Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

-- Benedykcie, chcemy kondomów -- proszą katoliccy dysydenci

edytowano lipiec 2008 w Polityka
image

Przedstawiciele kilkudziesięciu dysydenckich stowarzyszeń katolickich z wielu krajów zaapelowali w otwartym liście do Benedykta XVI, opublikowanym na łamach "Corriere della Sera", o zniesienie wprowadzonego przez Kościół zakazu antykoncepcji

Jak napisali sprzeciw Kościoła wobec antykoncepcji ma "katastrofalne skutki dla biednych i słabych na całym świecie, stawia w niebezpieczeństwie życie kobiet i naraża miliony osób na ryzyko zarażeniem się wirusem HIV".

List, zamieszczony jako płatne ogłoszenie, ukazał się w związku z przypadającą 25 lipca 40. rocznicą ukazania się encykliki papieża Pawła VI "Humanae Vitae", która wprowadziła sprzeciw Kościoła wobec antykoncepcji.

Autorzy listu podkreślili, że kiedy Paweł VI potwierdził sprzeciw Kościoła "zignorował opinię wybranych przez siebie ekspertów".

- Humanae Vitae wciąż jest źródłem wielkich konfliktów i podziałów wewnątrz Kościoła. Katolicy i niekatolicy wciąż ponoszą konsekwencje tej niszczącej polityki hierarchii katolickiej - napisali sygnatariusze w odezwie do papieża.

Na jej zakończenie zachęcili Benedykta XVI, by przypadająca właśnie rocznica ogłoszenia encykliki była "okazją do zainaugurowania procesu reformy". To zaś - ich zdaniem - pozwoliłoby katolikom "planować własne życie rodzinne w sposób bezpieczny i z czystym sumieniem".


Rzeczpospolita

Komentarz

 • Kościół powinien iść na kompromis dla wyższego dobra poprzez rozwiązanie połowiczne.
 • "...i naraża miliony osób na ryzyko zarażeniem się wirusem HIV".
  Te "miliony" same się narażają jak tak cudzołożą.
 • Kopaliński:

  dysydent -- różnowierca, innowierca; odszczepieniec; odstępca od dogmatów kościoła panującego; osoba zapatrywań odmiennych od ogólnie przyjętych w danym kraju a. społeczeństwie (i nieraz ostro tę odmienność wyrażająca);
  Etym. - łac. dissidens dpn. dissidentis p.pr. od dissidÄ?re 'siedzieć po przeciwnej stronie; nie zgadzać się';


  Czyli mówiąc konkretnie, katoliccy dysydenci to heretycy. Mam nadzieję, że Papież każe im skakać na drzewo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.