Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia Święta - proszę o pomoc doświadczonych

1456810

Komentarz

  • Bractwo piusa x. Katechezy korespondencyjne http://www.piusx.org.pl/kurs-katechetyczny
    Podziękowali 1efcik
  • Wyd. Św. Wojciecha wydało książkę B. Nadolnej z materiałami do pracy w domu z dzieckiem przygotowującym się do wczesnej Komunii św. Nadolna od lat prowadzi katechezy dla takich dzieci na poznańskiej Wildzie
    Podziękowali 3efcik sylwia1974 wiesia
  • Mieszkamy za granicą od 4 lat i sie zastanawiam czy juz za późno żeby dziecko poszło do Komunii jeszcze w tym roku? Właściwie to rodzenstwo 8 lat i 6.5... barszo chciałabym w Warszawie ... w parafii sw. Kostki ksiądz proboszcz odmówił ks. Wikaremu z naszej rodziny który mógłby taką Komunię  Św odprawić.  A moze ktoś z Was juz miał w tym kościele? 
  • niech proboszcz poda podstawę albo od razu piszcie do wydziału katechetycznego kurii. Nam się zgodzili bez problemu.
  • mysikrolica powiedział(a):
    Wyd. Św. Wojciecha wydało książkę B. Nadolnej z materiałami do pracy w domu z dzieckiem przygotowującym się do wczesnej Komunii św. Nadolna od lat prowadzi katechezy dla takich dzieci na poznańskiej Wildzie
    NAsza starsza czwórka tam się przygotowywała ;)
    Podziękowali 1mysikrolica
  • a Pani Hanna Sołtysiak ( która młodszych naszych przygotowywała do Komunii wydała książkę o Eucharystii, teraz na wiosnę ma się ukazać pozycja o sakramencie pojednania - bardzo warto!
    Jak dla mnie p. Hania to najwyższa półka katechez dla najmłodszych i nie tylko
    Podziękowali 2efcik Patia
  • mysikrolica powiedział(a):
    Wyd. Św. Wojciecha wydało książkę B. Nadolnej z materiałami do pracy w domu z dzieckiem przygotowującym się do wczesnej Komunii św. Nadolna od lat prowadzi katechezy dla takich dzieci na poznańskiej Wildzie
    @mysikrolica ; A to ćwiczenia do wypełniania dla dzieci czy tylko pomoc dla rodziców? bo nie wiem czy brac jedną sztukę czy każdemu osobną?

    Do kompletu z p. Sołtysiak :) Rzeczywiście szkoda, że dopiero wyjdzie ta ksiązeczka o spowiedzi, ale może do maja się ukaże?

    Dziekuję Wam bardzo :)



  • @efcik, to pomoc dla rodziców. Podstawy teoretyczne + 33 tematy na 33 tygodnie pracy z dzieckiem (w zalozeniu). W każdym temacie cele, zadania dla rodziców i zadania dla dziecka (ale nie do wypełniania w książce, tylko narysuj, opowiedz, zapamiętaj, przeproś itp.). Zdecydowanie 1 książka. I moze uprzedze, ze jest taka troche "sucha", bardziej sluzy jako nakierunkowanie co i jak po kolei omawiac, jak soba dawac swiadectwo dziecku. Na katechezach dostajemy dodatkowe materiały do pracy z dzieckiem, z zadaniami, ale to mam pocięte w dużym stopniu, no bo chłopaki robią, tną, wklejaja...
  • @sylwia1974, u nas dwojka szla pare lat temu i w tym roku tez dwójka
  • u nas dwa razy po dwa na Wildzie, raz dwójka u Dominikanów i jeden trybem normalnym...tak, że mamy różnorodne doświadczenia ;) @mysikrolica ;
    Konspekty p.Beaty są bardzo dobre, ale sam przekaz lepszy ma p. Hania Sołtysiak - ona ma niezwykły dar do katechez dla dzieci - bardzo lubię jej słuchać
  • najczęściej jak słucham czegokolwiek dla dzieci ( lekcji , warsztatów, katechez) mówię sobie w duchu : "Zrobiła bym to lepiej"
    U Pani Hani od razu pomyślałam : " Nie zrobiłabym tego lepiej" :) 
    Podziękowali 2efcik OlaOdPawla
  • Sylwia skąd wziąć te jakieś materiały tej Pani Soltysiak? 
  • MAFJa powiedział(a):
    Sylwia skąd wziąć te jakieś materiały tej Pani Soltysiak? 
    materiałów do katechez ( konspektów) - nie widziałam - takie ma p. Nadolna
    ale książka "Oto wielka tajemnica" - jest właśnie pozycją napisaną na podstawie tego co mówi na katechezie o Mszy Św ( cykl katechez o znaczeniu sakramentu Eucharystii, różnicy między zwykłym chlebem a chlebem konsekrowanym), a także na podstawie wypowiedzi dzieci i ich pytań.
    W tej kolejnej książce o Spowiedzi , która ma się pojawić teraz będzie np cytat z mojego syna, który na pytanie katechetki "co to jest konfesjonał" wyjaśnił, że to taki "prostopadłościan o podstawie kwadratu, w którym siedzi ksiądz" ;) - i ta książka ma być oparta na katechezach , które bezpośrednio przygotowują do sakramentu pojednania.
  • książki ładnie ilustrowane, pisane prostym językiem, a mówiące o istocie - bardzo polecam
  • w linku, który podałam wyżej można obejrzeć książeczkę
  • Czy któraś z tych książek nadała y się na prezent urodzinowy dla pięciolatki? Chrzestny pewnie będzie pytał co a impreza nam się rozwleka bo cała rodzina chora a chrzestny w rozjazdach.. 
  • Moim zdaniem "Oto wielką Tajemnica" zdecydowanie się nada
     u nas 6 latek bardzo zachwyconyi chciałyby od razu całą, a 4 latek podsłuchuje po kawałku z zainteresowaniem 
    Podziękowali 2sylwia1974 MAFJa
  • nada...spokojnie
    nasza Julia szła rok temu do Komunii i słuchała z zapartym tchem...miała 5,5 lat
    Podziękowali 2MAFJa Ona64
  • Zdecydowaliśmy ze nasz najstarszy przystąpi do 1 Komunii Św na Mszy we wspólnocie- tego samego dnia co Komunia w naszej parafii, żebym mogła od razu na biały tydzień z nim chodzić. Będzie kameralnie, jak sobie wymarzyłam  <3

    Chodzimy na spotkania w parafii, przygotowujące dzieci od strony duchowej. Ale już nie wgłębiam się w te organizacyjne sprawy, żadnych składek nie dawałam, bo kupiłam mu albę sama. 

    Mam pytanie- o czym nie zapomnieć w przygotowaniach do 1 Komunii? Czy jest coś co powinien dostać? Daliśmy mu teraz w Święta książeczkę do modlitwy - żeby pomogła mu tez w rachunku sumienia. Nie wiem czy jeszcze o czymś powinnismy pomyśleć? To nasza pierwsza Komunia swieta dziecka. 
    Podziękowali 1MAFJa
  • U nas nałożenie szkaplerza
  • Czy pomagacie jakos dziecku w rachunku sumienia? Czy zostawiacie to jemu?
  • pytałam dzieci - córka chciała sama, syn chciał, by mu pomóc
  • nie pomagałam - ale moi szli ze swoim rocznikiem, młodszym może trzeba pomóc

    mój średni syn miał już pierwsza próbną spowiedź - rachunek sumienia robił sam prawie 3 h- efekt prawie 2 strony A4 grzechów ;) rzetelne to było

    łzy mi się zakręciły jak mi to powiedział z dumą po moim powrocie z pracy

    Podziękowali 2MAFJa Rejczel
  • pomagaliśmy, córka miała niecałe 6, syn niecałe 7, kolejny niecałe 8. Kilka dobrych miesięcy pomagaismy, teraz robią sami, czasem ktoś o cos spyta poprosi to pomagamy.
     
  • Pomagamy póki nie umieją czytać. Tak przez pierwszy rok wychodzi. Bardzo lubię ten czas, dużo mnie ta dziecięca wiara uczy. 
    Podziękowali 2Monira sylwia1974
  • Ale ze jak? Podpowiadacie grzechy które popełnił ..?
  • edytowano kwiecień 2018
    Wspólnie modlimy się do Anioła Stróża i Ducha Świętego o pomoc w dobrym przygotowaniu do spowiedzi.
    Czytamy rachunek sumienia.
    Czasem odpowiadam na pytania i wątpliwości dotyczące jakiegoś czynu. 
  • Wspolna modlitwa "spowiadam sie..."
    Rachunek sumienia cowieczorny wg dzieciecych norm. Troche infantylne, ale u nas bardziej sie sprawdza niz wg dekalogu:
    - modlitwa poranna wieczorna posiłkowa
    - posluszenstwo wobec rodzicow
    - pyskowanie
    - stosunek do rodzenstwa (dokuczanie, brak pomocy)
    - stosunek do obowiazkow
    Generalnie taki przeglad robimy co nie wychodzi i co wyszlo (chyba by nie dolowac... ale moze to zle?)
    Nasza ma 6 lat, dzis ma kolejna... pewnie z 12 spowiedz, bardzo sie stresuje, nie wiem czy zapamietalaby grzechy z typowego rachunku w ksiazeczce (byl nacisk by nie pisac ich na kartce).
    Podziękowali 2Joannna sylwia1974
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.