.

Pomimo diety bezglutenowej (od roku), suplementacji D3 (4000 jm dziennie) oraz zastrzyków z B12 (1000/1x m-c)
nadal brakuje mi energii. (Wapń też suplementuję).

Obiło mi się o uszy, że przyczyna może być w upośledzeniu funkcji trawienia cukrów kiedy glukoza nie dociera w efekcie finalnym do mózgu.

Inną rzeczą, która też gdzieś mi się obiła, to że przy rozkładzie cukrów bierze udział wapń. I to, że "słodycze szkodzą na zęby" ma uzasadnienie nie tylko w obrębie jamy ustnej ale właśnie wewnątrz - w procesie trawienia wapń najłatwiej wyciągnąć z zębów.

Coś jest na rzeczy, bo pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej bardzo mi lecą ostatnio zęby.

Co powinnam zbadać?

Komentarz

  • W sensie glutenu?

    genotyp DQ2DQ8
    i przeciwciała: TTG IgA, IgG; EMA IgA, IgG

    gastroskopia - zanikowe zapalenie śluzówki, potwierdzona w przeciwciałach niedokrwistość megaloblastyczna
    Podziękowali 1Bridget
  • Nie mam celiaki jeśli o to pytasz.
  • @Elunia - niechże ta pani profesor zacznie to gdzieś publikować i o tym publicznie mówić! Bo jak mówię o tym ja, co nie jestem profesorem, to większość ludzi patrzy na mnie, jak na kosmitę-wariata.
    Podziękowali 1Nika76
  • Znaczy się, z niej też kosmitę-wariata zrobili :(
    Masakra!
  • @Yucami ;
    Z gastro:
    Rozpoznanie kliniczne: Hernia hiatus oesophagei. Gastritis atrophica susp. Celiakia. Duodenitis.
    Rozpoznanie histopat.: 1. Duodenitis minimalis. Brak cech zaniku kosmków (Marsh 0)
    2. Duodenitis minimalis. Brak cech zaniku kosmków (Marsh 0)
    3. Gastritis chronica antralis partim atropica.
  • ..... ja bym drzwi chyba wywaliła.... fajnie... :(
  • @Elunia Jestem bardzo ciekawa co ta p. Prof jeszcze mówi o żywności.
    Mam 3 letniego syna z autyzmem, problemami jelitowymi. Jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej ale zastanawiam sie nad bezzbożową. Pojechaliśmy na tydzień na wakacje i bardzo mu się pogorszyło. Kompletnie nie słucha poleceń (choć rozumie), piszczy i monotonnie wyje,  nie chce samodzielnie chodzić, wróciły echolalie, prawie przestał patrzeć w oczy. Musieliśmy skrócić wakacje. Nawet jeść przestał. 
  • edytowano wrzesień 2016
    To skoro już przy okazji Dąbrowskiej poczytałem o tej diecie ketogenicznej, to tutaj chyba pierwsza, jeszcze uboga, metaanaliza badań zastosowania tej diety w ASD.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4074854/

    W jednym z badań na 30 dzieciaków 40% nie tolerowało/nie dało rady stosować diety (nie napisali czemu); 2 dzieciaków z łagodną postacią miało znaczącą poprawę, a pozostałe dzieciaki lekką lub średnią poprawę. Poprawa utrzymywała się również po zakończeniu diety.
    Podziękowali 1AleksandraB
  • I znalazłem abstrakt tego badania:

    A pilot prospective follow-up study of the role of the ketogenic diet was carried out on 30 children, aged between 4 and 10 years, with autistic behavior. The diet was applied for 6 months, with continuous administration for 4 weeks, interrupted by 2-week diet-free intervals. Seven patients could not tolerate the diet, whereas five other patients adhered to the diet for 1 to 2 months and then discontinued it. Of the remaining group who adhered to the diet, 18 of 30 children (60%), improvement was recorded in several parameters and in accordance with the Childhood Autism Rating Scale. Significant improvement (> 12 units of the Childhood Autism Rating Scale) was recorded in two patients (pre-Scale: 35.00 +/- 1.41[mean +/- SD]), average improvement (> 8-12 units) in eight patients (pre-Scale: 41.88 +/- 3.14[mean +/- SD]), and minor improvement (2-8 units) in eight patients (pre-Scale: 45.25 +/- 2.76 [mean +/- SD]). Although these data are very preliminary, there is some evidence that the ketogenic diet may be used in autistic behavior as an additional or alternative therapy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.