Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Karczek

edytowano luty 2010 w Kuchnia
Karczek ze śliwkami



Składniki
ok. 1,5 kg wieprzowego schabu karkowego b/k (chudego)
2 duże cebule
2-3 marchewki
2-3 liście laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
15-20 dkg śliwek węgierek

do natarcia mięsa:
1 łyżeczka pieprzu cytrynowego,
2 czubate łyżeczki czosnku suszonego granulowanego,
2 łyżeczki soli,
1/2 łyżeczki papryki mielonej,
2 łyżki suszonego majeranku

4 łyżki masła klarowanego
2 łyżki octu balsamicznego
1/3 szkl. śmietanki kremówki 30%

do smaku:
sól,
cukier,
pieprz czarny mielony

Sposób przygotowania
Mięso umyć, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem, natrzeć przyprawami, ew. związać nicią kuchenną nadając zgrabny kształt pieczeni, odłożyć do lodówki na przynajmniej 2-3 godziny. Po tym czasie zrumienić ze wszystkich stron na mocno rozgrzanym maśle. Cebule i marchewki obrać, pokroić na mniejsze kawałki, ułożyć na blasze do pieczenia, dodać liście laurowe i ziele angielskie, na wierzch położyć mięso. Całość podlać ok. 1-1,5 szkl. wody i piec 1 godzinę w temp. 180 st. C, często polewając wytworzonym sosem. Po tym czasie dołożyć umyte, wypestkowane i pokrojone na mniejsze kawałki śliwki i piec dalsze 30-40 min. też polewając sosem co jakiś czas. Jeśli sos za bardzo nam odparuje możemy uzupełniać go dolewając wody, ale nie za dużo na raz. Kiedy mięso jest upieczone (po głębokim nakłuciu drewnianą szpadką wypływa przeźroczysty sok) przekładamy je na talerz aby odpoczęło a sos przecedzamy i przecieramy warzywa ze śliwkami. Sos ponownie podgrzewamy, doprawiamy octem balsamicznym, solą, cukrem, pieprzem i zabielamy śmietanką. Przetarte warzywa dostatecznie go zagęszczą i nie potrzeba mąki. Pieczeń podajemy pokrojoną w dość grube plastry, z sosem, ziemniakami albo kluseczkami i surówką.

Komentarz

  • [cite] Agnieszka:[/cite]o,rety!!
    mnożą się znowu watki o jedzeniu a ja się mam właśnie zabrać za dietę:be::bc:

    nie to alternatywa dla warzyw
  • ale dziecinada
  • [cite] _Joanna _:[/cite]ale dziecinada

    w końcu nie dawno było o piaskownicy
  • [quote][cite] Agnieszka:[/cite]daj,to tylko dla rozładowania atmosfery:el:[/quote]

    żywność stanowiła zawsze przyczynę licznych sporów czasem można głowę stracić
    image
  • dobrze że nie odwrotnie (myślę o głowach na zdjęciu)
  • [cite] Prayboy:[/cite]dobrze że nie odwrotnie (myślę o głowach na zdjęciu)

    w życiu bywa raz pod wozem raz na wozie
  • dawno nie było tylu wpisów do kuchni. Pamiętam jak się zdziwiłam widząc ponad 200 wpisów do kotletów jaglanych, niestety po przeczytaniu mina mi zrzędła...
    Mnie się tam podoba ta alternatywa dla wega....
    Najlepszą golonkę jadłam na weselu znajomych , z peklowanego mięsa, zero tłuszczu, sama nie robię, bo nie umiem dobrze przyrządzić...
    Co do alkoholu, to czasami dodaję białe wino do potraw, szczególnie do rybnych (chociaż teraz już nie bo nie chce mi się osobno robić dla dzieci)...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.