Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Upadnij na kolana"

2»

Komentarz

  • Tu nie chodzi o inteligencję emocjonalną, tylko o fakty.

    Padła teza, że Komunia św. na rękę jest bardziej higieniczna od Komunii św. do ust.

    Fakty:

    Ksiądz:
    - myje ręce przed mszą
    - podczas mszy dotyka tylko Mszału, naczyń liturgicznych i bielizny kielichowej. Czasem kadzielnicy i kropidła.

    Wierny:
    - może (nie musi) umyć ręce przed wyjściem z domu
    - dotyka później klamki od mieszkania (bakterie)
    - guzika w windzie (bakterie)
    - drzwi od windy (bakterie)
    - klamki od domu (bakterie)
    - kierownicy samochodu
    - klamki od kościoła (bakterie)
    - wody święconej (glony)
    - ławki (kurz)
    - monety lub banknotu na tacę (bardzo dużo bakterii!!!)
    - podaje dłoń sąsiadom na znak pokoju (bakterie)
    - a później dłonią i palcami dotyka Hostii

    I teraz zagadka:
    - która wersja Komunii św. jest bardziej higieniczna?
  • Torquemada mam i ja dla Ciebie zagadkę.
    Ksiądz:
    - myje ręce przed mszą
    - podczas mszy dotyka tylko Mszału, naczyń liturgicznych i bielizny kielichowej. Czasem kadzielnicy i kropidła.
    a kropidlo ,ampułki i ręczniczek podaje mu ministrant który:
    - może (nie musi) umyć ręce przed wyjściem z domu
    - dotyka później klamki od mieszkania (bakterie)
    - guzika w windzie (bakterie)
    - drzwi od windy (bakterie)
    - klamki od domu (bakterie)
    - kierownicy samochodu
    - klamki od kościoła (bakterie)
    - wody święconej (glony)
    - ławki (kurz)
    - monety lub banknotu na tacę (bardzo dużo bakterii!!!)
    - podaje dłoń sąsiadom na znak pokoju (bakterie)
    że nie wspomnę co jeszcze z łapkami i nosem moze zrobić nieletni ministrant.
    i jaka jest w takim przypadku różnica między dłonią księdza a dłonią wiernego?
    Teofilu.
    emocje są mi niezbędne do życia,więc niestety towarzyszą moim poczynaniom mimo woli.
    a ocena moja(tardycji) jest subiektywna tak jak Twoje twierdzenie ,ze oceniam ją(tradycję) nieuczciwie.
  • Zuska, po pierwsze, o nieuczciwym ocenianiu Tradycji pisał Teofil, a nie ja.

    Po drugie, gdybyś uważniej przyglądała się ministrantom, wiedziałabyś np. w jaki sposób podaje się księdzu ampułki i ręczniczek, a także, że ministranci na tacę monet nie wrzucają, a znak pokoju wymieniają w inny sposób niż reszta wiernych.

    Jaka jest różnica pod względem higieny pomiędzy dłonią księdza a wiernego - każdy widzi.
  • [cite] Quatromama:[/cite]fakty to logika - Ciało Chrystusa nie istnieje w sferze faktów-profanum-ale w sferze sacrum

    Ale w sferze sacrum są fakty takie same jak gdziekolwiek indziej. Ciało Chrystusa istnieje pod postacią Hostii również (a raczej przede wszystkim) fizycznie. Pod postacią Hostii jest obecny żywy Chrystus, ze swoim Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem - w sposób jak najbardziej faktyczny i rzeczywisty.
  • [cite] Quatromama:[/cite]To pięknie , że nad takimi sprawami się zastanawiasz -ja zastanawiam sie jak skłonić dziecko nastoletnie do spowiedzi i komunii w ogóle

    Właściwą formacją i własnym przykładem od samego początku. Jeśli dziecko przesiąknie w domu odpowiednią atmosferą, to do niczego nie trzeba będzie skłaniać, bo wiele spraw będzie dla niego oczywistych i naturalnych.

    Choć oczywiście, 100% pewności mieć nie można, bo zawsze może trafić się "rogata dusza", a do tego dzieci w okresie dojrzewania dostają często "małpiego rozumu"...
  • Torquemada:>>Zuska, po pierwsze, o nieuczciwym ocenianiu Tradycji pisał Teofil, a nie ja.<<
    rzeczywiście bardzo przepraszam,ropędzilam się czytając.
    a moje spostrzeżenia wynikają wlaśnie z wnikliwej obserwcji ministrantów,gdyż sa wśród nich moi synowie.:wink:
  • Oj, chyba niedokładnie obserwowałaś :-) , gdyż:
    a) ampułki ministranci podają uszkiem w stronę księdza, więc nawet gdyby zostały podane obsmarkaną łapą, to nie zrobiłoby to różnicy
    b) ręczniczek ministrant przewiesza przez lewe przedramię, a nawet gdyby zrobił to obsmarkanymi łapami, to ksiądz wyciera palce raczej środkiem niż brzeżkiem
    c) podczas lavabo (które następuje po okadzeniu) ksiądz obmywa palce i od tego czasu nie dotyka nikogo ani niczego oprócz kielicha, pateny, Hostii i mszału.
    d) ministranci nie dają na tacę, wiec kontaktu z bakteriami licznie obecnymi na pieniądzach nie mają. a nawet, gdyby mieli, to patrz punkt c)
    e) znak pokoju w Novus Ordo (bo w rycie trydenckim to kapłan przekazuje wszystkim pokój Chrystusa słowami "Pax Domini sit semper vobiscum" i to wsytarcza) ksiądz i ministranci przekazują nie przez przybicie piątki, lecz przez uchwycenie się za przedramiona i skłon głowy.

    Posumowując:
    a) Ksiądz rozdaje Komunię św. czystymi palcami.
    b) Przy Komunii św. na rękę wierni przyjmują Komunię św. za pomocą dłoni, którą naciskali na klamkę, wymieniali uściski z ludźmi dookoła i wrzucali pieniądze na tacę (to chyba najbardziej niehigieniczne, na pieniądzach są duże ilości wszelkiego rodzaju drognoustrojów chorobotwórczych)

    I tyle na temat higieny podczas Komunii św. Z mojej strony EOT. :-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.