Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Benedykt XVI wraca do krytyki Vaticanum II?

edytowano lipiec 2011 w Polityka
"Najwyraźniej wyniki (Soboru Watykańskiego II) wydają się dramatycznie sprzeczne z oczekiwaniami wszystkich, począwszy od tych papieża Jana XXIII a skończywszy na tych papieża Pawła VI: oczekiwaliśmy nowej jedności katolickiej, a zostaliśmy narażeni na niezgodę, która, używając słów papieża Pawła VI, przeszła od samokrytycyzmu do samozagłady. Spodziewaliśmy się nowego entuzjazmu, a wielu się zniechęciło i znudziło. Spodziewaliśmy się wielkiego kroku naprzód, a zamiast tego stanęliśmy w obliczu postępującego procesu dekadencji, który rozwinął się w głównej mierze właśnie dzięki nawoływaniu do powrotu do Soboru i dlatego przyczynił się do zdyskredytowania Soboru w oczach wielu. Stąd też bezpośredni rezultat wydaje się negatywny. Powtarzam tutaj to, co powiedziałem 10 lat temu po zakończeniu prac: bezsprzecznie i zdecydowanie ten okres był nieprzychylny dla Kościoła Katolickiego."
tak o Vaticanum II pisał Józef Razinger 27 lat temu... wydaje się, że zdania nie zmienił, za to znacząco zminił się jego wpływ na losy Kościoła...
«1

Komentarz

  • Chciałem napisać parę słów krytyki, ale se odpuszczę i powiem tylko tyle: uważam, że BXVI jest lepszym papieżem niż jego poprzednik.
  • ale ogólnie lepszym czy w czymś lepszym?
  • Ogólnie, przynajmniej takie sprawia wrażenie.
  • czyli ostrożnie i asekuracyjnie stwierdzasz, że wydaje się być ogólnie lepszy od JPII?
  • Dokładnie.
  • no popatrz, mamy zgodę, a myślałem, że to nie możliwe:wink:
  • Nie byłbym taki pewien, przeczytaj wpis #2 w tym wątku uważnie.
  • wiedziałem... prawie-zgoda, ale... :wink:
  • <troll mode on>
    To moja wina, że czytać nie umiesz?
    <troll mode off>
  • Greg do dobrego tradsa brakuje Ci przynajmniej jednego:wink:
  • [cite] DOEtata:[/cite]Greg do dobrego tradsa brakuje Ci przynajmniej jednego:wink:
    Rozwiń proszę. Serio, ja nie kumaty w podprogowe wiadomości, w końcu jako informatyk jestem binarny.
  • Was czytać od rana...:ag:
  • wiesz, ja generalnie BARDZO szanuję tradsów, naprawdę. Ale jak powiedział nasz przyjaciel, a ja się z nim zgadzam brakuje mi w postawie większości tych tradsów, których znam: miłości w głoszeniu swych poglądów i w postawie względem innych wiernych.
  • DOetata: miłość to nie pobłażliwość. Miłujący ojciec musi czasem dać w dupsko dziecku.
  • ale nadal z miłością
  • A skąd wiesz, może oni wyrażają tą miłość tak, że jej nie rozumiesz?
  • a tak wracając do tomata: ja myślę, że BXVI jest cichym tradsem:wink:
  • [cite] Gregorius:[/cite]A skąd wiesz, może oni wyrażają tą miłość tak, że jej nie rozumiesz?
    miłość się czuje... każdy to ma, tak nas Pan Bóg stworzył
  • BIXV jest modernistą. Nic się w tej kwestii od czasu swego uczestnictwa w ostatnim Soborze nie zmienił. Wystarczy poczytać, kogo najchętniej nadal cytuje.
  • [cite] Gregorius:[/cite]BIXV jest modernistą. Nic się w tej kwestii od czasu swego uczestnictwa w ostatnim Soborze nie zmienił. Wystarczy poczytać, kogo najchętniej nadal cytuje.

    zatrzymaj w minutę Tytanika...
  • Dlatego chciałem się powstrzymać, ale tym razem nie wytrzymałem ;-)
  • 'Miłość cierpliwa jest...":smile:
  • No wiec oceniać będę, jak pontyfikat minie. Czego sobie absolutnie nie życzę, bo prawdopodobieństwo, że następcą byłby mój "ulubiony" balonikowy kardynał, jest dość spore.
  • [cite] DOEtata:[/cite]'Miłość cierpliwa jest...":smile:
    Jak to było? zatrzymaj w minutę Tytanika... (kradnę)
  • oceniać łatwo, a wspierać będziesz? zanim pontyfikat minie?
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] DOEtata:[/cite]'Miłość cierpliwa jest...":smile:
    Jak to było? zatrzymaj w minutę Tytanika... (kradnę)

    tu mam podobnie... często też nie potrafię głosić swoich poglądów z miłością... zwłaszcza do dzieci i Żony... ale chcę nad tym pracować uznając swą słabość
  • [cite] DOEtata:[/cite]oceniać łatwo, a wspierać będziesz? zanim pontyfikat minie?
    Na tyle ile potrafię i zgodne to z mym sumieniem
  • pod warunkiem, że sumienie dobrze ukształtowane:wink: a nie każdy takowe ma
  • Do czego pijesz? N.p. trzeciego Asyżu popierać nie mogę i nie będę.
  • Greg: nie tylko Ty czytasz ten wątek:smile: "Wstrzymaj swe święte oburzenie"
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.