Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Pierwsza Komunia Święta w Poznaniu

edytowano sierpień 2009 w Polecamy
Zapisy dzieci do wczesnej I Komunii świętej w parafii Maryi Królowej w Poznaniu będą we wtorki i środy: 1, 2, 8, 9, 15 i 16 września 2009.

Pierwsza katecheza dla dzieci w czwartek 17 września.

Zapisu dokonują rodzice - jeśli to możliwe i ojciec i matka, jesli nie mogą przybyć oboje, przychodzi ojciec. Przy zapisie konieczna obecność dziecka.

Termin Komunii świętej:
Wielki Czwartek godz. 17:00 i Niedziela Zmartwychwstania godz. 12:15.
(1 i 4 kwietnia 2010).

Rozważamy także - jeśli zgłoszą sie chętni) odrębną uroczystość w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - tzw. Msza święta trydencka.


Zachęcamy rodziców, by w roku 100 - lecia od wydania dekretu św. Piusa X pozwalajacego małym dzieciom na przyjmowania Pana Jezusa posłali wcześnie swoje dzieci do I Komunii świętej.

więcej informacji:

http://www.wczesna-komunia.com.pl

Komentarz

  • Hej, Nie wiecie czy podobna inicjatywa nie istnieje w Warszawie? Dzisiaj na Eucharystii nasz synek Mateusz rozplakal sie, poniewaz nie dostal Komunii Swietej :)
  • w sumie to byłoby warto zrobić bazę danych o parafiach, gdzie jest to praktykowane
  • [cite] darman:[/cite]Hej, Nie wiecie czy podobna inicjatywa nie istnieje w Warszawie? Dzisiaj na Eucharystii nasz synek Mateusz rozplakal sie, poniewaz nie dostal Komunii Swietej :)
    a jak odpowiedzieć na pytanie : dlaczego nie?!!
  • Wiem, że wczesna I Komunia jest praktykowana bez problemów u warszawskich tradsów różnych denominacji. Co do zwykłych parafii, czy wspólnot neo, nie mam żadnej orientacji.
  • Wspólnoty neo nie dają żadnych wytycznych w tym względzie.
    Decyzja należy do rodziców.
  • podbijam wątek i zapraszam!!!
  • W mojej parafii była taka komunia rok temu, przystąpiło 8 dzieci, ale szczerze mówiąc nie jestem do tego przekonana.
  • a wiecie że w diecezji Opolskiej ostatnio wiek pierwszej komunii podniesiono do 10 lat (III klasa) ?
  • Moja starsza dwójka tez przystąpiła do wczesnej komunii.Najmłodsza tez pójdzie w ich ślady, o ile zbierze sie grupka.Z roku na rok chetnych ubywa...:sad:
    Przygotowanie i uroczystość jest w naszej parafii (Katowice)naprawde wielkim przezyciem dla CAŁEJ rodziny.Angażuja sie wszyscy(co czasem moze być kłopotliwe,ze wzgledu na czas).Goście z dalszych okolic sa zaskoczeni przygotowaniem i przezywaniem tej uroczystosci przez dzieci.Oczywiscie,wiele zalezy od osoby prowadzacej te przygotowania.W kazdym razie,ja polecam!
  • To ja mam pytanie - jak sobie radzicie w dwóch kwestaiach:
    1. Córka 5 lat generalnie jest "gotowa" na katechizację, słucha, zadaje pytania, dość sensowne, natomiast ma duży problem wytrwać w jakims minimum skupienia na Mszy, widzę, ze po jakims czasie zaczyna zajmoiwać sie głupotami (obserwuje mrówkę, rysuje szlaczki na ławce, obserwuje wzorki na sukienkach itd.) Czy takie dziecko gotowe na zrozumienie istoty Eucharystii?
    2. Z jakich książek dla dzieci korzystacie/korzystaliście, zeby przygotować dziecko do wczesnej Komunii?
    Planujemy, że Tereska przystąpi do Komunii za rok, więc mamy jeszcze czas , no i na pewno będziemy współpracować z parafią (u nas od lat 20 jest grupa czasami większa czasami mniejsza - zazwyczaj 3-7 dzieci)
  • [cite] Aneta:[/cite]Czy takie dziecko gotowe na zrozumienie istoty Eucharystii?
    Wszyscy potrzebujemy sakramentów św., dzieci także, może w dzisiejszym czasie bardziej niż kiedykolwiek. Warunkiem udzielenia Komunii św. nie jest doskonałe skupienie przez 45 minut, tylko całkiem elementarna formacja religijna, a przede wszystkim rozróżnienie, że to, co otrzyma, to nie jest kawałek opłatka, tylko Najświętsza Tajemnica, Bóg ukryty, lecz prawdziwy.
    [cite] Św. Pius X:[/cite]Ta praktyka, która pod pozorem obrony czci Najświętszego Sakramentu odsuwa w rzeczywistości od niego wiernych, spowodowała wiele złego. Dzieci bowiem oderwane w niewinności swego wieku od miłości Chrystusowej, nie odżywiały się sokami życia wewnętrznego. Wskutek tego młodzież, pozbawiona tak potężnej pomocy i straciwszy swoją niewinność wśród wielu zasadzek, pogrążała się w nałogi, zanim skosztowała świętych Tajemnic. (...)

    Doprawdy, niepodobna dopatrzyć się rozumnej przyczyny, dla której teraz ma się od dzieci wymagać nadzwyczajnych jakichś przygotowań do pierwszej Komunii świętej, skoro dawniej ssącym niemowlętom dawano pozostałości świętych postaci. Wszak dzieci te znajdują się w szczęśliwszym stanie pierwotnej czystości i niewinności; a wobec tylu w obecnych czasach zasadzek i niebezpieczeństw, potrzeba im bardzo owego pokarmu mistycznego. (...)

    Podobnie co do pierwszej Komunii, należy uznać za wiek rozeznania ten, w którym dziecko umie odróżnić Chleb eucharystyczny od zwykłego chleba, a to właśnie jest ów wiek, w którym dziecko osiągnęło używanie rozumu.
    Całość dekretu.

    [cite] Aneta:[/cite]2. Z jakich książek dla dzieci korzystacie/korzystaliście, zeby przygotować dziecko do wczesnej Komunii?
    Polecam Pójdź do Jezusa. Jest to bardzo prostym językiem napisana ilustrowana historia święta, czyli dzieje biblijne Starego i Nowego Testamentu, oraz zbiór podstawowych prawd katechizmowych. Imprimatur z lat 50. XX w.
  • Ja korzystałam właściwie z własnej głowy, katechizmu Gaspariego, i innych pomniejszych publikacji np. o spowiedzi itp. Katechezy były słabe, mimo że przeznaczone dla dzieci 8-9 lat. Mój syn miała wtedy 6, ale skupić się umie podczas mszy, choć czasem trzeba mu przypomnieć.
    I warto z księdzem w parafii porozmawiać, może dziecko przecież pójść normalnie ze wszystkimi, choć to zwykle jest spęd i nie ma tej atmosfery. U nas ze wszystkimi czyli w sumie 6 dzieci.
  • [cite] Renata i Witek:[/cite]
    [cite] Aneta:[/cite]Czy takie dziecko gotowe na zrozumienie istoty Eucharystii?
    Wszyscy potrzebujemy sakramentów św., dzieci także, może w dzisiejszym czasie bardziej niż kiedykolwiek. Warunkiem udzielenia Komunii św. nie jest doskonałe skupienie przez 45 minut, tylko całkiem elementarna formacja religijna, a przede wszystkim rozróżnienie, że to, co otrzyma, to nie jest kawałek opłatka, tylko Najświętsza Tajemnica, Bóg ukryty, lecz prawdziwy.
    [cite] Św. Pius X:[/cite]Ta praktyka, która pod pozorem obrony czci Najświętszego Sakramentu odsuwa w rzeczywistości od niego wiernych, spowodowała wiele złego. Dzieci bowiem oderwane w niewinności swego wieku od miłości Chrystusowej, nie odżywiały się sokami życia wewnętrznego. Wskutek tego młodzież, pozbawiona tak potężnej pomocy i straciwszy swoją niewinność wśród wielu zasadzek, pogrążała się w nałogi, zanim skosztowała świętych Tajemnic. (...)

    Doprawdy, niepodobna dopatrzyć się rozumnej przyczyny, dla której teraz ma się od dzieci wymagać nadzwyczajnych jakichś przygotowań do pierwszej Komunii świętej, skoro dawniej ssącym niemowlętom dawano pozostałości świętych postaci. Wszak dzieci te znajdują się w szczęśliwszym stanie pierwotnej czystości i niewinności; a wobec tylu w obecnych czasach zasadzek i niebezpieczeństw, potrzeba im bardzo owego pokarmu mistycznego. (...)

    Podobnie co do pierwszej Komunii, należy uznać za wiek rozeznania ten, w którym dziecko umie odróżnić Chleb eucharystyczny od zwykłego chleba, a to właśnie jest ów wiek, w którym dziecko osiągnęło używanie rozumu.
    Całość dekretu.


    Powiedz to pewnej siostrze, którą znasz :confused:
  • [cite] mona:[/cite]Powiedz to pewnej siostrze, którą znasz :confused:
    No cóż, nie ma tego zakrytego, co by nie wyszło na jaw, jak mówi Pismo.
  • Nic nie wyszło. Siedzi pod skórą...
  • Plan przygotowania do wczesnej komunii (treść zajęć plus ćwiczenia, tematy do dyskusji itp) w książce:
    http://www.wczesna-komunia.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3&Itemid=7
  • Szukam czegoś przystępnego do przygotowania dziecka do uczestnictwa we Mszy - coś co jasno i przystępnie wytłumaczy dziecku co się dzieje, jak się zachować, pozwoli trochę bardziej zrozumieć. Coś sie chyba pojawiło w tej materii na forum, o ile pamiętam, ale dotyczyło Mszy po łacinie. Proszę o linki, lub jeżeli to możliwe jakieś ksero (pocztą lub mailem)
  • toczy ktoś zna i poleca?
  • [cite] Aneta:[/cite]toczy ktoś zna i poleca?
    Mam i nie polecam. Eucharystia porównana do wizyty u dziadków i konsumpcją ciasta.
  • BP Długosza nie polecam. Słabiutki... Gdzieś polecałam "Piotr i Urszula". Jest jeszcze "Twoja msza" ale to o mszy trydenckiej.
    http://sanctus.com.pl/szczegoly/412/twoja_msza
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.