Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Polski Ład - kto jest w plecy ?

edytowano styczeń 2022 w Ogólna
Dostałem wypłatę po tym namotaniu z podatkami i powiem że jestem grubo w plecy. Jedną z ciekawszych rzeczy jest że jeśli podatek obliczony według nowych zasad był wyższy niż obliczony według starych zasad to przyjmuje sie ten według starych zasad, czyli korzystniej. Haczyk polega na tym że pozostała kwota podatku nie znika tylko przenosi się do zapłaty na przyszłość dopóki liczenie według nowych zasad będzie korzystniejsze, a może to nie nastapić do końca roku, więc przy rozliczeniu PIT-a za rok może być gruuuba dopłata. 
Więc jeśli ktoś dostał wypłatę podobną lub wyższą do zeszłorocznej to niech się nie cieszy sprawdzi sobie pasek, ile podatku zostało odroczone na przyszłe oddanie...
Podziękowali 1beatak
«13

Komentarz

  • Mój mąż grubo w plecy. 
  • edytowano styczeń 2022
    Za wyjątkiem jednej krusowskiej emerytki jeszcze wśród osobiście mi znanych osób nie spotkałam takiego co na tym wale zyskał. Wszyscy w plecy od kilku złotych do kilku tysięcy. Większość  miała w styczniu 600 - 1000 mniej. Rozliczenie roczne jednak dopiero ujawni skalę jak dużo władzunia nam ukradnie. Bo- informacja dla naczelnej tuby propagandowej - wbrew temu co Kłameuszek zapowiadał na początku roku na konferencjach przepisów nie zmieniono. Jedynie deklaracje...


    Podziękowali 1beatak
  • Ja ok. 400 zł na miesiąc w plecy. Mój ojciec- emeryt ok. 150 zł mniej, jest zdegustowany. Mama przy małej bardzo emeryturze 75zł więcej. 
  • Mój mąż pensja bez zmian, zobaczymy jak u mnie.
  • edytowano styczeń 2022
    Ja nie bardzo widzę jak można stracić jeśli ktoś się łapie na ulgę 4+, o ile nie ma bardzo niskich (czyli w praktyce w nie placil pit) lub wyraźnie wysokich dochodów (na pewno dobrze powyżej 10 000 miesięcznie).
  • edytowano styczeń 2022
    Mało kto w paktyce ma czworo dzieci dających prawo do tej ulgi (dorabiający studenci się już nie liczą) i dodatkowo tylko dochody ze źródeł uwzględnionych w uldze. Ja w każdym razie takich fizycznie nie znam. Albo dzieci za mało lub część dzieci wypada albo dochody nie stąd skąd trzeba. Albo za wysokie na tę ulgę... No ale mało znam osób żyjących z socjalu lub z najniższej krajowej...
    Zwykły w miarę zaradny i pracowicie ciułający nie ma możliwości zyskać >:)
  • a i nie przekonuje mnie  twierdzenie, że przy sześciu osobach dochód 10 tys brutto to jest rodzina o wysokich dochodach
    Podziękowali 2kluska Joannna
  • joachm1 powiedział(a):
    a i nie przekonuje mnie  twierdzenie, że przy sześciu osobach dochód 10 tys brutto to jest rodzina o wysokich dochodach
    Napisałem "dobrze powyżej" 10 000 zł. Dochód jednej osoby. Dosc wysoki. Jeśli drugi małżonek zarabia, to wg obecnej wykładni zyskają więcej (to jest szansa, że się jeszcze korzystnie wyklaruje dla rodzin gdzie zarabia jedna lub w przewadze jedną osoba).
    Takich rodzin statystcznie nie jest dużo.  Wśród wielodzietnych jednak trochę jest. Fakt, że forum się zestarzało.


  • My skorzystamy z ulgi, 7 dzieci, 4 najmłodszych to 9lat, 7lat, 4 miesiące, 4miesiące. Ja aktualnie na urlopie, maz dobrze zarabiający etatowiec.
  • Ja jestem sześćdziesiąt parę złotych na plus. Fajne macie zarobki jak tyle tracicie :)
  • Zyskać można na różne sposoby, bogaci np. zyskują na zakładaniu spółek i przepuszczanie zarobków przez nie. Straci tylko ten który się boi cokolwiek zmienić oraz ten który asekuracyjnie zostawi sobie rozliczenie na koniec, ale ten ostatni na końcu dostanie zwrot.
  • Turturek powiedział(a):
    Ja jestem sześćdziesiąt parę złotych na plus. Fajne macie zarobki jak tyle tracicie :)
    Moja siostra pracuje w szpitalu, zarabiała 3300 2 umowy o pracę. Ponad 200 zł w plecy. Przy tych zarobkach to jest sk***wo, cokolwiek ludziom zabierać. Także żeby w tym kraju stracić wcale nie trzeba mieć fajnych zarobków.
    Podziękowali 1beatak
  • stephanos powiedział(a):
    Turturek powiedział(a):
    Ja jestem sześćdziesiąt parę złotych na plus. Fajne macie zarobki jak tyle tracicie :)
    Moja siostra pracuje w szpitalu, zarabiała 3300 2 umowy o pracę. Ponad 200 zł w plecy. Przy tych zarobkach to jest sk***wo, cokolwiek ludziom zabierać. Także żeby w tym kraju stracić wcale nie trzeba mieć fajnych zarobków.
    Dokładnie. Większość moich koleżanek potraciła, a żadna nie ma fajnych zarobków.
  • a czy wypełnialiście pit 2  ja wypełniłem jeszcze  w połowie stycznia tego roku  i jestem 200zł do przodu
  • Siostra miała wypłatę 7 stycznia, dostała mniejszą pensję za grudzień.
    Jak słyszę Morawieckiego, który mówi, że stracą tylko najbogatsi to mnie szlag trafia. Przy zarobkach rzędu 3k te ponad 200 zł to duża suma.
    Podziękowali 1beatak
  • stephanos powiedział(a):
    Siostra miała wypłatę 7 stycznia, dostała mniejszą pensję za grudzień.
    Jak słyszę Morawieckiego, który mówi, że stracą tylko najbogatsi to mnie szlag trafia. Przy zarobkach rzędu 3k te ponad 200 zł to duża suma.
    My mamy według niego za miske ryżu pracować, więc te 3k to duża suma.
  • Prawda, na ryż starczy. Nawet styknie na wodę żeby sobie ugotować. Jak to można nie docenić  B)
    Podziękowali 1beatak
  • Taaa
    My tu dywagujemy i mówimy o wacikach (bo dla takiego Obajtka i Morawieckiego nawet 1tys zl to waciki), a tymczasem bokiem, po cichu kolejni miliony pozarabiaja.
    Pałacyk plus 
    Polecam się zapoznać z tematem. 
    Nie wierzę w przypadki
    Podziękowali 2beatak hipolit
  • Czyli będzie zwrot podatku,  tak to działa.  Podniesiona kwota wolna musinprzy takiej pensji zrekompensować wyższą zdrowotną.  Gorzej,  że ciężko się w tym połapać. 
  • kociara powiedział(a):
    Taaa
    My tu dywagujemy i mówimy o wacikach (bo dla takiego Obajtka i Morawieckiego nawet 1tys zl to waciki), a tymczasem bokiem, po cichu kolejni miliony pozarabiaja.
    Pałacyk plus 
    Polecam się zapoznać z tematem. 
    Nie wierzę w przypadki
    Ciekawe ile takich perełek jeszcze wyjdzie 
  • stephanos powiedział(a):
    Turturek powiedział(a):
    Ja jestem sześćdziesiąt parę złotych na plus. Fajne macie zarobki jak tyle tracicie :)
    Moja siostra pracuje w szpitalu, zarabiała 3300 2 umowy o pracę. Ponad 200 zł w plecy. Przy tych zarobkach to jest sk***wo, cokolwiek ludziom zabierać. Także żeby w tym kraju stracić wcale nie trzeba mieć fajnych zarobków.

    Jak ktoś nie dopilnował papierów i ma kiepską księgowość, to tak jest. U mnie dzwonili z informacją, że nie mam PITu-2 złożonego i kazali ekspresowo donieść. Przy zarobkach 3300 na etat, to powinna być zwiększona wypłata. Niech siostra podziękuje księgowości i zapyta czy jeszcze ten PIT-2 może donieść.  Na szczęście przy rozliczeniu rocznym dostanie zwrot wszystkich nadpłaconych składek.
    Podziękowali 2Zuzapola Elf77
  • Turturek powiedział(a):
    Otak. Abopeło
    Zieew

    Doczytaj, czym jest ten palacykplus a potem wstawiaj o jakichś wacikach
    Podziękowali 1persa
  • Nie ma się co licytować, czas w wyborach wystartować  :D
  • edytowano styczeń 2022
    Turturek powiedział(a):
    Zyskać można na różne sposoby, bogaci np. zyskują na zakładaniu spółek i przepuszczanie zarobków przez nie. Straci tylko ten który się boi cokolwiek zmienić oraz ten który asekuracyjnie zostawi sobie rozliczenie na koniec, ale ten ostatni na końcu dostanie zwrot.
    Z tym zwrotem to trzeba uważać, kiedyś miałem duzy zwrot ponad 10 tyś, i dostałem wezwanie do urzędu skarbowego na przemaglowanie. I w trakcie rozmowy pociągnąłem urzędniczkę za język i zeznała mi że u nich w urzędzie biorą na widelec każdego kto ma powyżej 10 tyś zwrotu. Mimo że na wszystko miałem papiery, to stres był, bo w Polsce przepisy są takie że jak urzędnik chce to zawsze bat znajdzie. Więc od tamtej pory zawsze tak cyrklowalem aby nigdy nie mieć juz tak dużego zwrotu. Teraz w tym bałaganie podatkowym jest to niemożliwe, nigdy nie wiadomo co bedzie na koniec roku. Tak ważna funkcja podatków jak przewidywalność została przez PIS zniszczona.
  • @Hamal miewalem i po 20 000 zwrotu bez maglowania. Jasne, że jak są duże zwroty kontrolują częściej.
    Natomiast nawet przy działalności jak coś nakręciłem, to sankcje były raczej symboliczne i wspólne poprawianie papierów w US. Na przeszło 2o lat rozliczeń dwa razy, raz z pit 11 zleceniobiorców miałem coś nie tak i raz z pit 28. Mandaty rzędu 100-150 zł. Dlatego jak słyszę horrendalne historie, to przyjmuję, że bywają, ale mam inne doświadczenie.
  • Maz też był trzy razy, bo duże zwroty, zawsze miło i normalnie. 
  • kociara powiedział(a):
    Doczytaj, czym jest ten palacykplus a potem wstawiaj o jakichś wacikach


    O dotacjach na zabytkowe obiekty. Sądzisz, że pałacyk Suchockiej nie jest zabytkowym obiektem i nie otrzyma tej dotacji? Sądzisz że politycy od 1945 nie załatwiają sobie zabytkowych willi, dworków, pałacyków? W oczy Ci pluli, a Ty myślałaś że deszcz pada.

    Bardzo poważni ludzie po uwłaszczeniu komuny w 89 roku zainwestowali poważne pieniądze m.in. w zabytkowe obiekty i sądzisz, że jakiś rząd PiS im przeszkodzi w zwrocie inwestycji? Przecież oni nie takie rządy mieli w kieszeni. Wszelkie zmiany muszą być takie, żeby Ci rzeczywiście najbogatsi nie stracili, a wręcz odwrotnie. Nie łudźmy się.

    Dla Morawieckiego to i milion złotych jest na waciki, bo dużo większe pieniądze zarabiał zanim premierem został. Odwdzięczyć się zatem musi.


    Hamal powiedział(a):
    Z tym zwrotem to trzeba uważać, kiedyś miałem duzy zwrot ponad 10 tyś, i dostałem wezwanie do urzędu skarbowego na przemaglowanie.

    Wszystko zależy czego dotyczy ten zwrot. W tym wypadku podstawy opodatkowania, czyli czegoś na co nie trzeba mieć żadnych papierów, zatem kontroli by nie było. Ale jeżeli chodzi o różne ulgi to i owszem, bo istnieje pole do oszustwa. Ja miałem kontrolę kilku instytucji jak zażądałem zwrotu opłaty 400 zł za wyrobienie karty pobytu czasowego obcokrajowca który zrezygnował z dalszego pobytu przed decyzją. Po wielu miesiącach zwrócili.
  • Turturek powiedział(a):
    Wszystko zależy czego dotyczy ten zwrot. W tym wypadku podstawy opodatkowania, czyli czegoś na co nie trzeba mieć żadnych papierów, zatem kontroli by nie było.
    Nie , wyraźnie napisałem , że niezależnie od wszystkiego w moim lokalnym urzędzie brali wtedy każdego kto miał zwrotu więcej niż 10 tyś, każdy lokalny urząd skarbowy ma swoje kryteria.
  • ela99 powiedział(a):
    Mój mąż pensja bez zmian, zobaczymy jak u mnie.
    Niech mąż sprawdzi czy  na pasku nie ma pozycji w rodzaju "odroczony podatek", to kwota którą i tak później dopłaci...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.