Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

1001 książek, które musisz przeczytać, zanim umrzesz :)

13»

Komentarz

  • Strasznie dużo na tej liście kup, zwłaszcza z tej współczesnej.

    Oprócz wyżej wspomnianych z daleka należy omijać jeszcze panią Doris Lessing - tragiczny, feministyczny bełkot i p. Jelinek (j.w.)

    Za to z mniej znanych warto sięgnąć do Kazuo Ishiguro, zwłaszcza jak kto w oryginale da rade, bo to kawał znakomitej angielszczyzny (tak tak, wbrew nazwisku). Ale w tłumaczeniu też warto. Remains of the Day chyba bylo tłumaczone jako "Okruchy dnia", reszty po polsku nie kojarzę.
  • edytowano sierpień 2014
    Okruchy dnia to był niezły film z Hopkinsem i E. Thompson.
  • Książka, którą przeczytałem kilka lat temu, ale zrobiłą na mnie piorunujące wrażenie to:

    MAO Jung Chang, Jon Halliday

    Autorka jednej z najsłynniejszych pozycji literatury faktu napisała wraz z mężem długo oczekiwaną drugą książkę - biografię inną niż wszystkie. Ukazuje ona prawdziwe oblicze przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga, człowieka odpowiedzialnego za niewyobrażalne zbrodnie, który cynicznie i z okrucieństwem dążył do władzy nad światem. Wydarzenia historyczne, przerażające anegdoty i bezpardonowa demistyfikacja głównych zasad reżimu maoistycznego, składają się na przejmujące do głębi dzieło, do którego autorzy zbierali materiały przez ponad dekadę. Książkę, która nigdy nie zostanie wydana w komunistycznych Chinach.


    Jeżeli spełniasz jeden z poniższych warunków:
    - lubisz historię
    - lubisz socjologię
    - chces zobaczyć jak jeden zły człowiek manipulacjami potrafi zniewolić jakby nie było inteligentnych ludzi 
    - jak to się dzieje, ze zły człowiek zawsze z dobrym wygra 

    to książka dla Ciebie

    Najbardziej w pamięci została mi historia, kiedy uciekający Mao, bez żadnych atrybutów, armii, dołącza do zdolnego generała mającego 40tys ludzi pod bronią. W kilka tygodni później wskutek knowań, manipulacji itd, Mao rządzi tym wojskiem, a generał po kilku tygodniach, zdegradowany wącha kwiatki od spodu...

    Polecam. Czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną, Szkoda, że prawdziwą :/

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.