Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

edytowano grudzień 2008 w Arkan Noego
Kard. Antonio Ca??izares Llovera, arcybiskup Toledo (Hiszpania) w dn. 9 grudnia 2008 został nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Jeden z największych opiniotwórczych dzienników włoskich, "La Stampa", opisuje na gorąco nominację Ca??izaresa w notatce Mario Tosattiego:

Dotychczasowy członek Kongregacji Doktryny Wiary i Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" (zajmującej się utrzymaniem relacji z lefebrystami oraz w ogóle z tradycjonalistami katolickimi), Ca??izares obejmie teraz stanowisko, do którego Papież przywiązuje wielką wagę. Odnowienie trzeźwej liturgii będącej w ciągłości z tradycją jest przecież znakiem rozpoznawczym Benedykta XVI, który właśnie tej kwestii poświęcił publikację motu proprio uwalniające mszał przedsoborowy.

Jak pisze Tosatti, hiszpański kardynał jest nazywany "małym Ratzingerem" nie przez wzgląd na niski wzrost, ale ze względu na rygor doktrynalny, który go wyróżnia. Jest jednym z najbardziej zaciekłych przeciwników polityki Zapatero w temacie bioetyki i rodziny (prawa cywilne małżeństw homoseksualnych).

W przeddzień ostatniego zwycięstwa Zapatero w wyborach Ca??izares mówił:
"Jest w toku rewolucja kulturowa, nie tylko w Hiszpanii, na całym Zachodzie. Donosi o tym Benedykt XVI, obawiając się dyktatury relatywizmu. Hiszpania przedstawia skrajny punkt tej rewolucji, ze swoimi prawami dotyczącymi płci idącymi sporo poza granice tradycyjnego feminizmu, ten rodzaj walki klas między mężczyzną i kobietą. Rząd hiszpański ustalił prawa, które przeczą naturze i rozumowi, które powierzają państwu formację moralną młodzieży, które chcą oprzeć nową kulturę na fałszywej koncepcji wolności". W temacie roli Kościoła, "byłoby to zdradą, gdybyśmy zrezygnowali z obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nie jesteśmy przeciwni demokracji, jest wręcz odwrotnie: kto zaprzecza prawu do życia, ten jest przeciwny demokracji i prowadzi społeczeństwo ku zagładzie. My będziemy bronić zagrożonych wartości. I będziemy walczyć przeciwko rozszerzeniu prawa do aborcji, i przeciwko eutanazji."

Jak dodaje Onet, w ostatnim publicznym wystąpieniu przed ogłoszeniem nominacji, arcybiskup Toledo potępił niedawną decyzję sędziego z miasta Valladolid , który nakazał usunięcie krzyży z miejscowej szkoły publicznej. "To akt chrystofobii", "choroba społeczna" - powiedział wtedy hiszpański kardynał.

Benedykt XVI, jak sugeruje Tosatti z La Stampa, nie był do końca zadowolony z zarządzania Kongregacją przez dotychczasowego jej prefekta, kard. Arinze, również wprowadzenie do Kongregacji jako sekretarza abpa Ranjitha, nie okazało się wystarczające dla faktycznej zmiany działania dykasterii. Ranjith pozostanie jeszcze kilka miesięcy w kongregacji, zanim wyjedzie do Sri Lanki, aby objąć stolicę biskupią w Colombo.

Komentarz

  • Kontrrewolucja u bram...

    image

    image
  • Poniżej zamieszczamy fragment wywiadu z Antonio kard. Ca??izaresem Llovera, Prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który ukazał się 28 stycznia br. na łamach dziennika L'Osservatore Romano.


    Benedykt XVI bardzo podkreślał charakter tradycji jako elementu konstytutywnego wiary Kościoła. W swoich katechezach o Ojcach Kościoła, w swoich homiliach i w swoich przemówieniach ciągle jest obecna ta myśl.

    Istotnie, przede wszystkim tradycja; wydarzeniem fundamentalnym tradycji jest Eucharystia. Mówi o tym św. Paweł: "Przekazuję wam to, co otrzymałem". Eucharystia jest fundamentalnie tradycją, darem jedynej rzeczywistości, którą Kościół ma i która tworzy Kościół, Jezusa Chrystusa. I Kościół Jezusa Chrystusa był i będzie zawsze tradycją, a nigdy przerwaniem tego, co odziedziczył. Niektórzy uważali, że reforma soborowa skończyła z poprzednią liturgią, ale w rzeczywistości jest odwrotnie: chodziło o przekazanie tego, co się otrzymało, z wiernością i oczywiście z naturalnym unowocześnieniem niektórych form, które tego potrzebowały. Dlatego myślę, że prawdziwa odnowa liturgii polega na przyjęciu tradycji, umożliwiając, aby Kościół był w stanie dać to, co jest jego bogactwem, życiem i myślą, to, co przetwarzało historię i wytworzyło nową ludzkość. Liturgia jest pamięcią, ale pamięcią nie nieruchomej przeszłości, przeciwnie: czegoś, co się realizuje wobec nas i co ma jeszcze dojść do swojej pełni.
  • :whorship::whorship::whorship:


    Jego Eminencja Antonio Kard. Ca??izares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odprawił dziś w archibazylice na Lateranie, Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Była to Msza pontyfikalna z faldistorium. Służbę liturgiczną i śpiew zapewnili Franciszkanie i Franciszkanki Niepokalanej.

    Jest to wydarzenie bez precedensu z uwagi na połączenie rangi miejsca celebracji i osoby celebransa: najważniejszy hierarcha watykański w dziedzinie liturgii odprawia przedsoborową Mszę św. w katedrze papieskiej. DEO GRATIAS!

    image

    image

    http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=441&doc=391
  • Kardynał Antonio Ca??izares, niedawno mianowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jest ciągle jeszcze administratorem apostolskim archidiecezji Toledo. Tam właśnie, podczas Wielkiego Tygodnia, kardynał przywrócił do używania balaski w katedrze i zachęcał wiernych do przyjmowania Komunii św. na klęcząco i do ust. Należy wspomnieć, że klęczniki do przyjmowania Komunii św. zostały niedawno wprowadzone w dwóch innych hiszpańskich katedrach - w Maladze, począwszy od Mszy św. Krzyżma oraz w diecezji Sił Zbrojnych w Madrycie. Po tym jak w ubiegłym tygodniu został mianowany nowy arcybiskup Toledo, abp Braulio Rodr?­guez, kardynał Ca??izares przed opuszczeniem Archidiecezji udzielił wywiadu dla hiszpańskiej gazety ABC. Oto pytanie dotyczące przyjmowania Komunii świętej:

    ABC: Kilka dni temu Eminencja zachęcał wiernych do przyjmowania Komunii św. na klęcząco. Czy Kościół poprzez reformę liturgii w ten sposób zbliża się do człowieka?

    Kardynał Ca??izares: Komunia św. w postawnie klęczącej oznacza szacunek dla Boga, to jest serce człowieka, które uniża się przed Tym, kto miłuje go aż do końca. To są ważne znaki - nie chodzi o zmiany dla samych zmian, istotne jest poszukiwanie całościowego znaczenia i przezwyciężanie sekularyzacji obecnego świata. Jednym z celów naszej Kongregacji [KBiDS] jest zrealizowanie w tym roku wielkiej kampanii formacji liturgicznej.

    Żródło: Sanctus.pl
  • Chwała Panu !!!
  • A mi ostatnio wikary powiedział, że my dziwni jesteśmy jacyś, i że balaski nigdy nie wrócą...
    A prosiłam tylko by stawał ciut dalej od brzegu stopnia by wierni ewentualnie mieli szansę uklęknąć przed Panem Jezusem...
  • :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Szanowna Mono,
    Bardzo dziękuje Ci za wpis bo z założenia nie wchodzę na onet.
    Ta informacja to miód na moje (grzeszne) serce.
    Z wyrazami wdzięczności,
    Grzegorz
    PS Módlmy się za Kard. Antonio Ca??izares Llovera, nowym prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
  • Bardzo dziękuje Ci za wpis bo z założenia nie wchodzę na onet.

    Hmmm...
    To z portalu Sanctus było...
  • Przepraszam bardzo ale szósty akapit zaczyna się od słów:

    "Jak dodaje Onet,..."(koniec cytatu)

    Stąd mój wniosek.:confused:
    Pozdrawiam,
    Grzegorz
    PS to może warto od razu podawać źródło aby bliźni nie błądził.:wink:
  • Ta pierwsza (tytułowa) informacja z 8 grudnia, więc źródła nie pamiętam, ale na pewno nie z Onetu. Trudno, żeby Onet cytował sam siebie :wink:

    Specjalnie sprawdziłam. Z serwisu Liturgista.pl. Nie wiem dlaczego nie podałam źródła. Widocznie tak się cieszyłam, że zapomniałam. :cheer:
    Wybacz.
  • Też się cieszę:bigsmile:

    Niech żyje Benedykt!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.