Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Każdy będzie się mógł poczuć Galileuszem

edytowano maj 2009 w Ogólna
Każdy będzie się mógł zatem przez chwilę poczuć Galileuszem?

Jan Pomierny: Tak, a to bezcenne, bo chociaż jego obserwacje, dokonane przy pomocy bardzo prostej lunety, zostały już pogłębione przez przyrodnicze i ścisłe dziedziny nauki, to nadal pozostają one dla wielu ludzi czymś zupełnie nieznanym.

Galileoskop to jednak nie jest dokładna kopia lunety Galileuszaâ??

Jan Pomierny: Galileusz, tworząc swój przyrząd, bazował na instrumentach optycznych stosowanych np. przez marynarzy. Luneta, która ma trafić do rąk ludzi na całym świecie, nie powtarza optycznego rozwiązania, które zastosował włoski odkrywca, ma jednak spełniać trzy warunki: być wysokiej jakości, być tania, a przez to dostępna, oraz umożliwiać powtórzenie obserwacji Galileusza, czyli na przykład obejrzenia gór na Księżycu czy czterech największych księżyców Jowisza, które za ich odkrywcą nazywamy dzisiaj "Galileuszowymi".

dr hab. Lech Mankiewicz: Galileoskop będzie lepszym przyrządem niż ten, z którego korzystał Galileusz. Wyprodukowanie dobrej soczewki nie jest bowiem rzeczą łatwą i dzisiaj na pewno potrafimy to zrobić lepiej niż w XVII wieku. Galileoskop będzie też z pewnością lepszy od teleskopów produkcji chińskiej, które zalewają dzisiaj nasz internet i bazary. Galileoskop został stworzony przez specjalistów, którzy na co dzień projektują przyrządy badawcze. Skonstruowali oni soczewkę, która minimalizuje aberracje, gwarantując ostry obraz. Na co dzień korzystam z japońskiej lunety Spica, która był prototypem Galileoskopu â?? obraz, który można przez nią zobaczyć, jest naprawdę zachwycający. Galileoskop ma ułatwić ludziom pierwszy "rzut oka na niebo" â?? i ułatwić na tyle, żeby było to doświadczenie zachęcające do własnych odkryć.


>> więcej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.