Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dominus est

edytowano luty 2009 w Arkan Noego
image

"Ukazuje nam w historyczno-teologicznym zarysie w jaki sposób praktyka przyjmowania Komunii Świętej do ust i w postawie klęczącej została przyjęta i stosowana w Kościele poprzez długi okres czasu."

Kilka miesięcy temu, na początku tego roku, oficjalne wydawnictwo Watykanu Liberia Editrice Vaticana wydała skromną publikację książkową bpa Athanasiusa Schneidera z Karagandy pt. Dominus est. Refleksje biskupa z Azji Środkowej o Komunii świętej. Ten łaciński tytuł jest dosłowną cytacją słów Apostoła Piotra, który po zaparciu się Pana przed jego śmiercią i po zwątpieniu w Niego po Jego śmierci, z radością rozpoznaje Go na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego i wykrzykuje: Dominus est! To jest Pan.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek przygotowuje polskojęzyczne wydanie książki Dominus est, w tłumaczeniu Andrzej Spurgjasz. Książka ta pragnie być przyczynkiem do toczącej się aktualnie dyskusji o Eucharystii, rzeczywistej i substancjalnej obecności Chrystusa pod konsekrowanymi postaciami Chleba i Wina. Ks. bp Schneider rozpoczyna swoją prezentację akcentem osobistym, wspominając głęboką wiarę eucharystyczną swej matki i dwóch innych kobiet, wiarę zachowaną pośród mnóstwa cierpień i poświęceń, jakie mała wspólnota katolików w tym kraju przechodziła w latach sowieckich prześladowań. Wychodząc ze swojego własnego doświadczenia, które wzbudziło w nim wielką wiarę, zadziwienie i pobożność wobec Pana obecnego w Eucharystii, ukazuje nam w historyczno-teologicznym zarysie w jaki sposób praktyka przyjmowania Komunii Świętej do ust i w postawie klęczącej została przyjęta i stosowana w Kościele poprzez długi okres czasu.
Przyjęcie Komunii świętej nie jest tylko biesiadną chwilą w spożyciu duchowego pokarmu, ale także najintymniejszym tu na ziemi w życiu człowieka wierzącego osobowym spotkaniem z jego Panem i Bogiem.
Najbardziej prawdziwą wewnętrzną postawą w tym spotkaniu jest duch otwarcia na dar, pokory i duchowego dziecięctwa. Taka właśnie postawa wymaga z naszej strony zachowań właściwych adoracji i uwielbienia. Mamy na ten temat wymowne świadectwa w dwutysiącletniej tradycji Kościoła, która chociażby wyraża się w stwierdzeniu z pierwszego tysiąclecia: cum amore et timore "z miłością i lękiem" oraz quantum potes tantum auge "ile zdołasz, chwal Go śmiało" , co pochodzi z drugiego tysiąclecia. Autor przytacza także przykład trzech "eucharystycznych niewiast", które znał osobiście w czasach prześladowań sowieckich. Takie świadectwa mogą zachęcić i pouczyć katolików trzeciego tysiąclecia jak traktować Pana w podniosłej chwili przyjęcia Komunii świętej. Słowa bpa Schneidera dostrzegają pewni kryzys w rozpoznawaniu Pana pod pokorną zasłoną Eucharystii, który przede wszystkim istnieje w krajach Europy Zachodniej.
Athanasius Schneider, ur. w 1961 roku w Kirgizji jako syn deportowanych Niemców; w 1973 wyemigrował do Niemiec; w 1990 został wyświęcony na kapłana; w 1997 obronił doktorat z teologii i nauk patrystycznych w Instytucie Augustinianum w Rzymie; od 1999 jest profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Karagandzie w Kazachstanie. W 2006 został biskupem tytularnym Celeriny i pomocniczym Karagandy.
Książka rozpoczyna się wymownym wstępem bpa Malcolma Ranjitha, sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów, który jako człowiek odpowiedzialny za powierzoną sobie dziedzinę troski o łaskę Chrystusa płynącą na nas przede wszystkim poprzez sakramenty Kościoła w pełni zgadza się z twierdzeniami bpa Schneidera.
(Fidelitas)



Książka zachęca duchowieństwo i wiernych świeckich do gruntownej refleksji nad istotą i znaczeniem Komunii świętej. Przedstawia historyczne uwagi co do sposobu jej przyjmowania, nawiązując w szczególności do okresu niewoli sowieckiej. W jej kontekście autor ukazuje świadectwo wiary swej matki Marii i dwóch innych kobiet (Marii Stang, Pulcherii Koch), a także sługi Bożego Aleksego Żaryckiego, kapłana i męczennika. Świadectwa te zachęcają do refleksji nad własną postawą względem Chrystusa Eucharystycznego.

Prezentowana publikacja stanowi nie tylko historyczny rys, ale także teologiczny komentarz, który w nawiązaniu do Tradycji Kościoła uzasadnia trwanie przy pewnych praktykach przyjmowania Komunii świętej. "Książka ta jest darem Opatrzności dla naszego kraju, który w ostatnich czasach przeżywa okres przemian, także w dziedzinie liturgii" â?? zauważa we wstępie biskup drohiczyński Antoni P. Dydycz. Lektura ta â?? w obliczu wciąż pojawiających się nowych propozycji dostosowywania liturgii do czasów współczesnych â?? wydaje się być obowiązkową. Wzbudza w członkach Kościoła prawdziwą wiarę, a przede wszystkim uczy ostrożności względem nowych zmian, zachęcając do zachowania pierwotnego szacunku do Komunii świętej.
(Loretanki)


Cena 8 zł.

Do nabycia TUTAJ i w wielu księgarniach internetowych.

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.