Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Testy szczepionki kosztowały życie dwanaścioro dzieci

edytowano lipiec 2008 w Polityka
image

Testy szczepionki kosztowały życie dwanaścioro dzieci

Co najmniej dwanaścioro dzieci biorących w Argentynie udział w testach klinicznych szczepionki przeciwko pneumokokom, zmarło w ciągu ostatniego roku.

Badania na dzieciach z biednych rodzin prowadził gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline. Od 2007 roku wzięło w nich udział 15000 dzieci poniżej pierwszego roku życia. - Krewni dzieci są w większości przypadków ludźmi żyjącymi w biedzie, wielu z nich nie potrafi czytać i pisać - mówi Juan Carlos Palomares, przedstawiciel Argentyńskiej Federacji Pracowników Służby Zdrowia. Według niego rodziny zmuszano do podpisywania zgody na badania.

- Działo się to bez żadnej kontroli ze strony państwa i nie było zgodne z minimalnymi wymogami etycznymi - uważają członkowie Federacji.

- Zmarło tylko 12 dzieci w całym kraju. Jest to bardzo mała liczba, jeśli porównać ją z liczbą zgonów z powodu infekcji oddechowej wywołanej pneumokokami - mówi Enrique Smith, jeden z koordynatorów badań.

W jednej z najbiedniejszych prowincji kraju - Santiago del Estero, program testów ruszył, gdy brat lekarza, Juan Carlos Smith, pełnił tam funkcję ministra zdrowia.

Mimo ujawnienia sprawy, testy trwają. - Wiele osób chciało zrezygnować z badań, ale im nie pozwolono; zmuszano je do dalszego udziału grożąc, że jeśli odejdą nie dostaną żadnej innej szczepionki - mówi Julieta Ovejero, krewna jednego ze zmarłych dzieci.

Komentarz

  • Dowiedziałam się o tym wczoraj, oburzają mnie takie praktyki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.