Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Szykujmy się na poważny kryzys finansowy

124

Komentarz


  • Song_Hongbing powiedział(a):


    Robię proste meble, niezbyt udane, ale przynajmniej nie płacę stolarzowi za wykonanie czegoś na wymiar ściany :+1:  .
    @Song_Hongbing o właśnie,a gdzie Twoja szafka na buty?
    Miałeś ja pokazać już sto lat temu!
    Szybciutko zdjęcie proszę do wątku o tym co kto sam zrobił ,
    o tu

    Podziękowali 2Rien madzikg
  • Jak się robi jogurt naturalny?
  • Ja mam wrażenie, że część wypowiedzi tutaj oscyluje za bardzo pomiędzy skrajnościami :sytuacją, w której jest w miarę dobrze i nie trzeba się przejmować i wizją wojny/totalnego kryzysu, gdy jedyne, co może pomóc, to własne ziemniaki z ogródka.

    Tymczasem o ile jest to mało prawdopodobny scenariusz, to bardzo prawdopodobnym jest dekoniunktura, która mocno odbije się na kieszeniach nas wszystkich. (Obecnie znajdujemy się w szczytowym okresie koniunktury).  W takiej sytuacji po prostu może się okazać, że nagle firma traci część zleceń i likwiduje się stanowiska, trzeba szukać nowej pracy, bezrobocie rośnie, że ceny gwałtownie wzrastają, że państwo tnie wydatki socjalne. I taką sytuację trzeba brać pod uwagę i się do niej przygotowywać.
    Podziękowali 3beatak Monika73 Monika73
  • @asiao ja miałam jogurtownicę z 6 słoiczkami, ale się zepsuła, a poza tym i tak zaczynała być za mała.

    Teraz robię po prostu w garnku: trzeba zagrzać mleko do ok. 50-55 stopni (w instrukcjach do jogurtownicy pisali o 40 st., ale mi gorzej wychodzi niż jak podgrzeję bardziej), wlać jogurt z poprzedniej partii, wymieszać dobrze i zostawić w cieple na 8-12 godzin (np. w chwilę ogrzewanym do 40 stopni piekarniku/małym piecyku. Można też trzymać przy kaloryferze albo na balkonie w upalny dzień. Ja tak robię i działa dobrze.

    Na 1 l mleka daję ok. 180 g jogurtu (3/4 szklanki). Na 2 l mleka 300-360 g jogurtu itd. Trzeba pamiętać, żeby zostawić zaczyn z poprzedniej partii.

    Co do probiotyków i tego czy działają, to nie chce mi się znowu wchodzić w jakieś dyskusje, ale myśmy domowymi probiotykami (jogurt, kefir, kombucha) wyleczyli dziecko z totalnie rozwalonymi jelitami, biegunkami itd.
    Ja sama odkąd piję domowe jogurty i kefiry w końcu przestałam łapać rotawirusy (swego czasu miałam z tym problem, zawsze kilka razy w roku mnie coś męczyło).

    Kefiry i jogorty można robić na mlekach roślinnych (i znowu temat oszczędności: kupne są drogie, ale w domu można dość łatwo zrobić swoje).

    Podziękowali 2asiao Monika73
  • przekwaszone mleko krowie to sobie wyobrażam, ale roślinne?
    toście mnie zaskoczyły :D 
    a jakie np. mleko roślinne?
  • Robi się np. z mleka kokosowego, owsianego i innych, ale radzą raz na jakiś czas wsadzić zaczyn jogurtu albo kefirowe granulki do zwykłego mleka, żeby trochę ożywić bakterie ich ulubionym pożywieniem.
    Podziękowali 1In Spe
  • edytowano październik 2018
    asiao powiedział(a):
    Jak się robi jogurt naturalny?
    @asiao jak chcesz z termosem to:
    1.podgrzewasz mleko (jakiekolwiek byle nie uht) ,żeby było ciepłe.
    2.Wlewasz do termosu.
    3.Dodajesz 2-3 łyżki jogurtu naturalnego(bezsmakowego) do mleka w termosie.
    4.Mieszasz całość (normalnie łyżką).
    5.Zamykasz szczelnie  na 12-24 godziny (po 12 można sprawdzić powinno być ok).

    Podziękowali 1asiao
  • No w sumie @kasha jest bliższa prawdy z tym rozstrzałem godzinowym, u mnie czasem się robiło 8-10, a czasem 18-24, zależy od temperatury otoczenia, rodzaju mleka itp.
  • Ale za pierwszym razem można użyć jogurtu że sklepu czy zaczyn trzeba brać od kogoś?
  • @OlaOdPawla ja akurat kupiłam starter jogurtowy, bo nie chciałam zaczynać od tych sklepowych, ale na sklepowym też wyjdzie.
    Są różne startery z różnymi szczepami bakterii.
    Podziękowali 2OlaOdPawla asiao
  • Mnie to przypomina trzymanie pilota w woreczku.
    Telewizor zdechł bez możliwości reanimacji a pilot jak nowy. Tylko ze na nic się nie przyda.

    Natomiast za nami lata życia z pilotem w obciachowym worku


    Podziękowali 2MAFJa Katia
  • No cóż, kolejny sukces eurokołchozu. 
    I wina PO, którzy podpisali traktaty eko, w szczególności zgadzając się by datą startu obliczania redukcji w przypadku Polski był rok 1990. Moment załamania gospodarki. 
    Działali jak się obudzili co to znaczy, 'eksperci' z peło.

    https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1437048,Rachunki-za-prad-o-150-zl-wyzsze-Data-startu-rezerwy-stabilizacyjnej-CO2-nie-do-negocjacji
  • Ja kiedyś robiłam jogurt. 2 l mleko podgrzać ostudzić do 40 wlać 6 czy 8 łyżek jogurtu z żywymi kulturami, wymieszać zapakować gar w bety na 8-10h zamieszać  i do lodówki .. teraz mi się nie chce. I tak tyle kasy idzie na to żarcie.. ze takie oszczędności nie widoczne się wydają. 
    Podziękowali 1aga---p
  • edytowano listopad 2018
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/andrzej-duda-podpisze-ustawe-o-ppk-pensje,127,0,2421375.html

    a żeby było weselej od przyszłego roku rząd obniża wszystkim pensje

    wygląda  to tak jakby rząd uważał nas wszystkich za debili co nie potrafią sami zainwestować części pensji na emeryturę, ale nie - jest gorzej - to zwykłe okradanie  - ukryty podatek.


  • Naprawdę chcą to zrobić w roku wyborów ????
    Podziękowali 1Prayboy
  • Przecież to nie jest obowiązkowe, nikt nie zmusza.
    Podziękowali 1Prayboy
  • A , zrozumiałam ,że to obowiązkowe.
  • edytowano listopad 2018
  • edytowano listopad 2018
    Monika73 powiedział(a):
    Naprawdę chcą to zrobić w roku wyborów ????

    tak. stracili instynkt samozachowawczy
    Co więcej bardzo szczycą się tą reformą.
  • Zuzapola powiedział(a):
    Przecież to nie jest obowiązkowe, nikt nie zmusza.

    zmusza
  • Tylko dla pracodawcy jest obowiązkowe, wyraźnie wszędzie piszą, że można zrezygnować, tylko co kilka lat trzeba ponawiać rezygnację.
  • Zuzapola powiedział(a):
    Tylko dla pracodawcy jest obowiązkowe, wyraźnie wszędzie piszą, że można zrezygnować, tylko co kilka lat trzeba ponawiać rezygnację.
    zacytuj bo nie widzę
  • ale nawet jeśli obowiązkowe tylko dla pracodawcy to słabo, bo mamy wysokie koszty zatrudnienia, teraz wzrosną, będzie to argument przeciw podwyżkom naszych śmiesznie niskich pensji, a może też spowodować wzrost bezrobocia i szarej strefy
    Podziękowali 1Monika73
  • Obowiązywać będzie tzw. "automatyczny zapis" osób zatrudnionych w wieku od 19 do 55 lat (powyżej 55 roku życia, udział pracownika będzie dobrowolny). Pracownik będzie miał możliwość odstąpienia od udziału w programie poprzez złożenie stosownego oświadczenia o rezygnacji. 
  • Nawet pracodawca może nie prowadzic programu jeśli zatrudnia mało osób i wszyscy zrezygnują
    Podziękowali 1Prayboy
  • Czyli automatycznie zapisują wszystkich do 55 roku życia, ale można się wypisać, a jak się jest starszym to trzeba się samemu zapisać, a nie trzeba się wypisywać, jeśli się nie chce.
    Podziękowali 1Prayboy
  • Ciekawe , ile osób będzie tego chciało ;)
    Podziękowali 1Prayboy
  • Zuzapola powiedział(a):
    Obowiązywać będzie tzw. "automatyczny zapis" osób zatrudnionych w wieku od 19 do 55 lat (powyżej 55 roku życia, udział pracownika będzie dobrowolny). Pracownik będzie miał możliwość odstąpienia od udziału w programie poprzez złożenie stosownego oświadczenia o rezygnacji. 
    jak sama widzisz rezygnować mogą tylko ludzie  po 55
    młodsi mają przymus
  • Zuzapola powiedział(a):
    Nawet pracodawca może nie prowadzic programu jeśli zatrudnia mało osób i wszyscy zrezygnują

    tak, ale poniżej 9 zatrudnionych - to przeważnie rodzinne albo małe firmy
    Podziękowali 1Monika73
  • Jak pisałam, ci po 55 nie są zapisywani i nie muszą rezygnować.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.