Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Poznać, aby rozumieć - kurs metafizyki

edytowano grudzień 2010 w Polecamy
Z rozmowy ks. prof. A. Maryniarczykiem

Jak należy rozumieć terminy "filozofia" i "metafizyka"?
- Dzisiaj nabrały one różnego znaczenia, gdyż klasyczne rozumienie filozofii w kształceniu znika z pola widzenia. W starożytności, gdy pojawiło się słowo filozofia, które oznaczało umiłowanie mądrości, równocześnie powstała jej definicja, którą stworzył Arystoteles. Uznał on, że filozofia jest specyficznym typem poznania różniącym się od poznania matematycznego, biologicznego, historycznego, teologicznego, gdyż jest namysłem nad całością rzeczywistości, sztuką czytania realnie istniejących rzeczy i odkrywania w tych rzeczach prawdy o nich poprzez poszukiwanie ostatecznych przyczyn ich istnienia i działania. Wówczas termin metafizyka staje się synonimem filozofii jako wiedzy mądrościowej.

(...)
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu proponuje wszystkim chętnym internetowy kurs filozofii - rozmowy o metafizyce. Proszę, by Ksiądz Profesor - jako prowadzący zajęcia w ramach tego kursu - wyjaśnił, jakie cele przyświecają tej inicjatywie?
- Filozofia jest podstawą rozumienia wszystkich dziedzin kultury, a kulturą jest wszystko to, co człowiek wytwarza świadomie, a zatem: nauka, etyka, sztuka, technika oraz religia. Wobec tego, jeśli chcemy rozumieć, czym jest kultura polska, to musimy mieć narzędzie do namysłu. I kurs filozofii - rozmowy o metafizyce - służy dostarczeniu takiego narzędzia. Kurs ten ma też uzupełnić istniejącą dziś lukę w kształceniu. Kiedyś zajęcia z filozofii wchodziły w zakres nauczanych przedmiotów, niestety dzisiaj mamy do czynienia z rugowaniem filozofii. Po raz pierwszy z przyczyn politycznych usunięto filozofię z edukacji za czasów carskich, potem zrobiono to za czasów Stalina. Współcześnie, w ramach reformy edukacji, uczyniono to po raz kolejny. Nasuwa się więc pytanie o intencje tego działania bądź co bądź demokratycznie wybranych władz. A przecież filozofia pozwala osadzić na fundamencie humanistycznym zdobywaną przez nas wiedzę z wielu różnych dziedzin.


więcej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.