Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Polak - Rosjanin, dwa bratanki

2»

Komentarz

  • @Berenika

    Skoro o moich wpisach da się powiedzieć to samo, to proszę o zacytowanie takiego, w którym promowałam przyjaźń z państwami totalitarnymi i usprawiedliwiałam agresję zbrojną na jakikolwiek kraj.

    Tylko bez rozmydlania.
  • edytowano listopad 2023
    Coralgol powiedział(a):
    @Berenika

    Skoro o moich wpisach da się powiedzieć to samo, to proszę o zacytowanie takiego, w którym promowałam przyjaźń z państwami totalitarnymi i usprawiedliwiałam agresję zbrojną na jakikolwiek kraj.

    Tylko bez rozmydlania.
    różnica miedzy nami polega na ocenie, które państwa są totalitarne
    oraz oceny, co, kiedy i czyją było agresją

    moje poglądy pokrywają się z poglądami np. Jeffreya Sachsa
  • Ależ ja pisałam o czym innym. O trzymaniu określonej linii.
  • @Berenika

    Ale możesz się z moimi poglądami nie zgadzać i ja to szanuję. Tylko sama widzisz, że symetrii tu nie ma.
  • Gdyby Rosja nie stosowała mafijnych metod to czemu nie.
    Niestety lepiej żyć pod zaborem niemieckim niż współpracować pokojowo z Rosją.
    Przykro mi to mówić, ale to tak jest. 
    Wystarczy popatrzeć jak Rosja traktuje kraje we Wspólnocie Niepodległych Państw. Będziemy tak samo traktowani. W Polsce mentalność jest inna - zupełnie inna
    Podziękowali 3Laf2011 Klarcia Aneta
  • edytowano listopad 2023
    zbyszek powiedział(a):
    Gdyby Rosja nie stosowała mafijnych metod to czemu nie.
    Niestety lepiej żyć pod zaborem niemieckim niż współpracować pokojowo z Rosją.
    Przykro mi to mówić, ale to tak jest. 
    Wystarczy popatrzeć jak Rosja traktuje kraje we Wspólnocie Niepodległych Państw. Będziemy tak samo traktowani. W Polsce mentalność jest inna - zupełnie inna
    historia temu przeczy
    za zaboru rosyjskiego polskość się rozwijała, szczególnie na kresach,
    za pruskiego się zwijała (np. Wrocław i okolice, okolice Międzyrzecza, okolice Torunia i na północ
    np .https://noizz.pl/kultura/tak-kiedys-mowili-polacy-tylko-jeden-czlowiek-spisywal-wodny-jezyk/12x35gp

    poza tym, działała niemiecka akcja kolonizacyjna, która obejmowała także obszar zaboru rosyjskiego - zwarte kolonie niemieckie były zakładane na wyprzedanych majątkach zubożałej szlachty

    poza tym, pominąłeś  II wojnę i okupację niemiecką

    poza tym, trzeba spojrzeć, jak Rosja traktuje nierosyjskich obywateli, ich kulturę i zwyczaje,
    https://www.filmweb.pl/film/Niebiańskie+żony+Łąkowych+Maryjczyków-2012-687993
    jest też sporo filmików na jutiubie z polskich podróży po Rosji

    jeszcze mi się przypomniało, XIX w. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sokrat_Starynkiewicz

    w skrócie stosunki polsko niemieckie, co najmniej od xix wieku można skwitować

    albo my albo oni

    a stosunki polsko rosyjskie

    my i oni

    (czasy terroru rewolucyjnego, to oddzielny temat, można je porównać do gorszej wersji czasów stalinowskich w PRL-u)
  • zbyszek powiedział(a):
    Gdyby Rosja nie stosowała mafijnych metod to czemu nie.
    Niestety lepiej żyć pod zaborem niemieckim niż współpracować pokojowo z Rosją.
    Przykro mi to mówić, ale to tak jest. 
    Wystarczy popatrzeć jak Rosja traktuje kraje we Wspólnocie Niepodległych Państw. Będziemy tak samo traktowani. W Polsce mentalność jest inna - zupełnie inna
    jakieś przykłady?

    będzie wtedy można porównać z traktowaniem sojuszników przez USA
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.