Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Udany początek Roku Darwina!

2»

Komentarz

  • [cite] Lukasz:[/cite]Oczywiście Agnieszka63 bardzo dobrze odpowiedziała na pytanie konkursowe. :)
    :clap::clap::clap:
  • Nie mam teraz tej książki pod ręką, ale za jakiś czas zamieszczę te "naukowe cudeńka" które głosił Galileusz.
  • Łukaszu coś ty się tak zawziął na tego biednego Galileusza ?
    Pamiętam, że Jan Paweł II przepraszał za sprawę Galileusza za to jak potraktował go Kościół.
  • Jan Paweł II przepraszał za Kościół? To chyba niemożliwe, biorąc pod uwagę, iż Kościół to Oblubienica Chrystusa.
  • Galileusz twierdził że ziemia się kręci, na podstawie przypływów i odpływów... wzburza morze ruchem wirowym... co Ty Frondy nie czytasz?
  • Werka napisała:
    16 czerwca 1633 roku papież Urban VIII wydał instrukcję dla Kongregacji Urzędu Świętego o następującej treści:

    " "Sanctissimus rozporządził, że rzeczony Galileo ma być przesłuchany co do jego intencji, nawet z groźbą tortur, a jeśli ją podtrzyma, ma wyprzeć się podejrzewanej u niego herezji na plenarnym zgromadzeniu Kongregacji Urzędu Świętego, potem ma być skazany na uwięzienie według upodobania Świętej Kongregacji i należy mu rozkazać, aby nie rozprawiał nadal, w jakikolwiek sposób, ani w słowach ani w piśmie, o ruchomości Ziemi i stabilności Słońca, w przeciwnym wypadku narazi się na kary za recydywę. Książka zatytułowana Dialogo di Galileo Galilei Linceo ma być zakazana."
    "
    â?? G. de Santillana, The crime of Galileo. Time Inc., New York 1962, s. 317-318

    22 czerwca 1633 roku Galileusz ubrany w białą koszulę (zwyczajowy strój ukaranych heretyków) został doprowadzony do sali dominikańskiego klasztoru Santa Maria Sopra Minerva. Klęcząc w obecności dziesięciu sędziów wysłuchał wyroku. Trybunał Rzymskiej Inkwizycji stosunkiem głosów 7 do 3[2] skazał 69-letniego wówczas uczonego na dożywotni areszt domowy oraz cotygodniowe odmawianie siedmiu psalmów pokutnych przez trzy lata za to, iż złamał zakaz z 1616 roku i głosił tezy Kopernika, nie potrafiąc ich udowodnić. Uczony wyrecytował wówczas formułę odwołującą i przeklinającą swoje "błędy", określającą je jako "obrzydliwe" unikając surowszej kary; wydrukowany już nakład Dialogu Inkwizycja nakazała spalić, a samo dzieło zostało przez Kościół wpisane na indeks ksiąg zakazanych[3] (zdjęte z indeksu zostało w 1835 roku[4]).


    @Werka:

    Powinnaś wiedzieć, że tezy Kopernika zostały udowodnione dopiero w 1748 roku, a Galileusz był sądzony w 1633. Dopiero wahadło Foucaulta umożliwiło "zobaczenie" tego ruchu, a było to w roku 1851. (za V. Messori, Przemyśleć historię, 1999)

    Nie wiem, czy wiesz Werko, ale nawet przeciwko nieudowodnionej tezie Galileusza ( zasada heliocentryzmu) występowali tacy uczeni jak Kartezjusz i Bacon - czyż i oni byli niepostępowi i hamujący rozwój nauki?! (za R. Konik, W obronie Świętej Inkwizycji)

    Jednak nie za to Galileusz był sądzony, że nie udowodnił tezy o heliocentryzmie. ( trzeba przyznać, że intuicję miał:smile:).
    Otóż w 1624 r. Galileusz opublikował Dialog na temat dwóch największych systemów świata, ptolemejskiego i kopernikańskiego. Książka ta otrzymała imprimatur Kurii Rzymskiej - cofnięte później przez Inkwizycję florencką, kiedy to w postaci jednego z bohaterów rozprawy, Simplicia - tępego arystokraty, inkwizytorzy dopatrzyli się analogii do papieża. Galileusz nie zaprzeczył, że taka była jego intencja. ( za R. Konik, W obronie Świętej Inkwizycji)

    Tego Werko, w New Yorku w 1962 nie zaznaczyli, tylko sobie pomieszali:tooth:
  • Galileusz nazwał papieża Urbana VIII w Dialogu... nieukiem i prostakiem. W tych czasach poczucie zwykłej przyzwoitości ( dzisiaj, niestety juz szczątkowe) było cechą powszechną i w świecie chrześcijańskim
    ( ach, to były czasy:heartbounce:)
    nie pozwalano na bezpodstawne obrażanie namiestnika Chrystusowego.
  • W końcu, z tego wszystkiego nie napisałam za co sądzili Galileusza..

    Mianowicie za to, że do rozważań ściśle astronomicznych wplótł wątki teologiczne i filozoficzne - oczywiście fałszywe. Akt oskarżenia Galileusza dotyczył następujących spraw:
    - przypisywanie Bogu tylko charakteru akcydensu, a nie substancji,
    - przypisywanie Bogu posiadania zmysłów
    - podważanie prawdy o cudach czynionych mocą Chrystusa przez swiętych,
    - dowolna egzegeza Pisma św.

    za R. Konik, W obronie Świętej Inkwizycji
  • [cite] Taw:[/cite]
    [cite] Bolka:[/cite]
    [cite] Osa:[/cite]Litości!

    Dla Ciebie? Nie ma litości :tooth::tooth::tooth:
    Socrat. Zapałki proszę.

    Sorry - byłem na akcji. Zapałek nie mam, ale znalazłem fajne cuś, możemy wziąć następnym razem: RPO Trzmiel.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.