Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Młodzi razem ze swoim Biskupem - za Życiem!

edytowano październik 2010 w Polityka
Moi Drodzy,

Orientujecie się zapewne co działo i dzieje się w mediach po wypowiedzi abpa Henryka Hosera i Episkopatu Polski na temat in vitro (wczoraj np. czytałam oburzający artykuł o abpie Hoserze we "Wprost" - naprawdę godny szmatławca pokroju "Faktów i Mitów").
Polityczny kapitał próbuje na tym zbić Pan Palikot, który planuje w czwartek zwołać pikiety pod kuriami. W odpowiedzi na to w Diecezji Warszawsko-Praskiej zrodziła się inicjatywa:

Młodzi razem ze swoim Biskupem - za Życiem!

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko - Praskiej, Ruch Światło - Życie oraz KSM zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji ochrony życia.

Kiedy?
28 PAŹDZIERNIKA 2010 R.

O której?
15.00

Gdzie?
KATEDRA WARSZAWSKO - PRASKA

Co będziemy robili?
O GODZ. 15.00 KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA,
O 15.30 R??ŻANIEC PROWADZONY PRZEZ MŁODYCH


Dlaczego?
BY WYRAZIĆ JEDNOŚĆ Z BISKUPEM I ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAĆ!

Co przynieść?
BIAŁĄ WSTĄŻKĘ PRZYPIĘTĄ DO UBRANIA ORAZ R??ŻANIEC.

Przekaż informację dalej, niech katedra zapełni się młodymi! Niech wypełni się modlitwą!

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres bialawstazka@wp.pl

*Duszpasterstwo Młodzieży*

*Ruch Światło - Życie*

*KSM*



Lista organizacji oraz wspólnot chcących się włączyć jest otwarta. Można również przyjść prywatnie i pomodlić się. Ważna jest obecność. Dlatego serdecznie zapraszam do przybycia oraz do propagowania akcji.

Komentarz

  • Super pomysł. Włączę się modlitewnie, osobiście raczej mi się nie uda
    Akurat w czwartek św. Tadeusza Judy, to potężne wstawiennictwo.
    Jako odtrutkę na w/w artykuł polecam dzisiejszą rozmowę M.Karnowskiego na stronach Pr 3 Polskiego Radia
  • Tak, to Święty od spraw beznadziejnych... Wiem, bo mam męża o tym imieniu... ;)
    Będę się łączyć duchowo z tą piękną akcją.
  • a ja mam teścia o tym imieniu, i jak nam spadł sufit to po powrocie z wakacji przyjeżdżamy i ... zrobiony (niespodzianka) więc też coś o tym wiem :-)
  • No, ja nieco inaczej...
    Zazwyczaj mówię, że ze względu na imię mojego męża ściągamy na siebie tylko sprawy beznadziejne...:wink:
  • Świetna akcja.
    28 października zaczynamy konwiwencję - włączę się modlitwą.

    A między wprost a FiM nie widzę wielkiej różnicy poziomu co najmniej od paru lat taka sama szmata, więc się wcale nie dziwię.
  • Na facebooku jest organizowana akcja/wydarzenie pt "Dość dyskryminacji in vitro przez kler!"

    http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=167680639911814
  • Prayboy, dzięki za przypomnienie o patronie dnia :smile:
    [cite] Namor:[/cite]A między wprost a FiM nie widzę wielkiej różnicy poziomu co najmniej od paru lat taka sama szmata, więc się wcale nie dziwię.

    No właśnie ja różnicę kiedyś widziałam (choć nigdy nie było tak, żebym się z "Wprost: zgadzała), jednak poziom dziennikarstwa był wyższy, ale odkąd naczelnym został Pan Lis, to cóż... żal (jak to mówi młodzież :wink:)
  • W ża-al powinien być myślnik lub trzy "a" bo inaczej traci klimat.:wink:
  • :bigsmile: No jasne... dzięki za uświadomienie
  • Włączę się duchowo w tę akcję...
    Św Juda Tadeusz też jest mi bardzo bliski- wiele razy pomógł...
    Mój śp ojciec też nosił to imię:bigsmile:
  • nie ma o czym mówić, bo to dyźurny TW klient Olejnikowej, fajnie się wita: "Kłaniam się pięknie " zamiast przynajmniej "Szczęść Boźe"

    Monika Olejnik: A gościem Radia ZET z Krakowa jest ksiądz biskup Tadeusz Pieronek, a z Warszawy Monika Olejnik, witam, dzień dobry.

    Tadeusz Pieronek: Kłaniam się pięknie.

    Monika Olejnik: Księże biskupie, ostatnio ksiądz arcybiskup Henryk Hoser powiedział, że ci posłowie, którzy będą głosowali za metodą in vitro, zostaną wykluczeni ze wspólnoty kościelnej, czyli grozi im ekskomunika, czy te słowa zmroziły księdza biskupa?

    Tadeusz Pieronek: Proszę pani, to nie jest takie proste, nie ma możliwości wykluczenia z Kościoła, dlatego że jeżeli ktoś przyjmuje chrzest, jest wpisany wewnętrznie, duchowo do Kościoła może zostać ograniczone jego, ograniczony jego dostęp do pewnych dóbr duchowych, zwłaszcza do eucharystii, ale wykluczenie z Kościoła nie ma miejsca nigdy.

    Monika Olejnik: Czyli jak ksiądz biskup odebrał te słowa?

    Tadeusz Pieronek: No, myślę, że to w emocji, w jakiejś dyskusji, która poszła zbyt daleko mogło się zdarzyć, takie wypowiedzi.

    Monika Olejnik: To było w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

    Tadeusz Pieronek: Arcybiskup Hoser to jest człowiek bardzo doświadczony, wielce zasłużony, lekarz zresztą z zawodu przed przyjęciem kapłaństwa z długą praktyką w Afryce, zostawmy to, no ma wrażliwość i niech ją ma, bo to jest bardzo ważne. Ale tu chyba troszkę poszedł za daleko.

    Monika Olejnik: No właśnie, bo posłowie odebrali to jako szantaż, rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że to jest szantaż, wpływanie na polityków.

    Tadeusz Pieronek: Proszę pani, ja myślę, że można by także powiedzieć o szantażu ze strony polityków, którzy wiedzą wszystko najlepiej i uważają, że znają się na każdej sprawie, także i na sprawach etycznych, a to są rzeczy poważne, z których nie wolno kpić. To jest rzecz, która dotyka istoty, bytu ludzkiego i nad tym się trzeba głęboko zastanowić by podjąć takie decyzje, które będą rozsądne, będą mądre.

    Monika Olejnik: No właśnie, czy rozsądny jest projekt metody in vitro wedle Jarosława Gowina?

    Tadeusz Pieronek: Proszę pani, ja nie dopuszczam żadnego in vitro, zgodnie z nauką Kościoła, ale kiedyś tu powiedziałem niedawno, że politycy muszą decydować, ustawodawca musi podjąć jakieś decyzje, które mu podyktuje sumienie, powie mu co może, a czego mu nie wolno. I od razu dodałem, że żyjemy w kraju demokratycznym, w którym wpisany jest pluarlizm i wolność, wolność religijna, która paradoksalnie dotyczy nie tylko tych, którzy wierzą, ale także tych, którzy nie wierzą, albo inaczej wierzą i dlatego ustawodawca musi się liczyć z tym, że tworzy prawo dla wszystkich. I tu jest niewątpliwie potrzebny jakiś kompromis i ten kompromis musi iść w tym kierunku żeby otworzyć możliwości dla tych, którzy nie wierzą, a ci, którzy wierzą i uznają, że tego nie wolno, bo przecież prawo świeckie w żadnym przypadku nie znosi prawa moralnego, prawa bożego, no to będą się chronić tym nakazem sumienia i nie będą tego stosować. To nie jest otwarcie drzwi przez ustawodawstwo dla jakiejś rzeczy, która jest sprzeczna z prawem bożym, nie jest przekreśleniem tego prawa, jest tylko sygnałem dla tych, którzy chcą je zachowywać, że powinni je zachowywać nadal.

    Monika Olejnik: Czyli posłowie, którzy głosowali, będą głosowali za metodą in vitro mają możliwość odkupienia swoich grzechów, czy też przy konfesjonale zostaną im te grzechy odpuszczone.

    Tadeusz Pieronek: Proszę pani, dlaczego pani mówi o grzechu i o odpuszczeniu, no Boże drogi, będą działać zgodnie ze swoim sumieniem i prawdopodobnie bez żadnego grzechu. Ale jest to, muszą walczyć o to żeby zminimalizować złe skutki ustawy, która jest sprzeczna, czy będzie sprzeczna z prawem boskim.

    Monika Olejnik: Ja wiem, czyli muszą pamiętać o tym, że są najpierw politykami, którzy tworzą prawo dla wszystkich, a potem pamiętać o tym, że są katolikami, bo większość posłów...

    Tadeusz Pieronek: Nie, o jednym i o drugim, to ja bym to stawiał..

    Monika Olejnik: No tak, ale czy to nie wyklucza głosowanie za metodą in vitro i bycie katolikiem â?? wyklucza?

    Tadeusz Pieronek: Myślę, że nie wyklucza, ale trzeba tu być bardzo ostrożnym, to nie jest sprawa, którą można generalnie podstawić pod jakąś sankcję, pod jakieś kary, to jest rzecz delikatna i indywidualnie ją trzeba oceniać.

    Monika Olejnik: A rząd, który zamierza refundować metodę in vitro, jak według księdza...

    Tadeusz Pieronek: Widocznie ma pieniądze, widocznie ma pieniądze, bo to są straszliwe pieniądze, jeżeli rząd na to stać, to jest jego sprawa, ale zresztą to nie będzie płacił tego rząd tylko my.

    Monika Olejnik: Tylko my, tak. "Nie lękajcie się biskupów" tak mówi Janusz Palikot i zamierza organizować pikiety pod siedzibami biskupów w różnych miastach, we Wrocławiu, w Poznaniu, w Warszawie.

    Tadeusz Pieronek: No przypomina mi to pikiety Leppera na drogach, a niech robi co chce, to jest jego sprawa, ekstrema zawsze była mi obca.

    Monika Olejnik: Ale ksiądz biskup myśli, że robi to dlatego żeby zyskać poparcie dla swojej partii, czy też rzeczywiście, no chce pokazać...

    Tadeusz Pieronek: Wyłącznie to pierwsze, wyłącznie to pierwsze, bo nigdy nie słyszałem żeby w innym celu coś robił.

    Monika Olejnik: Księże biskupie, jak ksiądz biskup myśli, co się w Polsce stało takiego, że doszło do mordu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, zamordowano pana Marka Rosiaka, był to no mord z premedytacją, mord polityczny, czy to słowa do tego prowadziły.

    Tadeusz Pieronek: Wie pani czy z premedytacją, czy mord polityczny, tego nie wiem.

    Monika Olejnik: No, prokuratura mówi, że był to mord polityczny.

    Tadeusz Pieronek: No, prokuratura różne rzeczy mówi. Poczekajmy na orzeczenia psychiatrów, itd., to ja nigdy nie chcę sądzić ludzi i ich czynów nie znając podłoża na jakim się to ich działanie opiera. Nawet jeżeli byłby to mord polityczny, to przecież te rzeczy się na świecie zdarzają, jesteśmy świadkami takich mordów od początku, od Kaina i Abla, no, tam wprawdzie o politykę nie chodziło, ale chodziło o tę samą słabość ludzką, która powiedzmy objawia się agresją aż do morderstwa.

    Monika Olejnik: Ale czy do tego mogła doprowadzić brutalizacja naszego życia politycznego i Jarosław Kaczyński w kilkadziesiąt minut po tym mordzie...

    Tadeusz Pieronek: Myślę, że w jakiejś mierze mogła do tego przyczynić, ale no nie przesadzajmy, nie podciągajmy wszystkiego pod politykę, choć rzeczywiście ta polityka, ja w tej chwili skończyłem taki tekst mówiący o agresji od zawsze, zawsze agresja była w polityce i sądzę, że jeżeli się dzisiaj mówi, że trzeba ograniczyć agresję w debacie politycznej to ja jestem sceptykiem. To nie chodzi o ograniczenie agresji tylko o jej wyeliminowanie. Jeżeli w ogóle dopuszczamy agresję w polityce to znaczy, że jest źle, my musimy współpracować.

    Monika Olejnik: No tak, ale jak ją wyeliminować, kiedy słyszymy...

    Tadeusz Pieronek: No nie wiem, to nie jest proste, dlatego że tu odgrywają rolę ambicje ludzkie, ludzie chcą dojść do władzy, mieć pieniądze, chcą rządzić, to jest, oczywiście to co ja mówię to jest pewien ideał, nieosiągalny, ale przecież zawsze, jeżeli chcemy być lepsi to patrzymy w jakieś wzorce, które są ideałami i zbliżamy się do nich, niekoniecznie to osiągamy do końca.

    Monika Olejnik: Zabójca krzyczał "chciałem zabić Jarosława Kaczyńskiego", Jarosław Kaczyński po kilkudziesięciu minutach po tym zabójstwie ogłasza, że wini za to morderstwo premiera Donalda Tuska i całą formację Platformy Obywatelskiej.

    Tadeusz Pieronek: Chore, chore.

    Monika Olejnik: Według księdza biskupa to jest chore?

    Tadeusz Pieronek: To jest chore, dlatego że szukać w każdym przypadku winy u rządzących no to jest ambicja polityczna, to nie jest krytyczne patrzenie na to, co się dzieje.

    Monika Olejnik: A mówienie o Bronisławie Komorowskim, że to jest wróg Kościoła, to jest, jaki to jest język.

    Tadeusz Pieronek: To samo, też chore.

    Monika Olejnik: A mówienie żeby krzyż wrócił na Krakowskie Przedmieście?

    Tadeusz Pieronek: Proszę pani już wypowiadałem się na ten temat, uważam, że to są...

    Monika Olejnik: Tak, ale ostatnio znowu powróciły...

    Tadeusz Pieronek: Wiem, czytałem, no nie, no po prostu to jest wracanie do pewnego rodzaju polityki walki polityczne z użyciem symboli religijnych, to jest po prostu, no budzi mój absolutny sprzeciw.

    Monika Olejnik: Powiedział ksiądz biskup Tadeusz Pieronek, dziękuje Monika Olejnik.

    Tadeusz Pieronek: Kłaniam się.
  • Ponieważ spadło na drugą stronę, to podbiję :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.