Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Apostołów św. Piotra i św. Pawła

edytowano czerwiec 2009 w Ogólna
SwPiotrPawel.JPG

Kolekta:
"Deus, qui hodiernam diem Apostolorum tuorum Petri et Pauli martyrio consecrasti: da Ecclesiae tuae, eorum in omnibus sequi praeceptum; per quos religionis sumpsit exordium. Per Dominum"

"Boże, który uświęciłeś dzień dzisiejszy męczeństwem Apostołów Twoich Piotra i Pawła, daj Kościołowi Swemu we wszystkim iść za wskazaniem tych, którym zawdzięcza zaczątek wiary. Przez Pana"

Komentarz

  • "Per Dominum" to oczywiście skrót od:
    "Per Dominum nostrum Jesum Christum filium tuum, qui tecum vivit et regnat in unitate Spiritus Sancti, Deus, per omnia saecula saeculorum. Amen"
  • Wstawiłem, bo dziś moje rodzinne miasto ma swoje święto

    250px-Herb_poznania_stary.jpg

    Na powyższym herbie Poznania, jest błąd - jaki?
  • Poznaniae? Posnaniae?
  • [cite] knrdsk1:[/cite]Poznaniae? Posnaniae?
    Nie chodzi o błędy w zapisie nazwy (swoją drogą istniały rozmaite, Poznaniae też), błąd jest w samym herbie. Można by powiedzieć, że jest to błąd ikonograficzny :wink:
  • jest to błąd ikonograficzny :wink:

    Jeśli ściśle ikonograficzny, to może chodzi o to, że Święci są zamienieni miejscami w stosunku do klasycznych ikon.
  • [cite] Teofil:[/cite]
    jest to błąd ikonograficzny :wink:

    Jeśli ściśle ikonograficzny, to może chodzi o to, że Święci są zamienieni miejscami w stosunku do klasycznych ikon.
    Brawo! i tak ten błąd w herbie Poznania trwa do dzisiaj.
  • Może wynika to stąd, że w heraldyce prawo to lewo, a lewo to prawo - tradycja nakazuje bowiem opisywać herb z punktu widzenia rycerza trzymającego tarczę z owym herbem.

    Dzieki temu Św. Piotr jest po prawej, ważniejszej, stronie.
  • Wtedy orzeł powinien był patrzeć na wschód.
  • [cite] Gregorius:[/cite]Wtedy orzeł powinien był patrzeć na wschód.

    A to dlaczego? Orzeł nie może ulec odwróceniu, gdyż stanowi tarczę :)

    Innymi słowy herb z orłem został ozdobiony innymi elementami ustawionymi w kolejności heladycznej, a zatem odwróconej niż to jest na ikonach lub rycinie rozpoczynającej wątek.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.