Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

1001 książek, które musisz przeczytać, zanim umrzesz :)

2

Komentarz

  • Ogólnie nie jest ze mną tak najgorzej, bo sporo z tej listy przeczytałam, oczywiście te, które są w j.polskim, bo innego nie kumam. Krystynę uwielbiam też. Na ogol bardziej kojarzę autorów, niż tytuły. Ulubieni autorzy zmieniali się wraz z wiekiem, ale zawsze szczególny sentyment mam do Dickensa. A z polskich- Kraszewski.
  • Pismo Św. ... przed śmiercią wystarczy
  • The Golden Ass â?? Lucius Apuleius

    Zacznę od tej i tej
    Middlesex â?? Jeffrey Eugenides
  • Hm, ale wiesz, że to znaczy "Złoty osioł"? :wink:
    Po polsku wydał go Prószyński parę lat temu.
  • A to drugie coś w stylu "Środkowa Saksonia" :wink:
  • Cóż, ja z tego tysiąca czytałam około siedemdziesięciu (część - lektury :wink:), czyli nie jestem chyba porażająco oczytana :shamed: Przy okazji wrzucę może jakąś recenzję, a nuż komuś się przyda?

    Zgadzam się z przezdmówcami, że są tu autorzy totalnie niestrawni, choć mój żołądek niekoniecznie pokrywa się z Waszymi :wink:

    Zasadniczo żołądki rzadko się pokrywają, chyba że u bliźniąt syjamskich :wink::wink::wink:
  • postanowiłam się dokształcić literacko



    wypożyczyłam wielokrotnie polecaną "Krystynę..":cool:
  • "Krystyna" jest super :-)
  • @Marcelina

    Coetzee jest znakomity, tylko potwornie-straszliwie-dusząco smutny. Czytałam "Diary of bad year", nie wiem, jak to po polsku będzie. Czytałam jeszcze "Hańbę". Dobrze tłumaczone.

    Zależy od gustu ja Jego książek nie trawię za to dzięki NN poznałam i polubiłam Kertesza nawet na maturze o nim pisałam


    Na Coelho szkoda czasu, niuejdżowskie powiastki dla czytelniczek "Zwierciadła". Literacko żadne.
    Tu się zgadzam w 100% szkoda czasu nie da się tego czytać a facet niby ma być guru, chyba dla plastykowych panienek
  • [cite] Kresowianka:[/cite]pamiętajmy, że to lista Guardiana;) potem możemy przejrzeć Nagrody Pulitzera i Nobla :)
    Nobel to na tej liście się zdarza ;-) Fajnie byłoby zrobić taką listę polskiej literatury.Tylko nie sugerować się Nike, choć nie nie, muszę przyznać że Pilcha odkryłam dzięki tejże nagrodzie i kocham niezmiennie.

    Jeszcze co do listy to Chandler jak najbardziej Hammet też ale dla miłośnikow kryminałów inaczej można dostrzec tylko jeden aspekt % . Ja uwielbiam ich książki.

    Gaskell wreszcie można liczyć na to że u nas wydzadzą wszystko, mam nadzieję :-) choć nie jet to mój ukochany gat. lit. ale lubię poczytać. Edgar Allan Poe - lubię się bać ;-)
  • w sam raz na czas! :)

    http://www.rp.pl/artykul/733052.html
  • Na życzenie pewnej Pani ;)

  • Katia, chyba mi w myslach czytasz ;)
  • Ostatnio za namowa kogos z forum (juz nie pamietam kto polecal) przeczytalam caly cykl gry Endera. W ogole bardzo duzo czytam odkad mam kundla :D Srednio ksiazke/ 3 dni.
    Dawajcie wiecej propozycji, zebym z glodu nie umarla ;)
  • Ja ostatnio kilka dobrych książek przeczytałam ).
    Np. "Marzenie Celta" Mario Vargasa -świetne , mocne ,poruszające.

    A teraz czytam kolejną książkę Paula Theroux - "Safarii mrocznej gwiazdy" - o podróży z Kairu do Kapsztadu i polecam ).
  • Skąd Wy bierzecie czas na czytanie?
    Ja jak nie pracuję to Pompę mówię i czytać totalnie nie ma kiedy.

    Och, jak ja sobie wypocznę przez pierwszy tydzień po urodzeniu dziecka! Już nie mogę się doczekać.
    8->
  • Nie mam telewizji na ten przykład ).
  • Ja nie szyję ).
  • Plinio Correa de Oliveira "Rewolucja i Kontrrewolucja" 
  • Nie szyję (niestety, jeszcze nie, ale się przymierzam), nie mam tv, nie pracuję, z treningami też ostatnio niezbyt... A że Post, mało mnie na orgu - mam czas na czytanie :D (od Popielca przeczytałam więcej niż od początku roku do Popielca ;)) )
  • Ja telewizji prawie nie oglądam a na czytanie też ostatnio czasu nie mam.

    A chętnie bym coś w stylu Krystyny przeczytała.

    Krystyna to w ogóle na czele listy być powinna  - w końcu to o matce wielodzietnej jest ;)
  • Ja od Krystyny zaczęłam i już właściwie wszystko pani Undset mam przeczytane ( i na półce prawie wsio). Ale Krystyna i Olaf  najlepiej napisane.
  • Zarwałam noc wyjątkowo nie tylko z powodu chorych dzieci :), ale z powodu książki (co mi się dość dawno nie zdarzyło - czytam sporo, ale rzadko trafiam na coś dla mnie zupełnie fascynującego i wyjątkowego).
    "Kochankowie z oddziału intensywnej terapii" ks. Mariusz Bernyś



  • Ekhm, jako żonie anestezjologa, tytuł ten jakoś źle mi się kojarzy;-)
  • Listy św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) i Jej autobiografia.
  • Czytałam ostatnio wspomnienia, książka autobiograficzna w formie wywiadu-rzeki z profesorem Witoldem Kieżunem. Znane jest jego zdjęcie z Powstania ze zdobytym CKmem. Przeżył i okupację, i Powstanie, i gułag i PRL. Ma trochę trzeźwych osądów na temat obecnej sytuacji. Dobrze się to czyta.

    Może nie jest to książka obowiązkowa, ale tak w ogóle polecam.
    Z tej serii Anny Szatkowskiej (córka Zofii Kossak-Szczuckiej) wspomnienia pt. Był dom. Też jest opisany Jej udział w Powstaniu,
  • Dzięki @AgaMaria za Kossak-Szczucką.

    Oprócz Pisma św. - "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus
  • Z tematów mniej pobożnych polecam wywiad rzekę z królową polskich seriali z Iloną Łepkowską.
  • edytowano sierpień 2014
    Niedawno odkryłem świetne książki sensacyjne polskiego autora Marcina Ciszewskiego. Akurat była promocja na Woblinku i po 9,90 udało mi się kupić 4 książki.
    - "www.ru2012.pl" to sensacyjne SF i trochę utopia. Oddział wojskowy podczas manewrów amerykańsko-polskich cofa się w czasie do II wojny światowej i rozpoczyna cały ciąg zdarzeń mających kulminację w teraźniejszości. Takie "co by było gdyby..." napisane w świetnym stylu.
    - "Gliniarz" to autobiografia z przymrużeniem oka współautora powieści. Wyjaśnia wiele mechanizmów jakie były i są w służbach wewnętrznych. Niektóre anegdoty są wręcz kultowe.
    - "Upał" czyli terroryzm w Polsce. Jak wygląda prewencja, a jak walka. Realia przygotowywań do Euro i co mogłoby się wydarzyć.
    - "Wiatr" to fikcja polityczna, ale czy do końca fikcja? Czy walcząc o dobro kraju można być tym złym? Jak skomplikowane układy łączą polityków, biznesmenów i służby wywiadowcze różnych krajów? Zakończenie książki do refleksji.


    Edit: A do listy dopisuje - Leopold Tyrmand "Zły".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.