Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Instamama

Na Instagramie głównie kobiety
Specyfiką polskiego Instagrama jest to, że jego głównymi użytkownikami są kobiety. W przypadku tych, które nadmiernie z niego korzystają, zaspokaja on kilka istotnych dla nich potrzeb takich jak:

Potrzeba aprobaty i atencji
Wspólnotowości
Rywalizacji
Autokreacji
Voyeryznu
Dostępu do informacji, „bycia na bieżąco”.
Młode kobiety zdradzające symptomy uzależnienia od Instagrama są zalogowane w tym portalu non stop. „Polubienia” dają im przyjemność, wzmacniają poczucie własnej wartości. Brak lajków powoduje dyskomfort i rodzi niepokój. Najczęściej na Instagrama wstawiają fotografie. Zwykle przedstawiają one obiekty lub sytuacje definiujące użytkowniczkę poprzez rolę np. jako matkę, podróżniczkę czy kucharkę lub przez cechy – jako osobę mającą dobry gust, kreatywną lub zabawną.

Bycie na Instagramie pozwala młodym kobietom zaprezentować się na zewnątrz jako inna osoba: lepsza, ładniejsza, bardziej godna uwagi. Ten portal staje się alternatywną rzeczywistością.

Instamatki w sieci
Z raportu wynika, że podobnie jak inne media społecznościowe, Instagram ogranicza ich kontakty w realnej rzeczywistości. Nie sprzyja im bowiem nadmierne, ciągłe, drobiazgowe relacjonowanie swojego życia w portalu.

Szczególnie dużo w Instagramie jest matek, które często spędzają czas z dzieckiem i jednocześnie i mediami społecznościowymi. Zdarza się, że osobą, która uświadamia kobiecie fakt nadużywania mediów, jest właśnie małe dziecko.

Cechy osobowościowe sprzyjające nadużywaniu Instagrama:

Zaniżona samoocena, deficyty atencji, brak pewności siebie, potrzeba uzyskania zewnętrznego potwierdzenia własnej wartości
Narcyzm, potrzeba autoprezentacji
Skłonności rywalizacyjne
Potrzeba przynależności do grupy

Oczywiście problem jest daleko większy, uważam że nasze społeczeństwo degeneruje się. 


Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/od-czego-uzaleznieni-sa-polacy-wyniki-raportu-cbos-z-2019-r,495779.html

https://mondaynews.pl/badanie-mlodzi-polacy-nie-rozstaja-sie-z-telefonami-maja-je-w-rekach-nawet-kilka-godzin-dziennie/?fbclid=IwAR3DZO94iTr9R15D3hn-Z7z3_Ci0u1iipW8iC6_r98XQTesKe520sgPX4y8
Podziękowali 1Klarcia

Komentarz

  • Są fajne profile matek, np mamajastado, matka 7 dzieci, córka Litzy. Ja nie oceniam ich z wiadomej perspektywy, bo nie mam do tego środków, ale mam wrażenie ze takie profile jak jej są dość życiowe i pozytywne
  • Dlaczego paularose akurat ten profil uważasz za fajny? Bo 7 dzieci czy bo córka Litzy? Pytam, bo to chyba jedyny profil na który kiedyś zaglądałam. I tak, tylko dlatego, bo to córka Litzy, ta z Arki Noego. 
    Zerwałam z tym, bo to była tylko chęć podglądania. Tylko strata czasu. Nie uważam, by to było fajne, pokazywać wnętrze swojego mieszkania, kolorowe miski ze śniadaniem, czy sterty prania. A już w ogóle nie rozumiem pokazywania dzieci, to powinno być zabronione. One mogą mieć kiedyś o to żal.

    Podziękowali 1In Spe
  • @siostraKasik Po prostu jako rodzina wydają mi się pozytywni, ale tez nie jestem znawca tych wszystkich profili
  • Ja lubię Agnieszkę Stefaniuk - czytałam książkę, byłam na jakimś wykładzie. Dużo mi daly te tresci. Nie wiem, czy ona też produkuje papkę instagramową, Instagrama nie mam.
  • Pokazywanie dzieci i zarabianie na tym... Ja bym się nie zdecydowała. Z drugiej strony kupa ludzi pokazuje za darmo, to już lepiej zarobić 
  • No im niemała kasa wpływa za te reklamy, z tego i z innych powodów przestałam obserwować dzieciaki cudaki. Ta pierwsza tez reklamuje, ale w sumie nie ogladam już wszystkich relacji i jednak obserwuje raczej znajomych albo konta które mnie bardziej interesują, chociaż pare rodzinek mam w obserwowanych, ale nie wchodzę tam na tyle często by się skupiać na tym wszystkim.
  • Mam koleżankę, matkę wielodzietna, wiec tez ja ten swiat interesuje bardzo, i ona większość profili to właśnie ma w obserwowanych rodziny wielodzietne albo strony katolickie, ale mnie to nie dziwi. Ja lubie rodziny i dzieci, ale tez jestem młodsza i wole obejrzec katolicki content na YT, a z czasu zachwycić się pięknym obraziłem, zdrowej polskiej rodziny.
  • zajrzyjcie sobie na profil @ochmistrzyni - dużo praktycznych rzeczy na temat prowadzenia domu, polecam bardzo
    Podziękowali 1malagala
  • edytowano maj 2023
    „logistyk“ ogniska domowego, fajnie brzmi  :)
    no i  “specjalizuje” się w tych wszystkich dziedzinach, w których ja tak ostatnio kuleję
    pozazdrościć…
    na pewno ją poczytam, dzięki @Joannna
    Podziękowali 1Joannna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.