Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Spolegliwy, czyli jaki?

edytowano kwiecień 2023 w Ogólna
Ta dyskusja została utworzona z komentarzy wydzielonych z: Jaka wspólnota dla nastolatka?.

Komentarz

  • spolegliwy człowiek - na którym można polegać

    Twórcą terminu SPOLEGLIWY był prof. Tadeusz Kotarbiński. Dzisiaj powszechnie stosuje się to słowo całkowicie błędnie jako "uległy".

    Sorry, @beatak, musiałam.
    Podziękowali 1paulaarose
  • Berenika powiedział(a):
    spolegliwy człowiek - na którym można polegać

    Twórcą terminu SPOLEGLIWY był prof. Tadeusz Kotarbiński. Dzisiaj powszechnie stosuje się to słowo całkowicie błędnie jako "uległy".

    Sorry, @beatak, musiałam.
    Tak, domyślam się, że musiałaś.
  • Berenika powiedział(a):
    spolegliwy człowiek - na którym można polegać

    Twórcą terminu SPOLEGLIWY był prof. Tadeusz Kotarbiński. Dzisiaj powszechnie stosuje się to słowo całkowicie błędnie jako "uległy".

    Sorry, @beatak, musiałam.
    Musiałaś czy nie, spolegliwy, w znaczeniu uległy jest już terminem słownikowym. 
    Język żyje, zmienia się, w zwiazku z tym, niektóre słowa zmieniają znaczenie. 







  • edytowano kwiecień 2023
    Aga85 powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    spolegliwy człowiek - na którym można polegać

    Twórcą terminu SPOLEGLIWY był prof. Tadeusz Kotarbiński. Dzisiaj powszechnie stosuje się to słowo całkowicie błędnie jako "uległy".

    Sorry, @beatak, musiałam.
    Musiałaś czy nie, spolegliwy, w znaczeniu uległy jest już terminem słownikowym. 
    Język żyje, zmienia się, w zwiazku z tym, niektóre słowa zmieniają znaczenie. 







    nie znając pomysłu Kotarbińskiego, słowo to kojarzyło mi się właśnie z uległością i zgodnością,

    co oznacza, że próby słowotwórcze powinny zgadzać się ze stanem zastanym języka
  • Kotarbiński utworzył to słowo. Tworząc swoją, całkowicie ateistyczną etykę.

    od "polegać na"

    Ale, oczywiście, język rządzi się własnymi prawami.
  • "spolegliwy człowiek - na którym można polegać"

    Czyli honorowy. Bo honor to właśnie taka cecha, że człowiek dotrzymuje słowa.

    Ciekawe, że Kotarbiński wymyślił nowe słowo na coś, co już było. Czy "honor" się nie podobał?
  • Czyżby ze względu na "komentarze wydzielone" nastał zmierzch wielkich offtopów?  :o
  • Na pewno nie.
  • Lepiej unikać używania słów dwuznacznych. Można być źle zrozumianym.
  • Dominujące (obowiązujące) jest to znaczenie słowa, które większość uważa za obowiązujące. Prawa językoznawstwa są wyjątkowo demokratyczne.

    Od wieków na nic były protesty konserwatystów językowych grzmiących nad okropnymi błędami społeczeństwa - jeśli społeczeństwu tak się podobało, błąd stawał się regułą i kilkadziesiąt (albo kilkaset) lat później mało kto pamiętał przeszłe tyrady ;)
    Podziękowali 2malagala Aga85
  • Jednak wciąż mamy słowniki.

    spolegliwy

    1. taki, na którym można polegać; pewny;
    2. potocznie: taki, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym


  • Słowniki z czasem wychodzą z użycia (poza tym, że są lepsze i gorsze), definicje się dezaktualizują, a język to żywy organizm, dopóki istnieją ludzie posługujący się nim na co dzień.
    Podziękowali 1Pioszo54
  • Z trzeciej strony, można na mnie polegać, a jednocześnie umiem ustąpić.
    Podziękowali 1Berenika
  • Czyli bynajmniej ugodowy
  • Bynajmniej... powiadasz...
    Podziękowali 1Skatarzyna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.