Polki postrzegają rodziny wielodzietne jako szansę dla rozwoju Polski i, co najważniejsze, rodzina taka przestała kojarzyć się z patologią â?? wynika z najnowszego raportu BCMM. (badanie przeprowadzono w maju 2007 roku, metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 507 kobiet w wieku 30-59 lat).
Co trzecie polskie dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej, tymczasem aż 40% z nich zagrożonych jest ubóstwem. Fakty te wywołały głośną dyskusję na temat trudnej sytuacji tychże rodzin w Polsce i polityki rodzinnej państwa.
Blisko 70% kobiet uważa, iż rodziny wielodzietne są nadzieją dla Polski przy obecnej tendencji spadku liczby urodzeń. Rzeczywiście zmagamy się w kraju z dramatyczną sytuacją demograficzną. Od 6 lat notowany jest ujemny przyrost naturalny i nasila się emigracja, a więc stale maleje liczba ludności. Rodziny wielodzietne wydają się być jedynym ratunkiem przed katastrofą demograficzną.
Jednocześnie ponad 40% kobiet uważa, że model rodziny wielodzietnej nie jest pożądany we współczesnym świecie. Naukowcy podają, że ma na to wpływ aktywność zawodowa kobiet, wysokie koszty utrzymania rodziny, brak pomocy ze strony państwa oraz moda na rodzinę małodzietną. I rzeczywiście wśród kobiet wyrażających ten pogląd przeważają osoby młode z wyższym wykształceniem, aktywne zawodowo. Ciekawe jednak, że podobna grupa Polek (ok. 40%) zdecydowanie ocenia taki model rodziny jako pożądany w dzisiejszym świecie. Podobny podział jest widoczny, gdy mowa o propozycji takiej prorodzinnej polityki państwa, która miałaby zachęcać do posiadania co najmniej czworga dzieci. Chętniej na takie rozwiązanie zgadzają się osoby z niższym wykształceniem i niewysokimi dochodami.
Wyraźnie widać, że Polacy odróżniają rodzinę wielodzietną od tej patologicznej.
Aż 72% kobiet nie postrzega ludzi, którzy posiadają więcej niż czwórkę dzieci, jako nieodpowiedzialnych czy bez wyobraźni. Ponadto zdecydowana większość badanych nie zgadza się z opinią, iż z rodzin wielodzietnych pochodzi najwięcej przestępców i chuliganów. Jednak co trzecia Polka jest zdania, że zdarzają się w takich rodzinach zaniedbania ze strony rodziców, a niecałe 2,4% respondentów uważa, że są to rodziny z marginesu społecznego.
Zmiana wizerunku rodziny wielodzietnej jest bardzo ważna i jak wynika z niniejszego raportu krok w tym kierunku został już zrobiony. Na efektywną i akceptowaną przez społeczeństwo politykę prorodzinną państwa przyjdzie nam jeszcze poczekać.