Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Powszechność wad wzroku u ludzi mlodych

edytowano sierpień 2023 w Ogólna
Zauważyłam, że nie jestem jedyną młodą okularnicą  :D. Jak myślicie, czy powszechność elektroniki sprawi, że za jakiś czas młodzież będzie coraz gorzej widzieć? Czytałam, że ponoć 70% Polaków ma problem ze wzrokiem. Sprawa jest jak dla mnie poważna, bo sama do pewnego wieku nie miałam problemu w tym temacie, a teraz bez szkieł nie wyjdę na ulicę.

Komentarz

  • edytowano sierpień 2023
    Tak, dokładnie.
    Byłem na air show w Radomiu, i tam pilot myśliwca który komentował zawody apelował do młodych, którzy myślą o lataniu o odłożenie elektroniki, bo nie będą mieli szans na spełnienie marzeń

    Podziękowali 1Natasza
  • Wady wzroku od dawna są powszechne. Około 30 procent populacji to ludzie z wadami wzroku. Większość z nich to ludzie krótkowzroczni. A akurat krótkowzroczność jest wrodzona.
  • Jak byłam młoda, to miałam koleżankę, która wprost mówiła, że ona twarzy na ulicy nie rozpoznaje. Okularów nie nosiła. Może teraz nie ma takich osób, które wstydzą się nosić okulary, stąd więcej okularników na ulicy?
  • @Berenika, skąd taka opinia, że krótkowzroczność jest wrodzona? Nie słyszałam o tym. Ja mam dużą krótkowzroczność, ale okulary noszę dopiero od pierwszej klasy podstawówki. Potem był krótki czas, że nie nosiłam, a potem wada stale rosła, mniej więcej do pełnoletności. 
  • Bo  bierze się z budowy oka. Rośnie z dzieckiem, bo oko rośnie i wada się powiększa. 

    Zwykle zauważa się ją w szkole, bo wcześniej nie ma potrzeby czytać i w ogóle dzieci nie są tak badane, by wyłapywać. Zwykle w szkole zauważa się problem. 

    Teraz można zoperować, bo w pewnym momencie "przyrost wady" ustaje, gdyż człowiek przestaje rosnąć.
  • edytowano sierpień 2023
    @Berenika Dużo dzieci nosi okulary od maleńkości, to fakt. Jednak u mnie chociażby krótkowzroczność pojawiła się stosunkowo późno, w pełnoletniości. Zastanawiam się jednak czy nie będzie coraz gorzej w tej kwestii wśród ludzi
  • Z tego, co czytam, krótkowzroczność wrodzona to zaledwie 2-4%. Chyba, że masz na myśli uwarunkowania genetyczne. Piszą, że wada najczęściej pojawia się (i pogłębia) między 6 a 20 rokiem życia, czyli w czasie edukacji, kiedy to wzrok jest szczególnie obciążony.

    Prognozy są takie, że w 2050 roku niemalże co druga osoba będzie się zmagała z krótkowzrocznością.
    Podziękowali 1Natasza
  • @paularose, wydaje mi się, że okulary u małych dzieci to jednak bardziej problemy z niedowidzeniem czy wszelkimi zezami.
    Podziękowali 1paulaarose
  • Czynniki środowiskowe przyczyniają się do tempa rozwoju krótkowzroczności. Są już badania jasno wykazujące wzrost progresji krótkowzroczności w związku z „covidowymi” lekcjami online itp
  • @Natasza

    Podaj link do badań.
    Podziękowali 1Aniuszka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.