Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Benedykt XVI: przestańcie unieważniać małżeństwa z głupich powodów!

edytowano styczeń 2009 w Polityka
Benedykt XVI przestrzegł sądy kościelne przed pochopnym wydawaniem orzeczeń o nieważności małżeństwa z powodu niedojrzałości psychicznej partnerów. Papież mówił o tym podczas tradycyjnej styczniowej audiencji dla Trybunału Roty Rzymskiej.

ZOBACZ TAKŻE
* Niemcy: Centralna Rada Żydów zawiesza dialog z Kościołem katolickim (29-01-09, 17:34)

Ojciec święty nawiązał do słów, jakie ponad 20 lat temu przy podobnej okazji wypowiedział Jan Paweł II. Ostrzegał on już wtedy przed zgorszeniem, jakie wywołuje praktyka burzenia wartości chrześcijańskiego małżeństwa przez przesadne mnożenie orzeczeń w sprawie nieważności związków. Głównym pretekstem jest niedojrzałość bądź słabość psychiczna jednej ze stron.

Papież podkreślił, że należy odróżniać wrodzoną zdolność człowieka do podejmowania decyzji i dojrzałość psychiczną od wyidealizowanej kondycji, gwarantującej szczęśliwe pożycie. Tę ostatnią określił mianem "antropologicznego pesymizmu", który prowadzi do przekonania, że nie sposób zawrzeć dziś związku małżeńskiego." Tymczasem, zauważył Benedykt XVI, w rzeczywistości przypadki niedojrzałości są niezwykle rzadkie.

Komentarz

  • eee... no to jednak jest szansa że moje jest ważne... znaczy mojej małżonki
  • Miała czkawkę podczas przysięgi?
  • [cite] mona:[/cite]Miała czkawkę podczas przysięgi?
    nie, mi się wydaje że to tylko sen
  • może nie zawierać małżeństw z głupich powodów? i po sprawie
  • [cite] Rafał:[/cite]może nie zawierać małżeństw z głupich powodów? i po sprawie
    a to czemu? w czym głupi powód gorszy od mądrego?
  • Pytał głupi mądrego: "Na co rozum zda się?"
    Mądry milczał; gdy coraz bardziej naprzykrza się,
    Rzekł mu: "Na to się przyda, według mego zdania,
    Żeby nie odpowiadać na głupie pytania."
  • [cite] Rafał:[/cite]Pytał głupi mądrego: "Na co rozum zda się?"
    Mądry milczał; gdy coraz bardziej naprzykrza się,
    Rzekł mu: "Na to się przyda, według mego zdania,
    Żeby nie odpowiadać na głupie pytania."
    A czytał kulega o tym jak jeden przysiągł że skuje dwie góry łańcuchem?
  • hm poszukam w pamięci.........................komputera
  • nie ma co szukac, zamarzł gdzies po drodze...
  • bywają wypadki że jest piękny i gładki
  • moze i wypadek, moze był swiecie przekonany ze mu sie uda, w kazdym razie przysiegi nie złamał
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.