Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rodzic świadkiem bierzmowania

Syn w tym roku będzie miał bierzmowanie. Ponieważ chrzestny nie może być świadkiem, syn chciałby wziąć rodzica na świadka. U mnie mój tata był, w wielu przypadkach też wiem, że rodzice byli świadkiem. A we wskazaniach KEP jest, że naturalni rodzice nie mogą być świadkami bierzmowania. Coś się ostatnio zmieniło, czy nikt po prostu tego nie przestrzegał zgadzając się na rodzica jako świadka?

Komentarz

  • Świadek nie może być chrzestnym, bo jest między nimi powinowactwo duchowe. Musi sam być bierzmowany i mieć 16 lat. Rodzeństwo może, rodzice nie. 
    Ja pamiętam z dawna, że nie przestrzegano tych 16 lat, a może to nowy przepis. 
  • edytowano kwiecień 2022
    Ale jak to? Ja byłam świadkiem na bierzmowaniu u mojej chrześniaczki. Może to tylko wskazania, a nie zakazy.

    Edit: cztery lata temu.
  • A może pokręciło mi się. Między bierzmowanym a świadkiem jest pokrewieństwo duchowe i jest to przeszkoda do małżeństwa. A na pytanie, czy świadkiem może być chrzestny ksiądz odpowiedział, że to dobre pytanie i w sumie nie wiem.
  • U nas zachęcano, by poprosić chrzestnego tej samej płci,  co bierzmowany.
    Wojtek miał bierzmowanie w czasie restrykcji i mieli świadka zbiorowego. Teraz do tego sakramentu szykuje się kolejny syn i chyba po prostu starszy brat będzie świadkiem.
  • Rodzice chrzestni to wręcz powinni

    17. W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami (KKK 1309).

    Mnie interesuje kwestia rodziców. 
    18. (...) Świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego (Por. KPK Kan. 874; 893).
    Czy to tylko taki zapis, który w praktyce nie jest przestrzegany i nie jest to dla nikogo problemem. A może jest? 



  • Ciekawe, jak było w starym Kodeksie Prawa Kanonicznego? 
    Ostatnio dowiedziałam się, że Sobór Trydencki zalecał Bierzmowanie w wieku 12-14 lat. Od tego też odchodzi się współcześnie, chyba to nie jest korzystne dla młodzieży. Chodziło o umocnienie przed okresem dojrzewania. 
  • 6 lat temu można było wziąć rodzica lub chrzestnego, przynajmniej u mnie tak było 
  • Eleonora powiedział(a):
    Między bierzmowanym a świadkiem jest pokrewieństwo duchowe i jest to przeszkoda do małżeństwa.

    Serio??? W życiu o tym nie słyszałam. Czemu się o tym nie mówi? Może to przepis sam dla siebie? Nie słyszałam o tym przed bierzmowaniem, na katechezie, na naukach przedślubnych, ani na rozmowie z księdzem przed ślubem.
  • Pewnie dlatego, że świadkiem dziewczyny jest kobieta, chłopaka-mężczyzna, to nie ma to takiego znaczenia. Ale rodzic chrzestny nie może wziąć ślubu z chrześniakiem. Też niedawno się dowiedziałam. 
    Podziękowali 1PonuraKura
  • Eleonora powiedział(a):
    Pewnie dlatego, że świadkiem dziewczyny jest kobieta, chłopaka-mężczyzna,

    U mnie świadkiem syna była jego siostra cioteczna, a świadkiem mojej córki był jej brat.
    Zatem chyba nie zawsze świadek musi być tej samej płci.
  • U nas w parafii w czasie covidu zalecenie proboszcza było, aby świadkiem był rodzic (naturalny, nie chrzestny)
  • edytowano kwiecień 2022
    u nas (w tym roku) ksiądz wyraźnie powiedział, że rodzice nie mogą być świadkami

    córka poprosiła starszą koleżankę, która jest jej zastępową w FSE
  • Ze zgodnością płci to był wymóg księdza. Teraz już mam troje bierzmowanych, zostały dwie, świadkami od trzeciego jest/będzie rodzeństwo.
  • U mnie w parafii nie ma żadnego problemu z tym kto będzie świadkiem, nie wymagają żadnych zaświadczeń z jego parafii. Nikt nie mówi o jakiejś roli tej osoby w dalszym życiu bierzmowanego. Czysta formalność. 
  • Eleonora powiedział(a):
    Pewnie dlatego, że świadkiem dziewczyny jest kobieta, chłopaka-mężczyzna, to nie ma to takiego znaczenia. Ale rodzic chrzestny nie może wziąć ślubu z chrześniakiem. Też niedawno się dowiedziałam. 
    Nonsens raczej. Kojarzę małżeństwa (ze dwa przynajmniej), które były zawierane w ten sposób,  że przed ślubem jedno z nich przymowalo  chrzest i to które doprowadziło narzeczonego/narzeczoną do chrztu było chrzestnym.

  • Możesz poszukać "przeszkoda kanoniczna, pokrewieństwo duchowe", serio, jest coś takiego. Może są dyspensy?
  • 13 PRZESZKODA POKREWIEŃSTWA DUCHOWEGO

    Przeszkoda pokrewieństwa duchowego, nie weszła do nowego KPK z dawnego Kodeksu z 1917 r. (kan. 1079). Została natomiast uwzględniona w KKKW, który postanawia: Nieważnym czyni małżeństwo przeszkoda pokrewieństwa duchowego, która pochodzi z chrztu i zachodzi pomiędzy chrzestnym i osobą ochrzczoną oraz jej rodzicami (kan. 811 § 1). Przeszkoda ta nie wynika z chrztu warunkowego, chyba, że asystował przy nim ten sam chrzestny (§ 2).

    Przeszkoda ta obowiązuje jedynie katolików obrządku wschodniego.

    https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_04.html

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.