Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Komunikowanie dzieci zwykłym chlebem

edytowano październik 2009 w Arkan Noego
Przeczytałem, że w niektórych postępowych krajach istnieje praktyka rozdawania dzieciom, które jeszcze nie były u Pierwszej Komunii zwykłego chleba w czasie Komunii. Spotkaliście się z czymś takim?
«1

Komentarz

  • Nooo,ja tak,ale,zeby byłojasne,nie na Eucharystii Neonowej,zresztą chleb był rozdawany przez rodziców i nie był poswiecony oczywiście.Czasami Stachu dostaje kawałek chlebka,gdy ja przyjmuje Cialo Pańskie,bo ryczy .
  • BTW przepisy liturgiczne mówią, że w trakcie Mszy Świętej nie powinno się pokazywać (w sensie nie powinny być widoczne) żadne pokarmy (jak znajdę paragrafy to napisze namiary), bo jedynym pokarmem na Mszy ma być Ciało Pańskie.
  • A lizaki to pokarm? Bo u nas na "mszach dziecięcych" to nagminne :confused:
  • Ale lizaki z krzyżykiem, mam nadzieję.
  • @Mona: No skoro się lizaki konsumuje to jest to pokarm.

    W ogóle to jest problem, no bo gdy np. idzie się z małym dzieckiem w wózku na Mszę, to nie powinno się mu dać ciastka czy flipsa... Zagwozdka jest...
  • Czasem danie ciastka to jedyny sposób na uspokojenie wrzasku
  • No właśnie. Dlatego jest zagwozdka bo ciastka być nie powinno...
  • To lepiej wyjść niżÂ dawać jeść podczas Mszy św.
  • Ciasteczka z opium dobrze działają. :cool:
  • No i nie ma zagwozdki :wink:
  • Może też być młotek.
  • [cite] mona:[/cite]To lepiej wyjść niżÂ dawać jeść podczas Mszy św.
    A potem gdzie iść na Mszę Św?
  • Dziecko młotkiem? :shocked: Mona!
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Dziecko młotkiem? :shocked: Mona!
    Mówicie, że opium lepsze? :wink:
  • W parafii NMP Matki Kościoła przy Domaniewskiej jest niedozwolone karmienie dzieci podczas Komunii Św.
  • Znowu wątek pomyliłam :shocked::shamed:
  • @Mona: No właśnie o tym pisałem, ale mnie ubiegłaś :wink:

    @Maniek: Przez kogo?
  • Skutki łączenia kilku czynności na raz :shamed:
  • Przez kogokolwiek.....to jeśli chodzi o karmienie. Natomiast nie pozwalają prezbiterzy
  • Aaa! Przeczytałem "dozwolone" zamiast "niedozwolone" :shamed:

    "Skutki łączenia kilku czynności na raz :shamed:"...
  • Co za różnica czy to jest ciastko czy smoczek? Liczy się skutek. Chyba, że chodzi o talmudyczne traktowanie przepisów.

    Spytam retorycznie: czy maluchom nie dajecie mięsa w piątki?
  • Żeby nie było wątpliwości mam na myśli maluchy w wieku ok. jedngo roku.

    A niemowlak z butelki na mszy to może popijać?
  • Dzięki Małgorzata, mogę już nie odpowiadać. :bigsmile:
  • Spytam retorycznie: czy maluchom nie dajecie mięsa w piątki?
    ---
    A przepisy odnośnie postu i wstrzemięźliwości od mięsa znasz? Obowiązują od pewnego wieku do pewnego wieku. Wcześniej lub później obowiązku nie ma.
  • U nas mięsa w piątek się w ogóle nie jada.

    A jak myślicie czy karmienie piersią w podczas Mszy Świętej jest dozwolone? Czytałam gdzieś w książce z dawniejszych czasów, że istotne jest by kobieta karmiąca zakrywała piersi, więc chyba takie przypadki się zdarzały?
  • Gdy tylko jestem na mszy u Dominikanów,to zawsze widzę bardzo duzo małych głodomorów opychających się paluszkami,czipsami i takimi tam...Nikt na to nie zwraca uwagi,bo to msza dla rodzin z małymi dziecmi.Ja wychodząc nie bardzo wiem o co kaman,więc ide na msze wieczorną w swojej parafii
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Spytam retorycznie: czy maluchom nie dajecie mięsa w piątki?
    ---
    A przepisy odnośnie postu i wstrzemięźliwości od mięsa znasz? Obowiązują od pewnego wieku do pewnego wieku. Wcześniej lub później obowiązku nie ma.
    Oczywiście, że tak. I nigdzie w nich nie doczytałam zakazu wstrzemięźliwości dla dzieci czy osób starszych. :cool:
  • [cite] Liliana:[/cite]U nas mięsa w piątek się w ogóle nie jada.

    A jak myślicie czy karmienie piersią w podczas Mszy Świętej jest dozwolone? Czytałam gdzieś w książce z dawniejszych czasów, że istotne jest by kobieta karmiąca zakrywała piersi, więc chyba takie przypadki się zdarzały?

    No właśnie a co z tym mleczkiem dla niemowlaków? (z piersi lub butli). Czy wolno karmić na mszy czy nie? Jak to wygląda u Was w praktyce?
  • [cite] Barbara:[/cite]
    [cite] Paweł i Ola:[/cite]Spytam retorycznie: czy maluchom nie dajecie mięsa w piątki?
    ---
    A przepisy odnośnie postu i wstrzemięźliwości od mięsa znasz? Obowiązują od pewnego wieku do pewnego wieku. Wcześniej lub później obowiązku nie ma.
    Oczywiście, że tak. I nigdzie w nich nie doczytałam zakazu wstrzemięźliwości dla dzieci czy osób starszych. :cool:

    Czyli nie dajesz w piatki dzieciom mięsa z powodu wstrzemięźliwości czyli gorliwosci w dobrym tego slowa znaczeniu. Dobrze zrozumialem?
    Czy nigdy rocznemu, dwuletniemu dziecku w piątek nie serujesz kanapeczki z pasztecikiem? Tak dla zasady?
  • Podsumowując Paweł kieruje się literą i logiką Prawa - dzieciakom mieso w piątki podaje, Barbara i Małgorzata kierują się wzgledami praktycznymi, skoro starsze dzieci i dorośli miesa nie jedzą to i maluchy moga nie jeść (po co przygotowywać kilka posiłków), Barbara i Liliana dodatkowo wykazuja się dobrze rozumianą gorliwością (wstrzemięźliwość dzieci przecież nie jest zakazana).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.