Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rocznica Powstania Warszawskiego

edytowano sierpień 2009 w Ogólna
czy warto było?

Warszawa - ostatnie spojrzenie.

(przenoszę z wątku o KDT)

Komentarz

  • _I0YWKqwoTw
  • Dla przypomnienia - najwięcej zniszczeń dla zabudowy Warszawy przyniosły brygady Biura Odbudowy Stolicy (sic!). Wiele budynków o nowoczesnej konstrukcji, które po wypaleniu nadawały się do łatwej odbudowy zostało zniszczonych przez burzymurków z BOS.
  • Maćku! Najwięcej budynków zniszczyli Niemcy, w trakcie a w zasadzie po dwóch powstanich - w Getcie i Warszawskim. Analiza fotografii lotniczych dostarcza niezbitych dowodów. Np. jeśli chodzi o getto, to systematycznie wyburzono tę część, którą objęło powstanie w 1943 r. czyli tzw. restgetto (szczątkowe). Getto własciwe zostało zlikwidowane latem 1942 roku. Wówczas Niemcy przy pomocy kolaborującej policji i urzedników żydowskich, wywieźli do Treblinki ok. 80% mieszkańców (patrz sceny z filmu Pianista). Opuszczone tereny z powrotem zasiedlono Polakami. Na obszarze dzisiejszego Muranowa powstało wspomniane getto szczątkowe, bedące w zasadzie obozem pracy. Po wybuchu powstania w kwietniu 1943 roku Niemcy zrównali tę dzielnicę dosłownie z ziemią. Nie było w Warszawie drugiego tak zniszczonego obszaru podczas II Wojny Światowej jak Muranów.
    Po powstaniu warszawskim, specjalne oddziały paliły i burzyły miasto. Widać to na nielicznych ocalałych zdjeciach a w szczególności na niemieckich zdjeciach lotniczych. Niedawno muzeum spotkań z historią zorganizowało na ten temat plenerową wystawę. Analiza tych zdjęć daje bardzo dużo do myślenia.

    Niebagatelne straty poniosła stolica w 1939 roku na skutek terrorystycznych nalotów. Trochę strat miastu zadali rownież sowieci, bombardując miasto w czasie okupacji (celem były linie kolejowe i zakłady przemysłowe, ale bomby na ogół trafiały w domy mieszkalne).

    Faktycznie BOS po wojnie wyburzyło sporo wypalonych, murów, które mogły być rekonstruowane. Wyburzono też sporo kamienic w niezłym stanie, które przeszkadzały w realizacji takich pomysłów jak PKiN.

    Jednak zdecydowaną większość strat miasto zawdziecza obu powstaniom.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.