Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jak rozpoznać prawdziwe postanowienie poprawy?

edytowano kwietnia 2011 w Czytelnia
Co w praktyce oznacza â?? będące jednym z warunków dobrej spowiedzi â?? â?žmocne postanowienie poprawyâ?? W jaki sposób możemy rozpoznać, iż nasze postanowienie poprawy rzeczywiście było â?žmocneâ?, nie zaś słabe lub chwiejne? Prawdopodobnie niejeden katolik zastanawiał się nieraz nad tego typu pytaniami. W odpowiedzi na nie warto przyjrzeć się pewnym, wyjętym z konkretnego życia, przykładom, a następnie porównać je z tym co na temat dobrego postanowienia poprawy mówi nauczanie katolickie.
Jak rozpoznać prawdziwą skruchę?
Nieraz dzieje się tak, iż mimo powtarzanych spowiedzi, ludzie tkwią ciągle w tych samych ciężkich nieprawościach. â?žNudzi mnie przystępowanie do spowiedzi. Ciągle mówić o tych samych grzechach ...â?. Tego rodzaju deklaracje często słyszy się w kontekście sakramentu pokuty. Czy jest więc możliwe, by szczerze żałować za popełnione przez siebie grzechy, pragnąć nigdy już ich więcej nie popełniać (do tego stopnia, iż wolałoby się umrzeć niż zgrzeszyć), być zdeterminowanym unikać bliskich okazji prowadzących do zła â?? a mimo to przez wiele lat wciąż powracać do dawnych grzechów, czyniąc je, nawet w odstępie dwóch lub trzech dni od ostatniej spowiedzi?
Jakie powinny być owoce dobrej spowiedzi?

Komentarz

  • Jeszcze jeden i jeszcze raz :wink:
  • Czytałam już za pierwszym razem :wink: i dziękuję.:bigsmile:
    Jednak sensownego komentarza nie zostawię, bo musiałabym wątek w konfesjonał zamienić... :wink::wink::wink:
    Na Wielki Post w każdym razie - jak znalazł.:bigsmile:
  • [cite] Olesia:[/cite]Czytałam już za pierwszym razem :wink: i dziękuję.:bigsmile:
    Jednak sensownego komentarza nie zostawię, bo musiałabym wątek w konfesjonał zamienić... :wink::wink::wink:
    Na Wielki Post w każdym razie - jak znalazł.:bigsmile:
    Cieszę, że teksty Ci się spodobały.
  • dzięki za lekturę
  • [cite] Iza a:[/cite]dzięki za lekturę
    Dzięki za poświęcenie czasu ich lekturze
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.