Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

113 milionów ludzi dołączy do globalnej klasy średniej w 2024 roku

były kiedyś rozmowy o wpływie demografii na rozwój

popatrzcie





Egipt i Nigeria są jedynymi krajami z regionu Afryki, które w 2024 r. przyczynią się do ponad miliona konsumentów. Po raz kolejny oba kraje charakteryzują się wysokim potencjałem wzrostu i ponadprzeciętnymi wskaźnikami urodzeń.

W rzeczywistości do 2075 r. Goldman Sachs uważa, że Egipt i Nigeria mogą stać się piątą i siódmą największymi gospodarkami na świecie, przewyższając tradycyjnych liderów gospodarczych, takich jak Japonia, Niemcy i Wielka Brytania.

Komentarz

  • A myślałam że najazdy barbarzyńców, coraz słabsza armia i kryzys gospodarczo-polityczny.

    Oj M_Monia Ty się lepiej nie zajmuj historią ;)
  • Ręce opadają.
  • Coralgol powiedział(a):
    A myślałam że najazdy barbarzyńców, coraz słabsza armia i kryzys gospodarczo-polityczny.

    Oj M_Monia Ty się lepiej nie zajmuj historią ;)
    a może najazdy barbarzyńców były z powodu słabości państwa?
    a słabość państw wynikła z demografii?
  • @M_Monia

    Strasznie jest to irytujące, że na wszystko masz z góry jedną tylko odpowiedź "demografia! za mało dzieci się rodziło!" i przy każdym temacie patrzysz tylko, jak możesz to powiązać, ignorując całe tło społeczno-polityczne.

    Czytałaś kiedykolwiek jakąś książkę o starożytnym Rzymie? Czy tylko gdzieś Ci mignął nagłówek, że Rzymianki znały antykoncepcję i już masz odpowiedź na wszystko?
  • Coralgol powiedział(a):
    Strasznie jest to irytujące, że na wszystko masz z góry jedną tylko odpowiedź "demografia!
    No ale akurat jest to jeden z bardzo ważnych powodów wszelkich upadków cywilizacji.
    Coralgol powiedział(a):
    Czytałaś kiedykolwiek jakąś książkę o starożytnym Rzymie?
    Ja czytałem, bo to jest mój ulubiony okres w historii i sugerowałbym, żebyś też poczytała trochę. Historią warto się zajmować, a upadek Cesarstwa Rzymskiego jest bardzo zbliżony do upadku UE. Popełniamy stare błędy.

  • w starożytnym Rzymie zaczęto stosować ołowiane rury  które doprowadzały wodę i to zapewne mialo  wplyw na dzietnosc  
  • Pioszo54 powiedział(a):
    były kiedyś rozmowy o wpływie demografii na rozwój

    popatrzcie





    Egipt i Nigeria są jedynymi krajami z regionu Afryki, które w 2024 r. przyczynią się do ponad miliona konsumentów. Po raz kolejny oba kraje charakteryzują się wysokim potencjałem wzrostu i ponadprzeciętnymi wskaźnikami urodzeń.

    W rzeczywistości do 2075 r. Goldman Sachs uważa, że Egipt i Nigeria mogą stać się piątą i siódmą największymi gospodarkami na świecie, przewyższając tradycyjnych liderów gospodarczych, takich jak Japonia, Niemcy i Wielka Brytania.

    Pd 6 lat latam do Egiptu. 
    Nie, nie ma wzrostu urodzeń. 
    Młodzi jie chcą mieć więcej dzieci. 
    Na wioskach ich więcej ale w miastach nie. 
  • W przyrodzie jest tak, że słabe jednostki same się eliminują. Poprostu.


  • Coralgol powiedział(a):
    A myślałam że najazdy barbarzyńców, coraz słabsza armia i kryzys gospodarczo-polityczny.

    Oj M_Monia Ty się lepiej nie zajmuj historią ;)
    Co za chamstwo :o
  • @M_Monia

    szczerze mówiąc, trochę straciłam chęć dyskusji z Tobą o historii, bo to wygląda trochę tak, jakbyś każde wydarzenie interpretowała przez jedną, z góry założoną tezę, nie będąc zupełnie zainteresowana poznaniem realiów konkretnej epoki, myśleniem w sposób nieco bardziej zniuansowany. Po co czytać np. o ustroju starożytnego Rzymu (który był pod b. wieloma względami nowoczesny, ale przystosowany do potrzeb państwa-miasta, a nie wielkiego imperium), czy o ekonomii, skoro "niska dzietność" tłumaczy wszystko, w każdej dowolnej dziedzinie?

    W zalinkowanym artykule, (autorstwa człowieka, który nie ma żadnego wykształcenia historycznego, skończył Politechnikę Śląską) jest jeden akapit o Rzymie, bardzo ogólnikowy, bez żadnych danych ani odnośników do źródeł.  Z którym widzę w dodatku kilka problemów:

    - Gdyby w artykule pojawiły się statystyki obrazujące znacznie wyższą dzietność chrześcijan niż pogan w Rzymie, to można by się pochylić nad nimi z ciekawością, tyle że ciężko coś takiego zakładać. Jeżeli "zdemoralizowany" patrycjusz miał seks z kilkudziesięcioma kobietami w przeciągu życia -  oprócz żony z różnymi niewolnicami,  kochankami) to można zakładać, że z tego też było sporo dzieci, a stosowana wówczas antykoncepcja raczej nie była do końca skuteczna)

    - W artykule jest błędne założenie, że chrześcijaństwo stawało się popularne, bo chrześcijanie mieli b. dużo dzieci - a może po prostu ta idea była z wielu powodów (np. egalitaryzm, podkreślenie znaczenia każdego człowieka) szalenie atrakcyjna?

    _ Gdyby jednak założyć, że to prawda - weź pod uwagę, że starożytny Rzym w momencie schyłkowym był państwem CHRZEŚCIJAŃSKIM. Od 313 roku chrześcijaństwo było religią legalną, a od 392 r. PAŃSTWOWĄ. Czczenie pogańskich bogów było zakazane. Gdyby Twoja teza miała sens, to starożytny Rzym w czasach przedchrześcijańskich powinien być państwem upadłym, a w momencie triumfu chrześcijaństwa kwitnąć. Stało się jednak odwrotnie.

    Chrześcijaństwo było raczej  jednym z czynników osłabiających władzę cesarską - z czym zgadzają się najwybitniejsi historycy zajmujący się epoką np. Edward Gibbon, którego prace polecam np. Zmierzch cesarstwa rzymskiego  (upadek dotychczasowych autorytetów, zmiana określonego znanego od wieków porządku, destabilizacja sceny politycznej)


  • Coralgol powiedział(a):
    Po co czytać np. o ustroju starożytnego Rzymu (który był pod b. wieloma względami nowoczesny, ale przystosowany do potrzeb państwa-miasta, a nie wielkiego imperium),

    O którym okresie mówisz? Bo wiesz przecież, że ustrój zmieniał się diametralnie w poszczególnych okresach.
  • Czyli takie jest prawo natury..ze przetrwają najsilniejsi 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.