Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dofinansowanie przy opiece nad osobą starszą - czy coś przysługuje?

Opiekuję się obecnie mamą 76 lat, ledwo chodzi o kulach lub chodziku.
Czy są jakieś dodatki z tego tytułu?
Z góry dzięki za podpowiedź.

Komentarz

• Dla mamy zasiłek pielęgnacyjny do emerytury.
  • Warto postarać się dla mamy o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jeśli nie ma. To otwiera trochę mozliwosci 
    Podziękowali 2jukaa madzikg
  • edytowano 3 czerwiec

.
  • asia powiedział(a):
    Warto postarać się dla mamy o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jeśli nie ma. To otwiera trochę mozliwosci 
    @Asia, a dokładniej jakie możliwości otwiera? Bo usiłuję zmotywować starszą osobę na wózku (!) do wyrobienia orzeczenia ale uważa, że to do niczego niepotrzebne i nie chce...
  • edytowano 3 czerwiec
    To zależy od stopnia niepełnosprawności, oczywiście najwięcej mogą oczekiwac osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności - dofinansowanie do sprzętu, przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, dofinansowanie do pieluch, jeśli osoba zostanie uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego, dofinansowanie do rehabilitacji, turnusów w sanatoriach, jeśli wymaga opieki pielęgniarskiej prawo do uzyskania opieki (było 4 godziny tygodniowo za darmo, a można też się starać o pomoc pielęgniarki z dofinansowaniem MOPS. Tak było jakieś 2 lata temu, aktualnie trzeba by sprawdzić na stronie PCPR

w przypadku osób młodszych dofinansowanie do nauki w szkołach policealnych i na wyższych uczelniach (mój mąż w wieku 44 lat zaczął studia - PCPR opłacał czesne - niestety dyplom odebrałam miesiąc po jego śmierci), skrócony czas pracy, zwolnienie częściowe ze składek ZUS dla pracodawcy - łatwiej znaleźć pracę

Warto na stronach PCPR sprawdzić program Aktywny Samorząd

Podziękowali 3Bambidu madzikg PawelK
  • Pomocy w ramach SUO choćby
  • Nie ma czegoś takiego jak pomoc pielęgniarki z MOPS. Opiekunka tak. Dofinansowanie niestety zależy od wysokości dochodów. Nie jest tak różowo jak się wydaje
    Podziękowali 1Bea
  • Ale dobra i pomoc wytchnieniowa. Nikt nie mówi, że darmo. Po prostu odpowiedź co daje orzeczenie w syt opieki nas starszym członkiem rodziny.

Tu nie tyle myślę chodzi o pomoc medyczną ile o możliwość zdystansowania się choćby na chwilę.
    Do dziecka pomoc znajdziesz. Do starca trudniej
  • Bea powiedział(a):
    Ale dobra i pomoc wytchnieniowa. Nikt nie mówi, że darmo. Po prostu odpowiedź co daje orzeczenie w syt opieki nas starszym członkiem rodziny.

Tu nie tyle myślę chodzi o pomoc medyczną ile o możliwość zdystansowania się choćby na chwilę.
    Do dziecka pomoc znajdziesz. Do starca trudniej
    @Bea tak ale ja uprzedzam jednak pacjentów że naprawdę warto jednak czasem wziąć prywatnie bo wiadomo kogo jak płacić stawkę i nie mieć wyboru praktycznie kogo do domu wpuszczamy. Podaję jakie są realia. A ta pomoc to trochę ściema. 
    MOPS przeprowadza mega wywiad... i okazuje się że NIE NALEŻY się bardzo często pomoc bo dzieci bo jest opieka itp
    Podziękowali 1Bea
  • A i jeszcze jedno.... ta osoba to naprawę musi być mega niedołężna, schorowana aby takie kilka godzin otrzymać. Już na samym wstępie zniechęca się potencjalnych potrzebujących.
  • @Agnicha może rzeczywiście pomyliłam, opiekunka za dofinansowaniem z MOPS, rzeczywiście dofinansowanie zależy od dochodu, ale przynajmniej u nas w niewielkim powiecie to działała, płaciłam sporo mniej niż musiałabym, zapłacić prywatnie. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale jakaś pomoc to jednak jest.

Pod koniec przed umieszczeniem w hospicjum mama miała domową opiekę pielęgniarską w ramach NFZ potrzebne było skierowanie

Poza tym moja mama skorzystała z możliwości dostosowania łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej i to była spora kwota. Mieliśmy też dopłatę do pieluch.

Oczywiście można więcej oczekiwać, ale można spróbować skorzystać z tego co jest
    Podziękowali 1Bea
  • Niestety nie każdy może sobie pozwolić na pomoc prywatną

Poza tym pomijając tę pomoc opiekuńczą warto skorzystać z innych form pomocy z PCPR, z dofinansowań a postaranie się o orzeczenie w przypadku starszej, chorującej osoby, która ma dokumentację medyczną nie jest wielkim problemem.
  • edytowano 4 czerwiec
    Chyba na niewiele mozesz liczyc bo opiekunow osob niepelnosprawnych dzieli się na lepszych i gorszych. 
     Niesprawiedliwe i nie zgodne z konstytucją jest to że zasiłek dla osoby zajmującej się niepelnosprawnym gdy zrezygnuje z pracy jest inne w przypadku dziecka ( gdy niepelnosprawnosc powstała przed 18 lub 25 r.z. w przypadku nauki) a inne w przypadku niepelnosprawnej osoby dorosłej, gdy niepelnosprawnosc powstała pozniej. W przypadku dziecka jest to chyba blisko 2000 zl ( moge sie mylic ale powyzej 1000zl) chyba rowne placy  minimalnej i niezalezne od dochodu na czlonka rodziny, a w przypadku osoby dorosłej okolo 600zl miesięcznie. W każdym razie jest znacznie niższe i jeszcze trzeba spełniać kryterium dochodowe. To jest kontrowersyjne ale mimo to nie zostało nadal poprawione.
    Czytałam kiedys artykul, ze opiekunowie doroslych niepelnosprawnych składali z tego powodu pozwy do sądu z tytułu nierownego traktowania. Poszukaj cos w necie.
    Tylko jest warunek rezygnacji jakiegos czlonak rodziny z pracy na rzecz opieki nad osoba z niepełnosprawnością.

A tu cos o zasilkach
    https://www.brandvital.eu/opieka-dlugoterminowa/opieka-nad-osoba-niepelnosprawna-ruchowa/

https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1397482,sady-przychylne-opiekunom-orzeczenia-potwierdzaja-prawo-do-korzystniejszego-swiadczenia-pielegnacyjnego.html

https://klubjagiellonski.pl/2020/02/03/niekonstytucyjnie-i-niesprawiedliwie-jak-polskie-panstwo-dyskryminuje-opiekunow-osob-niepelnosprawnych/
    Podziękowali 1Agnicha
  • Pracowałam z Seniorami … Jestem też w Fundacji przy Domu Pomocy. I niestety wiem jak to wygląda od strony praktycznej. Jak ktoś krótko choruje to nawet nie ma czasu na załatwienie tych spraw bo wszystko jest mega przeciągnięte. Rodziny niedoinformowane. Wiele niedorzeczności z niepełnosprawnością. Temat rzeka...
    Podziękowali 2katarzynamarta2 madzikg
  • Moja mama przy znacznym stopniu miała nieograniczony limit na wyroby medyczne. Bardzo komfortowe to było. 
    Jest też ulga samochodowa w podatku. 
  • matuleczka powiedział(a):
    Moja mama przy znacznym stopniu miała nieograniczony limit na wyroby medyczne. Bardzo komfortowe to było. 
    Jest też ulga samochodowa w podatku. 
    Napisz jak to wyglądało w praktyce. Ten nieograniczony limit na wyroby medyczne.
  • edytowano 4 czerwiec
    Mama miała stomię, limit miesięczny to ileś sztuk. Lekarka wpisywała po prostu wielokrotność tego limitu i tyle wydawali. Jakby w ciągu miesiąca zabrakło, to mogła pójść po kolejny limit.
    Z innymi wyrobami limitowanymi tak samo. T
    Podziękowali 1Agnicha
  • Właśnie chciałam abyś to napisała bo ja wiem o tym ale to TYLKO przy stomii się sprawdza. Pampersy to już nie taka sama bajka. To samo przy workach na mocz itp. 
    Niby jest brak limitu przy pampersach ale to jest tak skomplikowane, że nawet my się w tym gubimy a co dopiero pacjenci. A i tak dopłacić muszą 
    Mam kilku pacjentów ze stomią. Fakt to im daje nieograniczone możliwości doboru sprzętu ale teraz też jest to trochę zmienione bo skierowanie wystawia się na ileś miesięcy od razu i … niby ma się limit nieograniczony ale ….
    Naprawdę uważam, że przepisy są ogromnie zagmatwane dla zwykłych pacjentów i robi się wszystko aby utrudnić im życie.
    Podziękowali 1katarzynamarta2
  • Moja mama chorowała w 2018r. I już wtedy było że zlecenie nie mogło być dłuższe niż na 3 miesiące. Ale po wprowadzeniu braku limitu nie miało to znaczenia. Brała zlecenie na większą niż standardowo ilością. W razie złego oszacowania lekarz wystawiał kolejne zlecenie na dany miesiąc z podstawowym limitem.
    Z pampersami podobnie, pani że sklepu jej wyjaśniła. Tu nie znam szczegółów, bo mama załatwiała to sama. 
  • Obecnie zlecenie jest do jednego roku. W praktyce wychodzi dość trudno ale ok... mam widocznie zbyt małe doświadczenie.
  • Teraz można wziąć wielokrotność,  ale już dobrać w tym samym miesiącu się nie da. Mam stomika w domu.
    Podziękowali 1Agnicha
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.