Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Białoruś

Od 26 października br. Polacy będą mogli bez wizy udać się do Grodna i okolicznych terenów przy białoruskiej części Kanału Augustowskiego.
Dekret uprawnia do 5 dni pobytu na terenie Białorusi tylko na podstawie paszportu. Na razie ruch bezwizowy został wprowadzony do końca 2017 r., ale jeśli się sprawdzi, Białoruś nie wyklucza jego przedłużenia. 
Białoruski wiceminister sportu i turystyki Michaił Partnoj ujawnia też plany dotyczące nowych zasad wjazdu na Białoruś. Zgodnie z nimi, obywatele 80 krajów świata, którzy przylatywaliby na lotnisko w Mińsku, mogliby przebywać na Białorusi do 5 dni bez wizy. Polityk przekonuje też, że dokument w tej sprawie zostanie zatwierdzony jeszcze w tym roku. 
Całość:
http://turystyka.wp.pl/kat,1036545,title,Bialorus-Polacy-zwiedza-caly-kraj-bez-wizy,wid,18539661,wiadomosc.html?ticaid=117f1d&_ticrsn=3
Podziękowali 2Hope mamutek

Komentarz

 • :-) Chętnie. W końcu sąsiedzi i Polaków sporo.
 • Tiaaa.. ale co nas przetrzepia na granicy to nasze... Mam psiapsiole ze studiów, Polkę mieszkająca na Białorusi. Oj dość się nasłuchałam, podziękuję...
 • Mnie nigdy nie "trzepali". Byłam masę razy.
 • Nie kazali Ci czytac notatek ze studiów na głos? Albo nie otwierali Twojej pracy licencjackiej na kompie i nie wyszukiwali w niej słów kluczy? Brrr...
 • Nie wiem co tam się działo z Twoją koleżanką i czym podpadła celnikom, ja z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęściej sprawdzane są osoby, które mieszkają w strefie przygranicznej i wożą kilka razy w tygodniu spirytus i benzynę na handel.
  Polski turysta, który wygląda jak turysta, zachowuje się jak turysta, jedzie z normalnym bagażem, nie ma w paszporcie masy pieczątek świadczących o dużej aktywności w przekraczaniu granicy, śmiało może kierować się do tego pięknego, spokojnego, bezpiecznego kraju.
  Podałam propozycję dla osób, które mają ochotę odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, a do tej pory wizja wyrabiania wizy skutecznie je od tego odstraszała. Znam takich osób sporo.
  Inne polskie granice wciąż pozostają otwarte. Można wybrać się do innego kraju i polecić albo odradzić wizytę z własnego doświadczenia.
  Podziękowali 1Dorotak
 • Moi szefostwo jeżdżą raz do roku na Białoruś prowadzić tam szkołę rodzenia. Mieszkają pod Warszawą. Zawsze jakieś przejścia z celnikami mają :(
  Podziękowali 1Dorotak
 • To widocznie miałam do tej pory szczęście  :D
  Czego i Wam wszystkim życzę w każdym aspekcie! :)

  No, ale jak już się przekroczy granicę, to dalej jest fajnie. Pyszne jedzenie, czyste ulice, ciekawe zabytki, piękna przyroda...
 • Ja bym chciał pojechać na Białoruś. Nawet paszport w tym celu wyrobiłem.
 • Służę poradą, jak coś :)
  Podziękowali 1Maciek_bs
 • Juz od dawna mam zaplanowane, zeby pojechac do Grodna, jak tylko zniosa wizy. 
 • No to jeszcze gratka dla fanów sportu - letnie europejskie igrzyska olimpijskie odbędą się w 2019 roku w Mińsku:
  http://wiadomosci.com/igrzyska-europejskie-2019-odbeda-sie-w-minsku/
 • Tam są podobno cudne bagna pełne ptaków... Jak moja córka się dowie, to nie odpuści
 • Od dnia 26 października 2016 roku będzie możliwe odwiedzenie Parku rekreacyjno-turystycznego «Kanał Augustowski» w ciągu maksymalnie 5 dni bez wizy.

  Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec ma posiadać:

  - ważny paszport lub inny dokument, uprawiający do przekroczenia granicy;

  - dokument uprawiający do zwiedzania Parku «Kanał Augustowski», wydany przez białoruskie biuro podroży, świadczące usługi turystyczne na terenie Parku «Kanał Augustowski»;

  ubezpieczenie medyczne;

  srodki płatnicze.

  Przekroczenie granicy państwowej Republiki Bialoruś ze strony Rzeczypospolitej Polski bez wiz będzie możliwe wyłącznie w przejściach granicznych «Lesnaja-Rudavka» oraz «Bruzgi-Kuznica Bialostocka».

  Park «Kanał Augustowski» obejmuje m.Grodno i tereny Gożskiego, Kopciewskiego, Odelskiego, Podłabieńskiego oraz Sopockinskiego selskich sowietów Grodzieńskiego rejonu.


  Szczegóły:

  http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/da6034a0b1d015ae.html


  Podziękowali 1Maciek_bs
 • Odważył się ktoś? Ciekawa jestem jak teraz wygląda w praktyce przekraczanie granicy. 
 • My byliśmy. Jak masz pytania - pisz :)
 • 1. Musicie mieć jakieś noclegi aby w ogóle wyrobić wizę (nie wiem jak jest w praktyce z tym bezwizowym wjazdem). Może to być wykupiony nocleg w hotelu, ale też może być podany adres osoby prywatnej, która Was zaprasza.
  Po drugie, przy pobycie dłuższym niż 5 dni roboczych musicie zameldować się w milicji - brak meldunku skutkuje problemami na granicy w drodze powrotnej. Hotel melduje sam, przy pobycie u osoby prywatnej trzeba pójść się meldować z właścicielem mieszkania. 
  2. Nie zauważyliśmy jakiejś szczególnej zależności. Za przekroczenie prędkości dają mandaty, ale to każdemu. Te mandaty nie są wysokie. Łapówki nie są wymagane. 
  Gorsze mandaty są za brak czytnika bramek. Albo za jego nieprawidłową instalację (np podpięcie do innego auta niż pierwotna instalacja czytnika). Mandaty w tym przypadku są bardzo wysokie.
  Czytniki są wymagane dla każdego auta zagranicznego przy przejeździe po płatnych drogach. Teoretycznie można odbyć podróż bez przejazdu płatnymi drogami, ale to trzeba dobrze zaplanować.
  Tu więcej na temat systemu Beltoll:
  http://beltoll.by/index.php/pl/
 • My odpuściliśmy temat wyjazdu na Białoruś ze względu na ostatnie informacje, tzn. sprzed 3 tyg.. Mieliśmy jechać do znajomego księdza, u którego spokój ale granica i możliwe kłopoty nas wstrzymały. Miał być wyjazd 3 mężczyzn z "darami dla Polonii"...
  O ruchu bezwizowym czytaliśmy ale jest ryzyko przekroczenia granicy obwodu bezwizowego.
  Na razie pozostało nam wysyłanie paczek.
 • Niestety nie mam przetestowanych poniższych kierunków, ale polonica to w dużej mierze tam:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Brześć
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Grodno
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowogródek
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieśwież

  Teraz niestety nie mogę poszukać więcej.
  Na marginesie - podobno z niemowlaczkiem można przyspieszyć przejście na granicy, warto popytać, bo kolejki potrafią być dość długie... Tego też jeszcze nie testowaliśmy.


 • Wszystko zależy od aktualnego kursu dolara. Bywało tak, że np kupowaliśmy hurtowo buty dla dzieci bo było tanio. Ale zasadniczo to prawda. Spożywcze, odzież, elektronika są droższe.
  Z tym, że my jednak "obkupujemy się" spożywczo przy powrocie do Polski, ale w specyficzne produkty, których u nas nie ma.
  Nie warto jednak brać swojego jedzenia na ten wyjazd. Aż tak drogo nie jest, a tamtejsza kuchnia warta spróbowania. A niemowlaczek może polubiłby konserwy dla niemowląt - moje się tym objadają nawet jak już są zdecydowanie za duże :) konserwy te są z dużą zawartością mięsa lub ryb, i ja jeśli robię obiadek dla malucha to dzielę to na 2 lub 3 razy i dodaję warzywka.
 • Co do sowietyzacji to faktycznie tak bywa :( np kościół zmieniony na salę organową :(
 • Jeszcze jedna możliwość wyjazdu na Białoruś bez wizy - samolotem do Mińska:
  http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas/bezwiz/
 • Białoruś otwiera kolejne możliwości wjazdu bezwizowego. Dołącza Brześć i okolice:

  Zgodnie z Dekretem Prezydenta Republiki Białoruś z dnia 26 grudnia 2017 r. nr 462 bez wymogu posiadania wizy i wyłącznie w celach turystycznych można przebywać w specjalnym turystyczno-rekreacyjnym Parku „Kanał Augustowski” oraz strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” w ciągu turystycznego wyjazdu do 10 dni.

  Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec ma posiadać:

  - ważny paszport lub inny dokument, uprawiający do przekroczenia granicy;

  - dokument uprawiający do zwiedzania (potwierdzający wykupienie usług turystycznych) Parku “Kanał Augustowski” oraz strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”, wydany przez certyfikowane białoruskie biuro podroży, świadczące usługi turystyczne na terenie w/w stref;

  - ubezpieczenie medyczne;

  - srodki płatnicze.

  Obszar Parku „Kanał Augustowski” obejmuje:

  ·        miasto Grodno

  ·        rejon grodzieński (w całości)

   Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje:

  ·        miasto Brześć,

  ·        rejon brzeski,

  ·        rejon żabinkowski (obwód Brzeski),

  ·        rejon kamieniecki (obwód Brzeski),

  ·        rejon prużański (obwód Brzeski),

  ·        rejon świsłocki (administracyjnie należy do obwodu Grodzieńskiego)

  Przekroczenie granicy państwowej Republiki Bialoruś dla zwiedzania bez wizy m. Grodno i specjalnego turystyczno-rekreacyjnego Parku “Kanał Augustowski” możliwe w drogowych przejściach granicznych:

  ·        z Połską: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi;

  ·         z Litwą: Švendubrė-Privalka, Raigardas-Privalka;

  ·        kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka – Bruzgi (stacja kolejowa „Grodno”);

  ·         port lotniczy „Grodno”.

  Przekroczenie granicy państwowej Republiki Białoruś dla zwiedzania bez wizy m.Brześć i strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”  możliwe w drogowych przejściach granicznych z Połską:

  ·        Terespol-Brześć, Sławatycze — Domaczewo, Połowce-Pieszczatka-, Białowieża-Piererow (w ostatnim dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy),

  ·        kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć (stacja kolejowa „Brześć”),

  ·         port lotniczy „Brześć”.

   UWAGA!

  Nie jest możliwe przemieszczanie się pomiędzy strefami ruchu bezwizowego (osoby, które przyjechały do strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”, w ramach ruchu bezwizowego, nie mogą przemieszczać się do Grodna i na Kanał Augustowski oraz odwrotnie)!

  Szczegóły bezwizowego wjazdu do m. Grodno i Parku „Kanał Augustowski” można znaleźć tu: https://grodnovisafree.by/pl/

  Szczegóły bezwizowego wjazdu do strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”” można znaleźć tu: http://tour.brest.by/(w języku rosyjskim)

  Źródło:
  http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas/bezwizBrGr/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.