Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

dwie liturgie

edytowano luty 2009 w Arkan Noego
dwie liturgie:

SiEkiLtQxSA

E4kJDrXFcVU

Komentarz

  • Główny problem z kard. Schoebornem nie dotyczy już nawet jego osobliwych gustów liturgicznych, ale tego, że wspiera bunt przeciwko Ojcu Świętemu. :confused:
  • "... a Jezus przed świątynią na kamieniu przysiadł"
  • małe pytanko jaki sens liturgiczny ma to trzymanie ornatu (kapy?) kapłana przy podniesieniu na mszy trydenckiej?
    z mszy tryd. też chciałabym film
  • O, właśnie. To jedna z rzeczy, którą chciałabym wiedzieć a bałam się zapytać :wink:
  • Nie odpowiem wam na to pytanie, bo jeszcze sie słabo orientuję. Tak wogóle to widzę, że ministranci cały czas wszystko księdzu przytrzymują, Podniesienie wygląda niesamowicie!!! Wczoraj byłam z synem tuż przed ołtarzem (zawze "czaimy sie" z tyłu, żeby na wszelki wypadek nie przeszkadzać) i byłam zachwycona. Jasio był bardzo grzeczny i też zachwycony. Od czasu do czasu po cichutku zadawał pytania, które mnie "rozwalały" (typu dlaczego Pan Jezus tak ładnie pachnie :wink: - to ze względu na pachnące kadzidła itd) Widze, że dzieci wyczuwają jednak , że dzieje się coś niesamowitego, a ich wiara w przeistoczenie jest tak naturalna, że niejeden dorosły mógłby pozazdrościc takiej wiary dzieciom. Marysia tymczasem siedziała koło swojego "idola" organisty, który gra "najpiękniekszą muzykę". Pan organista wyczuł sympatię i posadził ją koło siebie. Bardziej szczęśliwego swojego dziecka nie widziałam chyba. Pan organista jest super ! W dodatku wielodzietny :thumbup: Marysia do tej pory mówi, że słyszy w duszy te piękne dźwięki, które grał. Pozwolił jej też nacisnąć klawisz podczas gry !!!
  • [cite] Agniesia:[/cite]małe pytanko jaki sens liturgiczny ma to trzymanie ornatu (kapy?) kapłana przy podniesieniu na mszy trydenckiej?
    z mszy tryd. też chciałabym film

    Odpowiadam, nie sprawdzałem jednak czy się zgadza. A więc, kiedyś ornaty były bogato zdobione i przez to ciężkie. Podniesienie ornatu przez ministranta podczas podniesienia miało po prostu ułatwić kapłanowi podniesienie prawej ręki. Podczas podniesienia celebrans podnosi ręce niesymetrycznie i może (przy ciężkim ornacie) mieć problemy z podniesieniem prawej ręki wyżej i dlatego ministrant podnosi ornat lewą ręką.

    @mona: dla dzieci ale też i dorosłych polecam ten komiks
  • Komiks jest super, również polecam.
  • Tak, potwierdzam... chociaż mojemu synkowi - kandydatowi na ministranta - komiks nieźle namieszał z częściami liturgii... A mnie wypada tylko żałować, że nigdy nie byłem na Eucharystii, jaką znają moi rodzice. Pamiętam tylko, że jako ministrant służyłem kiedyś do Mszy, która była odprawiana, równocześnie w bocznym ołtarzu, tyłem do luda... tylko Pan Jezus, stary franciszkanin i ja.
    R6AOvStZS64
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.