Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Młodzi porzucają Kościół (i wiarę?)

edytowano luty 2023 w Arkan Noego
Konto skasowane na prośbę użytkownika.

Komentarz

  • Co proponujesz ?
    Podziękowali 2Berenika Cart
  • Dla młodych JP2 w coraz mniejszym stopniu jest autorytetem.
  • Starzy też porzucają. Ale dalej jest wielu starych,  z młodych Kościół się wykrwawia. Będąc po pięćdziesiątce często mam wrażenie, że zaniżam średnią w kościele.
    Podziękowali 1Bridget
  • Zależność po między obecnością w Kościele a wiarą jest jednak wyraźna.
  • edytowano luty 2023
    @Tomasz Nauczyciele religii w szkole zwłaszcza w gimnazjum to są męczennicy.
    Nie przesadzam. Nawet święty nie dałby rady. Założę się, że nigdy nie miałeś na przeciwko siebie 30 osób, kontestujących wszystko co im powiesz.
    Katecheza tego świata jest tak mocna, że dzieci nie mają szans.

    Media jak walec rozwalają wszystko.
    Ilu jest księży pedofili w Polsce 5?
    Film w mediach o księdzu pedofilu i to jeszcze nie w Polsce tylko gdzieś na świecie robią tyle zniszczenia, że żal patrzeć.

    Do dzisiaj spotykam ludzi, którzy święcie wierzą, że ks. Rydzyk dostał Meibacha od bezdomnego.

  • A skąd go dostał?
  • edytowano luty 2023
    Z kontestowaniem w dzisiejszych czasach musi liczyć się każdy nauczyciel.
    A dla Twojej wiedzy: katecheci mają o wiele lżej, bo dziś na religię chodzą pojedyncze osoby.  A nie 30 osób. I nie ma gimnazjów. 
    Podziękowali 1Berenika
  • Dużo zależy od parafii i tego jak ona funkcjonuje.
  • Prayboy powiedział(a):
    Dużo zależy od parafii i tego jak ona funkcjonuje.
    I jaki ma procentowy układ młodych w stosunku do seniorów.
    W moim kościele parafialnym jest jakiś sensowny rozstaw- dzieci, młodzież, średni wiek i starsi.
    I jeszcze zależy, która msza 
  • Spadek religijności ostatnimi laty bardzo przyspieszył. Pandemia i lockdown były dla wielu tylko okazją, żeby ostatecznie zerwać jakieś pozorne więzi z praktykami religijnymi za którymi tak naprawdę nic nie stało. Przyczyn jest mnóstwo, mnie jednak zastanawia, że w ankiecie jaką jakiś czas temu przeprowadził bodajże CBOS jako główną przyczynę odejścia Polaków od wiary wskazano nie skandale pedofilskie czy obyczajowe, nie bogactwo kościoła i zaangażowanie w politykę ale ,,brak poczucia potrzeby". Ludzie, zwłaszcza młodzi, po prostu nie odczuwają potrzeby wiary. I tutaj rodzi się pytanie co wytłumiło tę potrzebę, albo co spowodowało, że ona się nie pojawia. Moim zdaniem konsumpcjonizm i konformizm - ludzie, zwłaszcza młodzi, są nastawieni na wygodne i dostatnie życie skupione na konsumowaniu wrażeń i przyjemności. W takiej perspektywie religia nie pojawia się w ogóle na horyzoncie myśli a jeśli już to jako jakieś kuriozum. 
  • "Będąc po pięćdziesiątce często mam wrażenie, że zaniżam średnią w kościele."

    A ja właśnie wróciłem z zimowiska skautowego z trzydziestką nastolatków.
    Podziękowali 3Berenika Bridget zbyszek
  • Skatarzyna powiedział(a):
    Prayboy powiedział(a):
    Dużo zależy od parafii i tego jak ona funkcjonuje.
    I jaki ma procentowy układ młodych w stosunku do seniorów.
    W moim kościele parafialnym jest jakiś sensowny rozstaw- dzieci, młodzież, średni wiek i starsi.
    I jeszcze zależy, która msza 
    Chodzi o to co proponują duszpasterze i w jakiej formie. 
  • Berenika powiedział(a):
    Starzy też porzucają. Ale dalej jest wielu starych,  z młodych Kościół się wykrwawia. Będąc po pięćdziesiątce często mam wrażenie, że zaniżam średnią w kościele.
    Na mszy niedzielnej ok. Ale na innych nabożeństwach jestem chyba  najmłodsza...
    Podziękowali 1Berenika
  • To chyba Małgorzata powiedziała że pierwsze czego uczy Kościół przyszłych małżonków to jak zrobić żeby dziecka nie było. Więc skąd zdziwienie ?
  • Agmar powiedział(a):
    To chyba Małgorzata powiedziała że pierwsze czego uczy Kościół przyszłych małżonków to jak zrobić żeby dziecka nie było. Więc skąd zdziwienie ?
    No akurat w tej kwestii wychodzi na przeciw oczekiwaniom nupturientów. 
  • Tomasz powiedział(a):
    Dobrze. Ale tych konformistów wychowali przecież nominalni katolicy. Więc?
    Wiara jest łaską. Nie rodzice jej udzielają. 
  • Tak, ale przysięga dotyczy włanej postawy- wychować po katolicku. Przysięga nie obejmuje tego, że jego dzieci jak dorosną będą wierzące.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.