Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Bum

Komentarz

  • Bez przesady
  • Też uważam, że wybuch 800 kg nitrogliceryny to przesada.
  • elektrownie atomowe nie wybochają same z siebie
  • nitrogliceryna też nie
  • edytowano luty 2022
    Prayboy powiedział(a):
    elektrownie atomowe nie wybochają same z siebie
    Diatłow w Czarnobylu też tak mówił. Nawet tuż przed wybuchem.
  • To była ruska mentalność
  • A to aż tak istotne czy atomówka będzie miała awarię u nas czy u któregoś z naszych sąsiadów? 
    Podziękowali 2Prayboy joanna_1991
  • Żeby nie było wątpliwości, uważam za konieczne stawianie minireaktorów i uniezależnianie się energetyczne. Ale nie zmienia to faktu, że po prostu się boję tego rozwiązania, a że mam kilka lat studiów na politechnice, to mam też świadomość zagrożeń. Na razie korzyści przeważają, ale odetchnąłbym, gdyby opracowano jakąś bezawaryjną technologię, albo przynajmniej taką która w razie awarii nie rozwali pół kraju. No i jeszcze pozostaje kwestia odpadów.
  • o ile wiem, elektrownie atomowe nie wybuchają
  • Czernobyl - "W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru..."

    Three Mile Island - "W trakcie awarii wydzieliło się około 400 kilogramów wodoru, w tym około połowy w wyniku ponownego zalania rdzenia wodą, który uległ deflagracji około 10 godzin po nastąpieniu awarii. Wybuch spowodował powstanie fali ciśnienia o szczytowej wartości 190 kPa..."

    "Eksplozje takie miały też miejsce w czasie awarii EJ Fukushima I, ale tam doszło do nich poza zbiornikami reaktora – w hali roboczej na szczycie obudowy bezpieczeństwa."

    Trochę tych wybuchów jednak jest.


  • edytowano luty 2022
    a, takie wybuchy, zdarzają się w każdej ciśnieniowej instalacji wysokotemperaturowej,
    tyle że tu mamy zanieczyszczenie odpadami radioaktywnymi,
    no w każdym razie nie są to wybuchy bomby atomowej :)
  • Wybuch nitrogliceryny też nie jest wybuchem bomby atomowej i o ile wiem nikt o takiej nie mówił. Fakt pozostaje faktem, że szkody mogą być dość spore. Żyjemy w takim kraju jakim żyjemy i usterkami np. kopalniach nikt się specjalnie nie przejmuje. Analogiczna sytuacja będzie zapewne i elektrowniach. W końcu lepiej coś zamieść pod dywan niż stracić pracę. A o konsekwencjach i tak się myśli dopiero po tragedii.
  • Turturek powiedział(a):
     Żyjemy w takim kraju jakim żyjemy i usterkami np. kopalniach nikt się specjalnie nie przejmuje. Analogiczna sytuacja będzie zapewne i elektrowniach.

    Skoro tak to po co chcesz te atomówki i do tego jeszcze mini albo mikro ? masz swój węgiel, tani i bezpieczny.

  • Bo węgiel nie jest tak wydajny i wcale obecnie nie jest tak tani. Taki cud gospodarczy, powinien być tani, a jest drogi i do tego nieopłacalny w wydobyciu. Wszelkie nowe technologie dotyczące węgla są od dawna blokowane. Widać więc, że musimy mieć jakąś większą dywersyfikację źródeł energii. Tak aby jak jedno źródło stanie się zbyt drogie, inne mogły przejąć ciężar napędzania gospodarki.
  • Własne źródło energii może być drogie tylko na życzenie właściciela. Mamy tani i bezpieczny węgiel.
  • edytowano luty 2022
    Hamal powiedział(a):
    Własne źródło energii może być drogie tylko na życzenie właściciela. 
    no nie, są jeszcze koszty pozyskania
  • Hamal powiedział(a):
    Mamy tani i bezpieczny węgiel.

    Tylko że sieć pośredników sprawia, że nie jest on tani. A nie wdrażanie nowoczesnych technologii, że nie jest taki bezpieczny. Energii potrzebujemy coraz więcej i co było dobre przy niskim jej zużyciu, nie koniecznie musi sprawdzać się przy wyższym.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Pioszo54 powiedział(a):
    Hamal powiedział(a):
    Własne źródło energii może być drogie tylko na życzenie właściciela. 
    no nie, są jeszcze koszty pozyskania
    kosztami pozyskania steruje u nas właściciel 
  • edytowano luty 2022
    Turturek powiedział(a):
    Hamal powiedział(a):
    Mamy tani i bezpieczny węgiel.

    Tylko że sieć pośredników sprawia, że nie jest on tani. A nie wdrażanie nowoczesnych technologii, że nie jest taki bezpieczny. Energii potrzebujemy coraz więcej i co było dobre przy niskim jej zużyciu, nie koniecznie musi sprawdzać się przy wyższym.
    Problem z nowoczesnymi technologiami jest jeden: po pewnym czasie robią się stare, bo pojawiają się nowocześniejsze.
    A na lokalizację tej niby nowoczesnej elektrowni atomowej proponuję działkę sąsiadującą z Twoją...
  • Hamal powiedział(a):

    A na lokalizację tej niby nowoczesnej elektrowni atomowej proponuję działkę sąsiadującą z Twoją...

    Nie zmieści się, mimo że ma mały reaktor :D
  • Zapytam ponownie. Jak będzie awaria i skażenie, to zrobi różnicę, czy będę miała atomówkę za oknem, czy 300km dalej?
  • edytowano luty 2022
    Zależy od rodzaju awarii i wielkości ew. skażenia. Im mniejsza elektrownia tym teoretycznie mniejsze zagrożenie.

    Tu masz elektrownie które już są do 300 km od granic Polski.
    ... zły link ...

    A do tego Białoruś planuje budowę elektrowni tuż pod nasza granicą, zatem i tak spora część kraju będzie narażona.

  • @Turturek zły link, dotyczy chińskich uczniów
  • edytowano luty 2022
    ...

    nie wiem o co chodzi, bo ten z dziećmi wstawiałem wczoraj, a od tego czasu kopiowałem jeszcze parę rzeczy.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.