Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesne macierzyństwo chroni dziecko przed nowotworem

edytowano lipiec 2009 w Ogólna
Jak obliczyli badacze, dzieci urodzone przez kobiety w wieku 30 lat i starsze, miały nieco podwyższone ryzyko zachorowania na 7 z 10 najczęstszych dziecięcych nowotworów, do których zalicza się białaczki, chłoniaki, nowotwory centralnego oraz obwodowego układu nerwowego, złośliwy nowotwór nerki u dzieci (guz Wilma, nefroblastoma), mięsaki tkanek miękkich oraz guzy kości. Gdy wiek matki rósł o 5 lat ryzyko nowotworu u dziecka było wyższe o 7-10 proc.

>> więcej

Komentarz

  • No to wynika , że nie powinnam urodzić żadnego z moich dzieci - pierwsze urodziłam mając 30 lat. Mam wrażenie że tego typu wyniki badań służą głównie straszeniu rodziców. Może dzieki temu kupią jakieś dodatkowe szczepionki ?
  • Z notatki wynika, że ryzyko zachorowania na nowotwory u dzieci rośnie wraz z wiekiem, w którym matka je urodziła. Wiadomo, że nikt z nas zegara nie cofnie, ale może ktoś inny wyciągnie mądre wnioski.
  • Że po 30 - tce zamykamy sklep z dziećmi ? Wiem co sugerujesz Maćku , że to może zachęcać do wcześniejszego macierzyństwa , ale uważam , że równie dobrze może zniechęcać do macierzyństwa późniejszego.
  • Zgadzam się z Moniką. Więcej, podejrzewam, że takie notatki w Newsweeku nie są przypadkowe.
  • Newsweek jaki jest, każdy widzi. Ale to jeszcze nie powód, aby się obrażać na te wyniki badań, które zresztą są zgodne z tym, co już wiemy - że z wiekiem matki rośnie zagrożenie dla ciąży i prawdopodobieństwo urodzenia dziecka obarczonego skłonnościami do chorób.
  • A jakie jest ryzyko raka u matki niemającej dzieci w stosunku do takiej co ma po trzydziestce?
  • [cite] Maciek:[/cite]Newsweek jaki jest, każdy widzi. Ale to jeszcze nie powód, aby się obrażać na te wyniki badań, które zresztą są zgodne z tym, co już wiemy - że z wiekiem matki rośnie zagrożenie dla ciąży i prawdopodobieństwo urodzenia dziecka obarczonego skłonnościami do chorób.
    Nikt się na badania nie obraża, można ewentualnie powątpiewać w ich obiektywność. Jest wiele czynników o znacznie poważniejszym wpływie na zagrożenie ciąży itd. niż wiek matki, ale Newsweek o tym nie piśnie. Zgadnij dlaczego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.