Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!
Św. Agnieszka urodziła się pod koniec III wieku naszej ery. Jej bogaci i szanowani rodzice byli chrześcijanami i tak też wychowywali swoją córkę. Ta od dziecka całą duszą pokochała Boga i postanowiła pozostać dziewicą. Dlatego zalotnikom mówiła, że jest już zaręczona „z Innym, który jest o wiele bogatszy”.
Pomódl się krótko za ludzi, którzy swoje życie poświęcili Bogu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne
Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu…
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie Boże, niech w niebie wspiera nas modlitwa Twojej umiłowanej Agnieszki, abyśmy z żywą wiarą podążali ku Tobie, który jesteś pragnieniem serc naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
Komentarz
Życie[edytuj]
Agnieszka była szlachetnie urodzoną dziewczyną, ale nie chciała poślubić żadnego z zalotników, mówiąc, że jej serce jest już zajęte. Rozzłoszczeni adoratorzy oskarżyli ją o bycie chrześcijanką, a prefekt Semproniusz, którego syna propozycję małżeństwa odrzuciła, skazał ją na śmierć. Prawo rzymskie zakazywało zabijania dziewic, dlatego zaprowadzono ją do domu publicznego. Mężczyźni nie byli zainteresowani nieprzystępną dziewczyną, jeden bardziej zuchwały, gdy chciał się do niej zbliżyć, został rażony ślepotą. Mimo to złożono ją na stosie, drewno jednak nie chciało się palić, wtedy dowódca oddziału egzekucyjnego ściął Agnieszce głowę[potrzebny przypis].
Pewne jest, że zginęła śmiercią męczeńską 21 stycznia przy drodze Nomentańskiej – zapis w Depositio Martyrum. Przy tej drodze znajdował się kiedyś stadion Domicjana, na którym święta miała zginąć. Zbudowano tam kościół ku jej czci (Sant'Agnese in Agone). Później, w czasie panowania Konstantyna Wielkiego, wybudowano nad jej grobem bazylikę. Z tego okresu również pochodzi marmurowa płyta przedstawiająca świętą w dalmatyce i tunice w postawie modlitewnej (jest to najprawdopodobniej pierwszy większy jej wizerunek). Jej relikwie znajdują się, między innymi, przy wejściu do katakumb św. Agnieszki.
Legenda[edytuj]
Urodziła się w Rzymie około 291 roku. Jej rodzice byli chrześcijanami i wychowali ją zgodnie z zasadami wiary. Od dzieciństwa całą swą duszą pokochała Boga i zapragnęła do końca życia pozostać w dziewictwie. Nie dbając o to, co materialne, pomimo swego bogactwa żyła skromnie. Agnieszka uczyła się w szkole dla dziewcząt. Pewnego razu, gdy miała zaledwie dwanaście lat i wracała ze szkoły do domu, ujrzał ją syn naczelnika miasta, Symfoniusz, któremu bardzo się spodobała. Kilkakrotnie udawał się do jej domu, prosząc, by została jego żoną i przynosząc jej coraz to cenniejsze dary. Jednak Agnieszka wciąż mu odpowiadała, że jest już zaręczona „z Innym, który jest o wiele bogatszy”. Symfoniusz nie rozumiał, o kim mówi piękna niewiasta, aż do chwili, gdy wytłumaczono mu, że jest chrześcijanką. Wówczas jego ojciec bardzo się rozgniewał i polecił torturami zmusić Agnieszkę do wyrzeczenia się wiary. Jednak niewiasta pozostała nieugięta. Poza tym cudowne znaki, jakie miały miejsce podczas tortur, nawróciły na chrześcijaństwo stu sześćdziesięciu pogan. W końcu męczennicę wrzucono do ognia, a gdy wyszła z niego żywa, zabito ją ciosem miecza w gardło. Miało to miejsce w Rzymie.
Według legendy całkowicie obnażona św. Agnieszka została rzucona na stadion na pastwę spojrzeń tłumu. Za sprawą cudu miała wówczas okryć się płaszczem włosów. Jej ciało złożono w Rzymie przy wejściu do katakumb.
Minęło wiele lat i nastały rządy św. Konstantyna Wielkiego. Pewnego razu jego córka Konstancja ciężko zachorowała. Dopiero po gorącej modlitwie nad grobem św. Agnieszki odzyskała zdrowie. W dowód wdzięczności cesarz polecił wznieść na tym miejscu świątynię, przy której królewna powołała do życia żeński monaster.
Kult[edytuj]
W starożytności Agnieszka była jedną z najbardziej popularnych świętych.
Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 stycznia.
W tym dniu w Rzymie w bazylice jej imienia święci się dwa baranki, które składa się w darze papieżowi; z ich wełny tka się potem paliusze.
Kościół prawosławny wspomina św. Agnieszkę 21 stycznia/3 lutego[c], tj. 3 lutego według kalendarza gregoriańskiego.
.
Ikonografia[edytuj]
W ikonografii zachodniej wizerunki świętej przedstawiają ją z barankiem z nimbem (wywodząc jej imię od łacińskiego agnus – baranek). Ukazywana jest również z dwiema koronami – dziewictwa i męczeństwa. Nieraz obok niej płonie stos, na którym według jednej z wersji miała spłonąć.
W tradycji wschodniej święta zazwyczaj przedstawiana jest jako młoda dziewczyna w szatach żółtych i krzyżem męczeńskim w ręce.
Atrybutami są: baranek z nimbem, gołębie – symbole czystości i niewinności; kość słoniowa; dwie korony – dziewictwa i męczeństwa; stos lub miecz – symbole jej męczeństwa.
Patronat[edytuj]
Agnieszka z Rzymu patronuje ogrodnikom, zaręczonym, młodym parom, ofiarom gwałtu, dziewicom i harcerkom
Szczególnie nasza Agę polecam patronce.
dobry pomysł by świętować tak swoje imieniny - dziękuję
2 Dzień
Życie Agnieszki przypadło na okres panowania cesarza Dioklecjana. Był to ostatni akt prześladowań chrześcijan w epoce starożytnej. W 303 roku nakazano zniszczenie świątyń chrześcijańskich, konfiskatę i spalenie ksiąg świętych; surowo zabraniano też gromadzenia się chrześcijan. Rok później wszystkim wyznawcom Chrystusa nakazano złożenie ofiar pogańskich. Za swój sprzeciw wielu poniosło śmierć.
Zadanie
Pomódl się za chrześcijan, którzy w dzisiejszych czasach ponoszą śmierć za wiarę.
Modlitwa
Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu…
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie Boże, niech w niebie wspiera nas modlitwa Twojej umiłowanej Agnieszki, abyśmy z żywą wiarą podążali ku Tobie, który jesteś pragnieniem serc naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego. AmenJestem kwietniową Agnieszką, ale Ta styczniowa święta jest mi droga.
święci nie są księgowymi co z kalkulatorem wszystko sprawdzają.
3Dzień
Wstęp
Zawiedzeni zalotnicy oskarżyli Agnieszkę o bycie chrześcijanką. Gdy zaprowadzono ją przed sędziego, namowami i groźbami była nakłaniana do wyrzeczenia się wiary. Nie uległa jednak tym naciskom, pozostała nieugięta nawet wówczas, gdy zaczęto ją poddawać torturom.
Zadanie
Rozważ przez chwilę, jaki jest Twój stosunek do wiary. Czy nie wstydzisz się przyznawać do niej przed znajomymi lub w miejscu pracy?
Modlitwa
Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu…
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie Boże, niech w niebie wspiera nas modlitwa Twojej umiłowanej Agnieszki, abyśmy z żywą wiarą podążali ku Tobie, który jesteś pragnieniem serc naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego. AmenWstęp
Prawo rzymskie zabraniało zabijania dziewic. Młoda Agnieszka została więc odesłana do domu publicznego. Jej postawa budziła duży szacunek i żaden z mężczyzn odwiedzających to miejsce rozpusty nie śmiał naruszyć godności dziewczyny. Jeden z bardziej zuchwałych młodzieńców, gdy tylko zbliżył się do Agnieszki, padł w konwulsjach, rażony ślepotą.
Zadanie
Pomódl się za ofiary gwałtów. Przemyśl swój stosunek do czystości. Czy nie dajesz cichego przyzwolenia na łamanie szóstego przykazania poprzez niewybredne żarty?
Modlitwa
Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu…
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie Boże, niech w niebie wspiera nas modlitwa Twojej umiłowanej Agnieszki, abyśmy z żywą wiarą podążali ku Tobie, który jesteś pragnieniem serc naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen
Cieszę się ,że od teraz ją znam...
Wstęp
Agnieszka wyszła z domu publicznego czysta i niepokalana. Niedoszli kochankowie zaczęli znów podburzać władze przeciwko niej. Dziewczynę poddano torturom. Cudowne znaki, jakie miały w tym czasie miejsce, nawróciły na chrześcijaństwo wielu pogan, choć była to wówczas religia zakazana.
Zadanie
Pomódl się za ludzi niewierzących i tych, którzy posłani są na misje do krajów, gdzie wieść o Chrystusie wciąż nie dotarła. A może, jeśli masz taką możliwość, wspomożesz wybraną misję drobną ofiarą?
Modlitwa
Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu…
Módlmy się
Prosimy Cię, Panie Boże, niech w niebie wspiera nas modlitwa Twojej umiłowanej Agnieszki, abyśmy z żywą wiarą podążali ku Tobie, który jesteś pragnieniem serc naszych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen