Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kto zrobił przepyszne tarty na ostatniej Akademii Mamy Róży??

2»

Komentarz

  • A ktos ma przepis na spod tarty?
  • czy mogę ciasto do tarty zrobić dzisiaj, włożyć do lodówki do jutra, jutro podpiec a w sobotę dopiec z nadzieniem?
    będzie smaczna?
  • będzie :)
    Podziękowali 1uJa
  • uJa powiedział(a):
    czy mogę ciasto do tarty zrobić dzisiaj, włożyć do lodówki do jutra, jutro podpiec a w sobotę dopiec z nadzieniem?
    będzie smaczna?
    Na cieście kruchym? 
    Ja tak robilam ale podpieczonego nie chowałam do lodówki żeby nie zmiękło 
    Podziękowali 1uJa
  • @mańka, zrobiłam wczoraj ciasteczka, suuuper pyszne. Mam jednak pytanie, moje wyszły bardzo twarde. To tak ma być?  Mieszałam mąkę pszenna pół na pół razowa i 650-tkę.
  • A co zrobić żeby boki tarty nie odpadły? I w tej na slono i na ssłodko brzegi zjrchaly do srodka i nadzienie mi wycieknie:/
  • edytowano marzec 2017
    blaekie powiedział(a):
    @mańka, zrobiłam wczoraj ciasteczka, suuuper pyszne. Mam jednak pytanie, moje wyszły bardzo twarde. To tak ma być?  Mieszałam mąkę pszenna pół na pół razowa i 650-tkę.
    @blaekie obstawiam się, że zawiniła mąka żytnia.Ona jest wodożerna.Przy żytniej trzeba więcej wody.
    uJa powiedział(a):
    A co zrobić żeby boki tarty nie odpadły? I w tej na slono i na ssłodko brzegi zjrchaly do srodka i nadzienie mi wycieknie:/
    @uJa może w zbyt niskiej temperaturze piekłaś?
    Spód na tartę najlepiej wrzucać do nagrzanego piekarnika i piec w 200-220 stopniach.
    A jeśli nie ,to  może zbyt dużo tłuszczu w stosunku do mąki (albo na odwrót zbyt mało mąki w stosunku do tłuszczu :wink: ).
  • @kasha to była sama pszenna
  • uJa powiedział(a):
    A co zrobić żeby boki tarty nie odpadły? I w tej na slono i na ssłodko brzegi zjrchaly do srodka i nadzienie mi wycieknie:/
    Ja robie w ten sposób, że ciasto "wyciagam" ponad brzeg aż się niemal na drugą stronę zawinie . Te brzegi się szybciej przypieką wiec je potem obcinam (lub ukruszam) i dopiero potem zapiekanka z nadzieniem.
    Kiedyś próbowałam z taką hand made "obręczą " z folii aluminiowej
  • edytowano marzec 2017
    blaekie powiedział(a):
    @kasha to była sama pszenna
    @blaekie ; o matko,jedno myślę drugie piszę.No tak tak, o razową mi chodziło.Ona tak samo jak żytnia,wciąga więcej wody.Ale  jeśli nie to ,to może być też zbyt wysoka temperatura i cukier zbyt mocno skarmelizował.

    ps.@uJa a jeszcze mi tak do głowy przyszło...Ty foremkę tak po prostu wyłożyłaś czy przyklejałaś boki do blaszki?
    Zawsze przyklejam boki palcem wskazującym,raz przy razie ,dookoła blaszki i jeszcze nigdy mi nie spłynęły.Może to jest klucz?
    Podziękowali 1blaekie
  • chcę zrobić tartę i w przepisach czytam,że trzeba w czasie pieczenia ją obciążyć- ktoś coś może mi objaśnić?
  • układasz na cieście fasolki, kamyki czy szklane/gliniane kulki
  • na ciasto trzeba położyć folię aluminiową i nasypać np suchej fasoli
  • ta fasola nie daje zapachu ? potem ją się wywala?
  • ja piekłam już kilka razy z tą samą fasolą i nic jej się nie stało ;) zapachu jakiegokolwiek brak
    Podziękowali 2Skatarzyna matka6
  • @matka6, naprawdę chcesz dzisiaj piec tartę? aż mi słabo na samą myśl o włączeniu piekarnika :smiley: 
    Podziękowali 3annabe Katarzyna Katia
  • A ja nigdy nie obciążam i nigdy mi się nie podnosi środkiem.. 
  • annabe powiedział(a):
    A ja nigdy nie obciążam i nigdy mi się nie podnosi środkiem.. 
    też się nad tym zastanawiam,bo mi tez się nigdy nie podnosi.
    Może to zależy od piekarnika albo od naczynia?
  • edytowano sierpień 2017
    @czekolada- już upiekłam z borówkami 
    do tego bita śmietana i kawusiaa......


    wiesz, nałóg  :'(
    a te łzy to nie z powodu uzależnienia, tylko tego,że nie mam towarzystwa do kawy
    e.
  • jakby mi ktoś użyczył przepis na tartę @mańka na konkretnie, tzn . nie na słodko , to jutro też zrobię 
  • no tak, ja też daje papier do pieczenia, nie folię alum., nie wiem skąd mi to przyszło do głowy :smiley:  chyba mi się mózg przegrzał od tego upału..
  • moja obecnie ulobiona tarta jest tarta ze szparagami. Zjadłam jej tyle ze później 5 dni chorowałam. Nie mniej na podpieczone ciasto daje podgotiwane, zielone szparagi, szynkę parmeńska drobno pokrojona, liście szpinaku i zalewam jajkiem rozbeltanym ze smiatna. Pieprze, podsypuje jakimś fajnym twardym serem i piekę. Pyszne.
    Podziękowali 1kluska
  • fajna tez z łososiem wędzonym, burakiem i kozim serem lub feta. Do tego szpinak. Zalewa jak wyżej. Burak musi być upieczony i pokrojony cieniutki. Tez super.
  • @andora - brzmi zachęcająco,  musiałabym spróbować ;)

    Tarta z borówkami była pyszna
    Zapieczone borówki, to zdecydowanie mój smak
  • spróbuj tej ze szparagami, a jak nie dostaniesz szparagów to zastąp brokułem. Trz będzie pyszne! Ta z łososiem i burakami to już taka bardziej specyficzna jest. A na słodko tez lepubie ale nabardziej z budyniem, jakimś owocem świeżym i odrobina galaretki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.