Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

8 porad dietetycznych wspierających zdrowie psychiczne

1. TIP
Jedz jak najwięcej warzyw i owoców. Obfitują w składniki bioaktywne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
2. TIP
Uwzględnij w jadłospisie produkty zawierające tryptofan. To aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Znajdziesz go w: kakao, kurczaku, mleku, płatkach owsianych i orzeszkach ziemnych.
3. TIP
Zadbaj o dobre źródła witamin z grupy B, a przede wszystkim witamin B6, B12 i kwasu foliowego. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Serotonina odpowiada za pozytywny nastrój, a dopamina za motywację i chęć do działania. Jedz: nabiał, ryby, mięso, jaja, zielone warzywa liściaste, brokuły, szparagi, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe.
4. TIP
Pamiętaj o kwasach omega-3 (EPA i DHA), ponieważ poprawiają neuroplastyczność mózgu i regulują czynności układu nerwowego. W efekcie wspierają dobry nastrój. Zwróć uwagę, aby w diecie znalazły się takie produkty jak: tłuste ryby morskie, owoce morza, oleje roślinne i orzechy włoskie.
5. TIP
Magnez, selen i cynk to składniki mineralne, których również nie może zabraknąć w Twojej diecie. W odpowiednich dawkach zmniejszają ryzyko depresji. Dlatego jedz: pełnoziarniste zboża, kakao, rośliny strączkowe, mięso i ryby.
6. TIP
Jedz probiotyki i błonnik pokarmowy. Są niezbędne dla zachowania prawidłowego składu mikroflory jelitowej. A ta bierze udział w syntezie neuroprzekaźników i procesach odbywających się na tzw. osi jelita-mózg. Zły stan flory bakteryjnej jelit jest równoznaczny z pogorszeniem Twojego samopoczucia. Najlepszym źródłem probiotyków są fermentowane napoje mleczne (jogurt naturalny, kefir, maślanka) i kiszone warzywa. Błonnika pokarmowego szukaj w warzywach, owocach i orzechach.
7. TIP
Zastanów się nad dietą śródziemnomorską. Skutecznie zmniejsza ryzyko depresji i chorób psychicznych ze względu na składniki odżywcze, które dostarcza. Obfituje w przeciwutleniacze i kawy tłuszczowe omega-3. Jest pełna warzyw, owoców, nasion, ryb i oliwy z oliwek.
8. TIP
Wrogiem dobrego nastroju i chęci do działania są produkty przetworzone i cukry proste. Unikaj ich! Cukry proste i tłuszcze trans zaburzają funkcje poznawcze, wywołują uczucie zmęczenia i pogorszenie nastroju. Dlatego ogranicz jedzenie: sklepowych batonów, ciast, ciasteczek, żelków, słodzonych napojów, chipsów, chrupków, paluszków i krakersów.

Źródło: Respo
Podziękowali 1Pioszo54

Komentarz

  • to chyba, sądząc po sobie, nie wszystko,

    "ludzie są różne"
    (cytat z pewnego doktora, socjologii)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.