Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co robić?

Mama waży dużo za dużo.76 lat. Wywróciła się teraz w łazience, pół godziny próbowałem pomoc jej wstać, nie ma sił w nogach. Plecy mi wyją. Zaciągnąłem ją na kocu do łóżka.
Co robić. Jestem załamany. Co będzie dalej.

Komentarz

 • Sprawdź czy nie potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeżeli tak, to wezwij pogotowie.
  Jeżeli nie, to pomóż jej się przebrać do spania. I najlepiej by było, żeby do toalety sama nie wychodziła.
  Podziękowali 2katarzynamarta2 PawelK
 • Czy jedynym objawem jest brak sił w nogach? W nogach czy po jednej stronie ciała. Czy mówi normalnie, widzi, nie ma zawrotów, nie ma wykrzywionej twarzy? Sprawdź żeby się nie okazało ze to udar
  Podziękowali 2mamaw PawelK
 • Nie, źle może powiedziałem. Po prostu wywróciła się, bo jest coraz starsza. Słaba. 
  Tylko mnie to przeraża, jak na sobie poradzę, skoro dzisiaj przez pół godziny nie mogłem jej podnieść... 

  Podziękowali 1katarzynamarta2
 • Może lepiej jakby chodziła z balkonikiem?
  Podziękowali 3PawelK madzikg mamuma
 • Rano sprawdź czy sobie czegoś nie połamała, bo jak adrenalina zejdzie dopiero może być czuc. Co do funkcjonowania to męża babcia wagi słusznej ma w domu różne uchwyty pomocowane w łazience i przy łóżku aby sama mogła wstawać i się czegoś przytrzymac ( przy WC, prysznicu i taki drążek przy łóżku co się go trzyma aby wstać). Warto też chodzik po domu mieć. 
  Podziękowali 2PawelK Klarcia
 • Czy mieszka sama? Jest samodzielna w miarę? Moja mama opiekuje się babcią. Zamieszkały razem , ale ma do pomocy panią na 3 godziny dziennie z jakiegoś programu unijnego. Dopłaca tylko 1,5 zł za godzinę. I ta pani pomaga mamie przy zabiegach higienicznych, gdzie wymagana jest siła. Na 8 mies. Przysługuje taka pomoc. Dodatkowo babcia ma łóżko takie specjalne medyczne- to lekarz wystawia recepte i w Caritasie sie za darmo odbiera. Ułatwia ono bardzo funkcjonowanie.
  Podziękowali 1PawelK
 • Mieszka ze mną i moimi dziećmi, ale ich często nie ma więc wtedy jestem sam.
  Może zacznę od balkonika.
  Tylko ona chodzi trochę , tu problem, że się potknęła i jak ją podnieść :/

 • Balkonik tak na przyszłość. A tak to trzeba uważać by samemu się inwalida na pewien czas nie zrobić, bo wtedy ani tyle nie pomożesz mamie. U nas tak było właśnie jak moja mama opiekowała się siostry teściowa i ona spadła z łóżka i mama się rzuciła zeby podniesc w pierwszym odruchu( mama moja jest niziutka, i ma kręgosłup w kiepskim stanie ). Podopieczna dużo nie ważyła, ale wystarczyło by mama połamała sobie kręgi. I potem wyłączona była na dłuższą chwilę z opieki. Wiec lepiej mierzyć siły na zamiary i wezwać nawet sąsiada po pomoc niż chojraczyc. Choć wiem że odruchy każą co innego.
  Podziękowali 1PawelK
 • Nie pomyślałem o sąsiedzie. 

 • Są takie specjalne pasy do podnoszenia i transferu chorych. Łatwiej złapać, ciężar rozchodzi sie na Twoich biodrach i bezpieczniej. Trzeba jednak poćwiczyć i trochę wprawy żeby to działało.
  Podziękowali 2TecumSeh PawelK
 • edytowano 27 kwiecień
  Elunia powiedział(a):
  Są takie specjalne pasy do podnoszenia i transferu chorych. Łatwiej złapać, ciężar rozchodzi sie na Twoich biodrach i bezpieczniej. Trzeba jednak poćwiczyć i trochę wprawy żeby to działało.
  Tak plus samemu warto ćwiczyć. Dźwiganie ciężarów zdecydowanie polepszy twoja sile ale i poprawi wytrzymałość kręgosłupa. Opiekuje się na wpół sparaliżowana osoba, wiem co pisze. 
  Podziękowali 1PawelK
 • @PawelK, porozmawiaj telefonicznie z osobą, która opiekuje się strszymi osobami... Oni mają doświadczenie.
  Przypuszczam, że mogłeś żle łapać i dlatego nie mogleś podnieść... Są na to sposoby.

  Podziękowali 2Katia PawelK
 • Zdecydowanie są techniki podnoszenia osób leżących. Ty pewnie podnosiles schylony, więc plecy wolały o ratunek. 
  W ogole nachylenie się w stylu: baba w polu, jak mówi moja fizjoterapeutka jest zabojcze dla kręgosłupa,  co jeszcze dźwiganie. 

  Jeśli balonik jest dobra propozycja, to ogarnij podlogi, żeby było w miarę równo. 
  Czy balkoniki się zmieści wszędzie?

  Jeszcze pozostają klasyczne kule czy nawet laska, bo może chodzi o zwykle podparcie się?
  Podziękowali 2TecumSeh PawelK
 • Dobrze mówią powyżej.

  Miałem kiedyś jakiś kurs pierwszej pomocy czy coś takiego i jest technika wyciągania człowieka tak, zeby się nie wyśliznął - dużo skuteczniejsza niż ta intuicyjna.
  Co prawda mnie uczono użycia obydwu rąk pacjenta, ale nie znalazłem stosownego obrazka. Polecam poćwiczyć na żonie albo innej dorosłej osobie najpierw.

  Acz podnieść kogoś tak by stał na własnych nogach, nie mogąc liczyć na jego wsparcie jest niezwykle trudno i tu pasy się przydadzą - są takie do transportu mebli, zakłada się uprząż na siebie i można łatwo udźwignąć niesamowicie duże ciężary.
  Najlepiej się to robi w dwie osoby, ale w jedną też ogarniesz - tylko musi być punkt przywiązania drugiej części pasa,

  Ćwiczenia - pooglądaj sobie na youtube jak robić martwy ciąg. Samo w sobie bardzo dobre ćwiczenie na kręgosłup, ale przede wszystkim dowiesz się o błędach których nie należy popełniać przy podnoszeniu
  Podziękowali 1PawelK
 • @PawelK jak mama dziś? Odzyskała siły w nogach?
  Podziękowali 1PawelK
 • Dziękuję, narzeka, że ją nogi bolą i że nie mogła dojść na górę, ale przypuszczam, że ma przemęczone nogi po wczorajszej walce.

  Na razie zamówiłem rotor na allegro, chcę się skupić na polepszeniu jej siły, wprowadzić jej rygor ćwiczeń. Bo ma bardzo słabe nogi, ale co się dziwić, jak muszą dźwigać ponad 90kg, to mało chodzi, to nie mają siły... :/ Poszukam jej też jakichś ćwiczeń na youtube dla seniora, może ma ktoś coś fajnego dla otyłej osoby?

  Na razie drzemie, porozmawiam z nią o balkoniku. Ona ma kule, czasem z niej korzysta, krótkie dystanse po domu radzi sobie bez. Najgorsze jest właśnie, gdy znalazła się na ziemi, wtedy nie ma siły wstać. Nie wiem czy w takim przypadku balkonik coś da?

  Szukałem wczoraj w nocy filmów na youtube jak dźwigać, ale większość jest w dwie osoby albo przy większej sile pacjenta. Muszę jeszcze poszukać.

  Podziękowali 2Hanq Klarcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.