Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bezpieczny komputer

edytowano lipiec 2009 w Ogólna
W związku z tym,że jestem "zielona" w sprawach komputerowych chciałabym się
poradzić w sprawie programów. Mam kupiony windows Xp domowy i do tego AVG
Anty-Virus free edition. Czy to jest wystarczające do bezpieczeństwa komputera?. Internet mam z sieci osiedlowej. Naszły mnie takie wątpliwości, ponieważ był u nas znajomy z laptopem i stwierdził, że ktoś obok ma niezabezpieczony komputer i można podglądać co robi. Czy przy podłączeniu internetowym "kablowym"( stałe łącze) żle zabezpieczonym są takie możliwości, można czytać np. czyjeś e-maile?

Komentarz

  • Ja mam Kaspersk-yego przedtem Pandę i nic się nigdy odpukać nie wydarzyło. Ale też jestem zielony więc się nie wypowiadam.
  • Symantec Norton AntiVirus / Internet Security jest dobry, tylko drogi i delikatnie spowalnia komputer. Moi rodzice mają darmowy Avast AntiVirus i się sprawdza.
  • w Makro kupiłem niedawno Nortona za niecałe 70 zł, z tego co miałem najmniej spowalnia
  • Programy antywirusowe i zapory mogą częściowo zabezpieczać sam komputer (choć tu na pewno "bezpieczniej" byłoby zamiast Windowsów mieć LINUXa), ale nie zabezpieczają transmisji zewnętrznych. I o ile np. połączenia z bankiem są zawsze szyfrowane, to zwykłe e-maile nie. I wtedy jak się po drodze znajdzie ktoś zdolny i pracowity to poczytać sobie może.
  • To znaczy, że przesyłanie e-mailem informacji poufnych nie jest bezpieczne, tak?
  • Niektórzy też bez pasów jeżdżą yrpgxe0031wn0tv0.gif
  • Na Mac OSXa jest znanych ca. 50 programów, na winde jakies 12000 razy wiecej.

    P:bigsmile:
  • Antywirus nie zabezpieczy Ci łącza. Tak samo jak tzw "desktop firewall" które łatwo skompromitować. To nie ma znaczenia, czy komputer jest na łączu stałym czy na bezprzewodowym. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest używanie jakiegoś warianta Unixa (a więc Linux, *BSD, MacOSX,...) albo zamontowanie sobie routera.

    A e-mail jest jak pocztówka, albo nawet gorzej - każdy może przeczytać.
  • Dla widowsów i pracy w sieci konieczna jest dobra zapora (firewall) i antywirus. Osobiście polecam najlepszą darmową zaporę COMODO i świetny również darmowy antywirus AVIRA. Taki zestaw mam od dawna i zero problemów. Regularne updaty ww. programów i aktualizacje windowsów i można spać spokojnie.
  • [cite] Tomasz i Ewa:[/cite]Nie uzywam antywirusow.

    T:bigsmile:
    Ja też nie. :clap:

    * O ile na danym komputerze mogę używać takiego systemu operacyjnego jaki ja chcę, a nie jaki jest mi narzucony.
  • Myślałem o przesiadce na Maca, ale zniechęca mnie umowa licencyjna...

    image
  • Ja używam Linuksa i rzadziej czegoś z rodziny BSD. W chwili wolnego czasu napiszę jakąś zachętę do używania Linuksa.

    To chyba trzeba będzie QuickTime'a usunąć. :devil:
  • @ Maciek wiadomo idą ciężkie czasy, tu pochodnie Torquemady czy Gregoriusa nie wystarczą

    no ale to takie niezbyt tradycyjne:wink::wink::wink:
  • [cite] Bogdan:[/cite]Dla widowsów i pracy w sieci konieczna jest dobra zapora (firewall) i antywirus.
    Zapora może nic nie dać (i raczej nie daje)
  • [cite] Lukasz:[/cite]To chyba trzeba będzie QuickTime'a usunąć. :devil:
    Jest alternatywa
  • Ja używam przede wszystkim VLC (dostępny na różne systemy operacyjne), radzi sobie w miarę dobrze, ale dzięki za nowy dla mnie link.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.