Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wynalazki roku 2022

Jednym z podsumowań roku 2022 jest spojrzenie na to co zostało wynalezione

Co ciekawsze odkrycia poniżej:

(#19 )IBM przedstawia największy jak dotąd komputer kwantowy
IBM wypuścił swój najpotężniejszy jak dotąd procesor kwantowy o nazwie Osprey, maszynę 433-kubitową. Osprey jest ponad 3 razy większy niż 127-kubitowa maszyna IBM Eagle, która została ogłoszona w zeszłym roku. Nowy procesor ma potencjał wykonywania skomplikowanych obliczeń kwantowych daleko wykraczających poza możliwości jakiegokolwiek klasycznego komputera. Jak podkreśla IBM, „liczba klasycznych bitów, które byłyby potrzebne do przedstawienia stanu procesora IBM Osprey, znacznie przekracza całkowitą liczbę atomów w znanym wszechświecie”. Dlaczego to ma znaczenie: Liczba kubitów wskazuje na moc komputera kwantowego. Gdy komputery kwantowe staną się potężniejsze, będziemy w stanie rozwiązywać istniejące problemy na nowe sposoby, a nawet zacząć rozwiązywać wcześniej trudne problemy. Na przykład na początku tego roku firma Xanadu z Toronto wykorzystała swój 216-kubitowy układ kwantowy o nazwie Borealis do rozwiązania problemu „próbkowania bozonu gaussowskiego”, zadania wzorcowego służącego do pomiaru wydajności obliczeń kwantowych. Czip kwantowy wykonał to zadanie w zaledwie 36 mikrosekund — w porównaniu z konwencjonalnymi komputerami, które zajęłyby ponad 9000 lat. Najnowszy chip IBM ma dwa razy więcej kubitów, a firma planuje wydać wersję z ponad 1000 kubitów w 2023 roku.


(#12)Mięso z laboratorium zatwierdzone przez FDA
W listopadzie kalifornijski startup Upside Foods stał się pierwszą amerykańską firmą, która uzyskała zgodę FDA na mięso hodowane w laboratorium (kurczak). Ten przełom niekoniecznie dotyczy technologii, ale raczej zezwolenia regulacyjnego. Chociaż jest to obiecujący początek, pozostaje jeszcze więcej przeszkód. Zanim firma Upside Foods będzie mogła rozpocząć komercyjną sprzedaż kurczaków hodowanych w laboratoriach, będzie potrzebować zezwolenia na inspekcję Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ds. miesięcy. To już drugi raz, kiedy kraj zatwierdził mięso hodowane w laboratorium. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) udzieliła firmie Eat Just Inc. (USA) zgody na sprzedaż kurczaka hodowanego w laboratorium, stworzonego z hodowanych komórek kurzych w Singapurze. Dlaczego to ma znaczenie: 70 z 80 miliardów zwierząt hodowanych i poddawanych ubojowi każdego roku do spożycia przez ludzi to kurczaki. Dostępna ilość mięsa z kurczaka na osobę wzrosła ponad sześciokrotnie w ciągu ostatnich 100 lat. Mięso hodowane w laboratorium ma potencjał, aby sprostać wielu wyzwaniom związanym z tradycyjną hodowlą zwierząt, w tym dobrostanowi zwierząt, zrównoważeniu środowiskowemu i bezpieczeństwu żywności. Warto zauważyć, że ta decyzja FDA może utorować drogę do dodatkowych zezwoleń zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą, umożliwiając w ten sposób ruch żywności hodowanej w laboratoriach na zwiększenie i rozszerzenie produkcji.

(#15) Nagroda AVATAR o wartości 10 mln USD przyznany firmie NimbRo
Avatar ANA XPRIZE o wartości 10 milionów dolarów miał na celu stworzenie systemu awatarów, który może przenosić ludzką obecność i działania do odległej lokalizacji w czasie rzeczywistym. NimbRo, zespół z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech, był w stanie stworzyć kierowany przez człowieka system awatarów, w którym operator mógł słyszeć, widzieć i wchodzić w interakcje tak, jakby był tam osobiście. Operator za pośrednictwem awatara NimbRo pomyślnie wykonał 10 zadań w konkursie, uzyskując doskonały wynik. Dlaczego to ma znaczenie: pomyślny rozwój robotów-awatarów pozwoli na globalną demokratyzację ludzkiej wiedzy i przeniesienie jej do miejsc, które są niebezpieczne lub gdzie talent ludzki jest niedostępny. Zastosowania awatarów podobnych do Nimbro obejmują działania w wypadku reaktora jądrowego i pomoc w usuwaniu bomb, pomoc w przypadku katastrof lub opiekę nad starszymi pacjentami.


(...)
jest ich znacznie więcej - warto poczytać Są odnośniki do źródeł





Komentarz

  • Szkoda że nikogo nie zainteresowały osiągnięcia z poprzedniego roku.
    Za to wiele osób woli bić pianę w wątku o bułce i policji.
  • W ciągu najbliższych 10 lata postęp będzie tak intensywny jak przez ostatnie 100lat.
    To nie jest przesada.
  • Będziecie jedli mięso z laboratorium? Co jeżeli nie będzie odpowiednio opisane na opakowaniu?
  • Wilfrid powiedział(a):
    Będziecie jedli mięso z laboratorium? Co jeżeli nie będzie odpowiednio opisane na opakowaniu?
    Jeżeli będzie wyglądało jak mięso i smakowało, jak mięso - to bym jadła.
  • makodorzyk powiedział(a):
    Skoro tak pędzimy z tym postępem to aż strach pomyśleć co będzie za 100  lat ;). Co 100 dni nowa epoka a może i szybciej? Świat wzbija się na coraz to wyższe poziomy złożoności....

    Ja myślę że ta Wieża Babel runie
    Podziękowali 1In Spe
  • "#15) Nagroda AVATAR o wartości 10 mln USD przyznany firmie NimbRo
    Avatar ANA XPRIZE o wartości 10 milionów dolarów miał na celu stworzenie systemu awatarów, który może przenosić ludzką obecność i działania do odległej lokalizacji w czasie rzeczywistym. NimbRo, zespół z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech, był w stanie stworzyć kierowany przez człowieka system awatarów, w którym operator mógł słyszeć, widzieć i wchodzić w interakcje tak, jakby był tam osobiście...

    Są takie filmy science fiction na N...e, (wiem, wiem samo zło, zresztą się z tym zgadzam), które przedstawiają taką i podobne rzeczywistości. Myślę, że to oswajanie młodych ludzi (naszego pokolenia może nie przekonają) z podobnymi technologiami.Pokazują, że to wcale nie musi być złe, że może warto dać sobie wszczepić tego czipa, żeby móc żyć w idealnym świecie.
    Oczywiście jest pokazane, że są czasem wersje nieidealne, ale wersja beta już jest doskonalsza i tworzy nowe perspektywy... i że czasem trzeba "poświęcić" wielu, żeby "ludzkość" mogła przetrwać, że nie ma w tym nic złego.

    Widząc jak wielu młodych jest wciągnięta w świat gier, myślę, że będzie im dużo łatwiej podjąć decyzję o zmianach w przyszłym świecie.

  • dla mnie najlepszą wiadomością ze świata techniki, była wiadomość z Polski

    https://cdaction.pl/newsy/the-batteries-akumulator-na-68-lat-z-rzeszowa

    jeśli by to wypaliło, to mielibyśmy całkowicie autonomiczne zasilanie z paneli fotowoltaicznych, prawie darmowe, łącznie z samochodami
  • Słyszałem o takim pomyśle, żeby wmawiać ludziom, że mogą życz wiecznie po zgraniu własności mózgu do komputera. Jego świadomość będzie w komputerze.

    Ponoć już tak jest w Japonii, Że można zgrać mózg człowieka do komputera i małżonka dajmy na to może porozmawiać ze zmarłym mężem, może popatrzeć na jego twarz.
    Ciekawe.
  • Mam przeciwne zdanie. Postęp techniczny jest cały czas. Czasem jest on wolniejszy, czasem należy wykonać wiele małych, niewidocznych kroków, aby później dokonał się wielki skok.
    Jesteśmy na etapie dokonania wielkiego skoku naprzód.
    Niestety po drodze jest wiele zagrożeń. Z historii wiadomo, że rządzącym odwala jak czują, że są trochę silniejsi od reszty krajów.
    Teraz mamy taki czas, że tradycyjna polityka pojmowana jako konkurencję państw powoli schodzi na dalszy plan i rzeczywista władza sprawowana jest w coraz większym stopniu przez organizacje międzynarodowe jak ONZ, Organizacja Zdrowia, cała masa drobnych organizacji gejowskich, chroniących planetę.
    Bogaci ludzie lekką ręką je finansują wiedząc że mogą przez nie wpływać na działania rządów.
    Podziękowali 1Elf77
  • właściwie to co nam (ludzkości) jeszcze potrzebne...
    ( wiem, pytanie z pewnością głupie, ale ja się tak na serio zastanawiam)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.