Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Na rowerze tylko w kasku

edytowano lipiec 2007 w Polityka
california_bicycle_accident.gif

Na rowerze tylko w kasku

Jeśli masz już rower, to teraz kup kask. Już niedługo jego brak może grozić mandatem - ostrzega "Metro".

Policja szacuje, że tylko w ubiegłym roku wydarzyło się ponad 5,8 tys. wypadków z udziałem cyklistów. Ponad 500 z nich zginęło, a prawie 2 tys. zostało ciężko rannych, bo - jak wskazują sami policjanci - nie mieli kasku, który uchroniłby ich przed urazami głowy.

W tej chwili - w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów - w Polsce nie ma obowiązku jego zakładania. Ale jak dowiedziało się "Metro", resort transportu pracuje właśnie nad przepisami, według których mają go nosić wszyscy rowerzyści poniżej 18. roku życia jeżdżący drogami publicznymi. Za jego brak będzie groził mandat w wysokości do 100 zł.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu Piotr Stomma uzasadnia, że rowerzyści są szczególnie narażeni na urazy głowy związane z kolizjami. Trzeba ich chronić, zwłaszcza tych najmłodszych.

O podobną zmianę w prawie już wcześniej apelowała do ministra Jerzego Polaczka część posłów PiS - przypomina dziennik. Oni chcą, aby obowiązek obejmował wszystkich rowerzystów, a nie tylko tych niepełnoletnich. Proszę spojrzeć na statystyki. To dorośli ulegają najczęściej takim wypadkom na rowerze - zauważa poseł Stanisław Ożóg z PiS.

Pomysł nie jest nowy, bo wraca od początku lat 90., ale nigdy nie miał tak dużego poparcia i szans na realizację. Teraz "za" są politycy wszystkich opcji - pisze "Metro". (PAP)

Komentarz

  • wierz mi Quatromamo,lepszy dyskomfort niż w razie wypadku wyrzuty sumienia do końca życia-wystarczyło zapiąć dziecku pasy/założyć kask i teraz by żyło/byłoby zdrowe.nie życzę nikomu..:cry:
  • Kask zawsze i wszędzie. Dla lepszego przykładu sami też jeździmy w kaskach, to samo z nartami i rolkami.
  • to prawda, że nie uchronisz dzieci przed wszystkim i nie będzie chodziło w kasku cały dzień, ale jak sa sytuacje nietypowe i wymagające i tak jakiegoś wysiłku, typu wzięcie roweru, założenie rolek, butów narciarskich, to nie ma powodu, żeby nie wykonac jeszcze jednej czynności i nie założyć kasku.
  • A ja dziś byłam przy operacji składania ręki. Bardzo poważne złamanie. Kość przedramienia poskładana za pomocą blaszki i wkrętów. Kobieta przewróciła się......na rowerze.
    Takie obrazki najlepiej motywują.....

    Moje dzieci też nie używają kasków. Ale chyba im nie podaruję...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.