Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Warszawa: Rejsy krypą po Wiśle

edytowano lipiec 2009 w Polecamy
Fundacja Ja Wisła zaprasza, na rejsy Krypą Basonia na Bielany!
Pływamy od poniedziałku do piątku, do końca lata. Start projektu 13 lipca.

Każdego dnia są cztery rejsy, w lipcu:

1 rejs zaczyna się o godzinie 4 rano
- zbiórka 3.45 na przystani w Porcie Czerniakowskim na barce Herbatnik
(vis a vis skrzyżowania ul. Czerniakowskiej z ul. Łazienkowską)

2 rejs zaczyna się o godzinie 6 rano
- zbiórka 5.45, przy źródełku bielańskim pod Klasztorem Kamedułów przy ul. Dewajtis

3 rejs zaczyna się o godzinie 18
- zbiórka o godzinie 17.45 na przystani w Porcie Czerniakowskim na barce Herbatnik
(vis a vis skrzyżowania ul. Czerniakowskiej z ul. Łazienkowską)

4 rejs zaczyna się o godzinie 20
- zbiórka 19.45, przy źródełku bielańskim pod Klasztorem Kamedułów przy ul. Dewajtis

Rejsy są bezpłatne. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 605 143 904, codziennie od 10 do 18. Nie przyjmujemy zapisów sms-ami, mailami ani przez pocztę głosową, nie oddzwaniamy. Należy się dodzwonić samemu i zapisać. Nie przyjmujemy rezerwacji grupowych, każdy musi zadzwonić samodzielnie i się zapisać, chyba że rezerwacja jest dla członków jednej rodziny.

Na rejs należy zabrać ubranie chroniące przed deszczem, wiatrem i słońcem, oraz buty terenowe. Nie wpuszczamy na krypę w szpilkach!!! Warto zabrać aparat foto lub kamerkę żeby nakręcić nadwiślański świt z wydrą na pierwszym planie. Na rejs przychodzimy trzeźwi i wypoczęci.

Łodzią, dryndą, lub pieszo warszawiacy na Bielany spieszą. Było, minęło? Trzystuletnia tradycja zabaw na Bielanach podupadła w ostatnich latach nieco. Parostatki Fajansa ze złomu nie powrócą raczej na Wisłę. Ostatnie chabety dorożki ciągają bruki staromiejskie podkowami szlifując. Chyba tylko św. Bonifacy, którego obraz w roku 1673 z Katedry Św. Jana do Klasztoru Kamedulskiego krypą przypłynął, pomóc mógłby. Pół wieku minęło jak z bicza strzelił odkąd mechanizm karuzeli na Bielanach rdza gryźć zaczęła. Tymczasem Wisła nasza jakby czyściejsza trochę. Może warto odświeżyć tradycję i do korzeni powrócić? Aby zbadać to zagadnienie Fundacja Ja Wisła zaprasza na rejsy krypą NA BELANY. Pływać będziemy od lipca do września codziennie prawie. Z rana i wieczora, dwa razy dziennie z przystani w Porcie Czerniakowskim krypa w rejs wyruszać będzie, na Bielanach zabierając nowych pasażerów w podróż powrotną na Czerniaków. Rejs pierwszy o czwartej rano, wieczorny o osiemnastej. Nadwiślański świt i zmierzch. Widok Warszawy z rzeki środka samego. Osiem mostów od spodu i cztery nieistniejące. Wizyta w Porcie Handlowym, na Dworcu Wodnym -Przystani Statków Parowych z 1884 i inne atrakcje w programie. Ptaki Wisły: rybitwy prowadzić nas będą w rejs przez rzekę zapomnianą , a ważną niezwykle. Celem projektu jest odrodzenie żeglugi na Wiśle w oparciu o tradycyjne drewniane łodzie, które niegdyś Wisłą pływały. W wieku XVII kilkaset szkut (żaglowców drewnianych 40-metrowej długości) komora celna na Pradze rejestrowała, nie licząc łodzi pomniejszych i tratew tysięcy. Można było rzeką pływać, w czasach gdy nie uregulowana była wcale. Dziś, gdy w pogoni za nowoczesnością, technika przegrała z rzeką warto z pokorą powrócić do wzorów sprawdzonych przez pokolenia przodków.

Komentarz

  • I jak zwykle policjanci popsuli zabawę...
  • Lepiej do Serocka. 14 zł normalny, 7 ulgowy w obie strony, 5 godzin rejsu z godziną postoju w Serocku. Bilety do nabycia na stacji Metro Centrum.
  • Rejsy krypą miały mieć też walor edukacyjny, nie tylko rekreacyjny. :sad:
  • [cite] Maciek:[/cite]Rejsy krypą miały mieć też walor edukacyjny, nie tylko rekreacyjny. :sad:
    No i mają, znajomosc działania niewidzialnej ręki rynku każdemu się przyda.
    imgp1696.jpg
  • piątka ze sternikiem:bigsmile::thumbup:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.