Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop macierzyński - przepisy

edytowano czerwiec 2011 w Pomagajmy sobie
Kochani, czy ktoś mógłby mnie uświadomić, jakie obecnie są zasady przyznawania tego urlopu? Czy czy coś się oststnio zmieniło w tym temacie?

Mały urodził się pod koniec kwietnia. Na początku maja mąż dostarczył do mojego zakładu pracy akt urodzenia dziecka 9międzynarodowy. Pani w kadrach przyjęła go bez mrugnięcia okiem. Po jakimś czasie jednak zadzwoniła do męża, że musi być polski akt urodzenia i dołączone pismo z prośbą o przyznanie tego urlopu...

Powiem szczerze, że zignorowałam tę prośbe, bo o ile pamiętam, to zawsze urlop macierzyński przyznawali niejako z automatu- bez potrzeby pisania podania:shocked:

Poza tym nie wiem czy ten polski akt urodzenia, to nie jest tylko wymysł pani z kadr. Bo przecież jestesmy w Unii, a w akt międzynarodowy jest w kilkunastu językach, w tym również po polsku.

Niemniej jesnak minął miesiąc, a ja nie dostalam żednej decyzji co do urlopu. Nie otrzymałam również zasiłku macierzyńskiego.

Pragnę dodać, że w tym zakładzie pracy jestem zatrudniona od 20 lat i mam umowę na czas nieokreślony. A aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym.

Nie wiem czy coś się zmieniło w przepisach czy też ta sytuacja to wynik złej woli personalnej???

Komentarz

  • Ja musiałam składać wniosek o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego,pracodawca nie mógł odmówić. Z tym że nie jestem zatrudniona na czas nieokreślony.
  • Co do aktów urodzenia międzynarodowych nic nie wiem- my dostajemy tylko polskie.. :wink:
    Podanie o macierzyński zawsze pisałam zaraz po porodzie a później dołączałam akt urodzenia.
    Też jestem zatrudniona na czas nieokreślony.
  • Podania nigdy nie pisałam, stąd moje zdziwienie...A to przecież nie pierwsze moje dziecko...
    Ale może powinnam je napisać. Dzwonić na razie do kard nie chcę, bo te kobiety tam zdają się być najmąrdzejsze, nawet jak nie mają racji.

    Chciałam się tylko upewnić, co na to prawo?
  • Z tym, ze to podanie to takie jednozdaniowe, ze tak powiem.
    " W związku z urodzeniem syna/córki, data ur proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego."
    Może dopiero teraz szumnie zaczęto nazywać to PODANIEM.
  • Nie wiem jak jest dokładnie z aktem urodzenia, ale podania nigdy też nie pisałam. Zawsze dostarcza do kadr akt urodzenia mój mąż. Ona przekazuje to do pani z płac i ta z automatu nalicza zasiłek macierzyński. Zresztą trochę poczytałam i nigdzie nie znalazłam zapisu który mówi o pisaniu podania.

    Zresztą tu wszystko dokładnie pisze http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431
  • Doczytałam, że w 2010 zmieniły się nieco przepisy.
  • O , to teraz trzeba pisać podanie ?
    Człowiek całe życie się uczy :wink:
  • Ja pisałam podanie. Ma to o tyle sens, że od zeszłego roku bodajże dołożono w Polsce dwa tygodnie macierzyńskiego, ale udzielają go na wyraźny wniosek pracownicy.

    Więc wypisałam wniosek o standardowy macierzyński plus dodatkowy i od razu opiekę nad dzieckiem i urlop wypoczynkowy. Pracodawca od razu wiedział, że szybko nie wrócę :wink:
  • Dominikę urodziłam w lutym 2010 roku i juz wtedy weszły nowe przepisy. Podanie pisałam na tydzien przed zakończeniem zwykłego macierzyńskiego o dodatkowe 2 tygodnie macierzyńskiego.
    Pisze jak sie robi u nas. Zwłaszcza, że siędzę w księgowości z panią z płac.
  • Ja też pisałam podanie o te 2 tygodnie dodatkowe - ale nie o główny urlpo macierzyński. Rodziłam w lutym 2010 r.
  • ja tez nie pisałam podania, zaniosłam tylko zaswiadczenie ze szpitala (trzeba sie o nie upomnieć), kiedy urodziłam, które pracodawca wysłał do kadr.Pisałam tylko o te dwa dodatkowe tygodnie, które nie są obowiązkowe.
  • Podpinam się z pytaniem- czy w czasie urlopu macierzyńskiego można brać na siebie zwolnienie lekarskie? Jak to wtedy wygląda? Macierzyński zostaje zawieszony i przez długość zwolnienia lekarskiego przedłużony? Czy wtedy ojciec musi wziąć macierzyński na siebie t.j. w przypadku leczenia szpitalnego?
  • Nie można.Z tego co wiem. tylko urlop wypoczynkowy można przerwać przez L4 ale poczekaj na Bea(tę) to napisze na 100%.

    E: to znalazłam tu:Zwolnienie lekarskie otrzymane bezpośrednio po porodzie nie ma wpływu na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.

    W przypadku, kiedy pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem, datą rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

    Nie ma więc znaczenia, czy pracownica, która urodziła dziecka, uzyska zwolnienie lekarskie.

    Zobacz serwis: Urlop macierzyński

    Co ważne choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powoduje jego przerwania. Nie można więc przedłużyć urlopu macierzyńskiego w ten sposób.

    Podstawa prawna: Art.185 (1) Kodeksu pracy


    Inaczej wygląda to tylko wtedy gdy to dziecko po urodzeniu jest w szpitalu i to dłuuuugo. Czekaj na Bea(tę).
  • Chodzi o to by bez końca kobiety nie wydłużały sobie macierzyńskiego. Podpowiem tylko że L4 przed porodem miałam nawet na termin dłuższy niż data porodu o automatycznie w dniu porodu się kończyło, liczyła to babka w kadrach.
  • Dziękuję bardzo. miałam cichą nadzieję, że sobie polepszę byt;)a tu nic z tego.
  • Bea jesteś kadrową może? Bo ja mam skomplikowaną sytuację z praca i urlopem wychowawczym. Chętnie poradziłabym się specjalistki
  • Bea jest chyba Zusową:)
  • Dzięki Bea- odezwę się jak trochę wyzdrowieję:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.