Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Książki dla młodzieży

edytowano listopada 2011 w Czytelnia
Do tej pory pojawiło się kilka wątków "książkowych".
Mimo to pozwoliłam sobie założyć kolejny- tym razem dotyczący książek dla trochę starszych dzieci- dla nastolatków. O ile dla maluchów nie mam problemu ze znalezieniem jakiejś fajnej pozycji, to z nastolatkami już jest problem...
A jak wiadomo zbliża się gwiazdka, tak więc wszelkie sugestie mile widziane:cool:

Co podsunąć trzynastoletniej pannie, która jest dość poważna jak na swój wiek? Córka jest typowym molem książkowym. Czyta duuużo. Dodam, że jest fanką Musierowicz- "Jeżycjadę" czytała już conajmniej kilka razy. (Czy ostatnio pojawiło się może coś nowego tejże autorki?) Ale lubi też Siesicką, Nawrocką, Nowak, Levisa, Jaqueline Wilson...Ostatnio bardzo podobała się jej "Dziewczyna z pomarańczami"..

A może powinna już sięgnąć po coś bardziej "poważnego", np. Francine Rivers?
«1

Komentarz

  • Zofia Kossak?
  • Nawrocka jednym tchem z Levisem?

    Polecam Pollyanna Eleanor H. Porter... bo Nawrocka to nawet w tytule musiała napisac o czym ta książka będzie jakby czytelnik był połgłówkiem?

    No i Makuszyńskiego... rewelacyjne poczucie humoru.
  • A Jane Austen?? Ja się w tym wieku zaczytywałam w niej.
  • O tak Jane Austen,
  • Książki fajne ale filmy... flaki z olejem.
  • [cite] Taw:[/cite]Nawrocka jednym tchem z Levisem?

    Polecam Pollyanna Eleanor H. Porter... bo Nawrocka to nawet w tytule musiała napisac o czym ta książka będzie jakby czytelnik był połgłówkiem?

    No i Makuszyńskiego... rewelacyjne poczucie humoru.

    Polyannę to już kilka lat temu czytała.
  • no to Quo Vadis
  • Kupiłam dziś 
    Ocalona z piekła - Ania GolędzinowskaHistoria prawdziwa, autobiograficzna. Szokująca opowieść o niezwykłej, chwilami bardzo trudnej drodze odkrywania swojego miejsca na ziemi. Ania Golędzinowska przeszła w swoim życiu prawdziwe piekło. Po śmierci ojca wychowywała się praktycznie sama. Życie na ulicach Warszawy, kradzieże, narkotyki... Ucieczką do raju miał być wyjazd do Włoch. Obiecywano jej, że będzie gwiazdą mediolańskich agencji mody, a stała się niewolnicą organizacji handlującej kobietami. Po brawurowej ucieczce udało jej się w końcu zrealizować marzenia. Zrobiła wielką karierę jako modelka i gwiazda włoskiej telewizji. Trafiła do raju, ale nie było to niebo. Znowu alkohol, narkotyki, przypadkowy seks... Miała sławę, pieniądze, dosłownie wszystko. Wszystko, oprócz szczęścia. Dziś mieszka w Medjugorie, spotyka się z ludźmi na całym świecie i opowiada im całą prawdę o Ani, która wreszcie odnalazła swo je miejsce i wielką MIŁOŚĆ, którą jest Bóg.

    Moja czternastoletnia córka (dośc dojrzała jak na swój wiek) od razu się zainteresowała (uzależniona od czytania :D). Myślicie, że można jej pozwolić? Zna ktoś treśc? Ksiązka wprawdzie polecana, ale osobiście jeszcze nie czytałam...
  • 'bardzo biala wrona' czytalas? i inne tej autorki
  • Nie czytałam...
    Możesz coś więcej?
  • Ele Ewy Nowak czytałam: "Diupa" i "Mięta". I moja Ola również już czytała...

    Wracam jednak do "Ocalonej z piekła". Ktoś z Was czytał?
  • A tak w oóle to córka ostatnio zaczytuje się w książkach Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk:
    "220 linii"
    "110 ulic"
    "13. Poprzeczna"...
    Widziałam też, że czyta to:
    Bella. Poruszająca opowieść o sile miłości i przebaczenia. - Lisa Samson

    Oraz to:
    image
  • edytowano czerwca 2012
    Czytałam (Golędzinowską). Fajna książka, dobrze się czyta, ale momentami sceny chyba trochę za mocne dla nastolatki... ja się już trochę męczyłam, a po polonistyce chyba nic nie powinno mnie zmęczyć :) Mam wrażenie, że ona to pisała głównie dla Włochów, może oni nie są tacy powściągliwi.
  • Więc co? Zabronić?
  • Małgosiu, może najpierw sama przeczytaj i będziesz wiedziała, czy córka już może czytać, czy lepiej za parę lat
  • najpierw sama przeczytaj, innego wyjscia nie ma.

    bardzo biala wrona jest o toksycznej milosci - dziewczyna z fajnej rodziny ktora wlasnie adoptowala wymarzonego chlopca, poznaje chlopaka, zakochuje sie i lekcewarzy sygnaly. chlopak stosuje wobedc niej przemoc, najpierw tylko emocjonalna, potem tez fizyczna (wtedy ona trzezwieje i odchodzi) rodzina cala zakrecona na punkcie tego adoptowanego chlopca, pies reaguje na chlopca wyciem i szczekaniem, ogolnie armagedon w domu. bardzo mi sie podobala, ale nie wiem czy dla 13 czy raczej 15 latki, musialabys przeczytac sama. ja zaluje ze nie czytalam tego jako nastolatka
  • Problem w tym, że ostatnio na czytanie brakuje czasu :D
  • A jeśli o tę wronę chodzi...
    Nie wiem czy dla 13 czy też 15 latki.
    Ale wiem, że moja córka póki co o chłopakach nie myśli. O to akurat jestem spokojna...
    Naprawdę jest dojrzała jak na swój wiek. Może dlatego, że poszła rok wcześniej do szkoły? A może środowisko szkoły sióstr Nazaretanek? A może doświadczenia życiowe?
    :D
  • edytowano czerwca 2012
    image

    Szkoda czasu na powieści. Lepiej przeczytać coś ciekawego, pożytecznego, pouczającego i wzmacniającego wiarę.
  • Może taki przykład: wydawca doradził Golędzinowskiej, żeby zaczęła szokująco. No to zaczęła  - od opisu gwałtu. I to jest naprawdę okrutna scena. Nie wiem, czy dla nastolatki. 
  • Jinia, dzięki!
    Napewno książka przejdzie moją recenzję!
  • Szkoda czasu na powieści. Lepiej przeczytać coś ciekawego, pożytecznego, pouczającego i wzmacniającego wiarę

    Na powieści szkoda czasu, a na mangi nie szkoda... ciekawe podejście   @-)
  • Bardzo ciekawa jest powieść biograficzna Tima Guenarda "Silniejszy od nienawiści". Też mocno poraniony w dzieciństwie, dzięki pewnemu kapłanowi i posłudze w "Arce" nawrócił się, teraz jest szczęśliwym mężem i ojcem. On to pisze z pewnej perspektywy czasowej, więc chyba nie ma już aż tylu drastycznych scen, jak u Golędzinowskiej (chociaż nieraz też opisuje bardzo ciężkie sytuacje). Co prawda czytałam to kilka lat temu i dobrze nie pamiętam.
  • edytowano czerwca 2012
    Jakoś nie bardzo widzę moją córkę czytającą tę pozycję powyżej (znaczy tę o opętaniu).
    Chociaż,,,,"Egzorcyzmy Anelise Michel" oglądała i bardzo ją ten film poruszył. Może dlatego, że to historia z zycia.
  • edytowano czerwca 2012
    To jest dobre. Dodatkowa lektura, która przyda się na WOS i historię.

    image

    Rafał Ziemkiewicz "Michnikowszczyzna".  Fragment:




  • Małgosiu, aż poszłam popatrzeć, co ja mam na półce ciekawego... "Braci z Bronksu" mogłaby przeczytać - bez różnych dziwnych scen, a naprawdę ciekawie. Patti Gallagher Mansfield "Świętość w zasięgu ręki" - co prawda z perspektywy matki, ale będzie jej się czytać jak Musierowicz, a dobre wzorce zostaną. Książki dla młodzieży o. Rafała Szymkowiaka. "Kwiaty na stepie" Barbary Piotrowskiej-Dubik (wspomnienia z zesłania do Kazachstanu). Wspomnienia Marii Okońskiej. Zastanawiam się, czy nie będzie jeszcze za młoda na wspomnienia Immaculee Ilibagizy "Ocalona, aby mówić" - to jest o wojnie w Rwandzie. Trochę opisów morderstw niestety będzie, ale głównie to książka o zawierzeniu Bogu. Jest też jej druga część: "Ocalona, aby przebaczyć"
  • Małgosiu, a czytała "Pamiętnik nastolatki" Beaty Andrzejczuk? Wydawnictwo Rafael, już w sumie 5 tomów-dobrze się czyta :-)
  • edytowano czerwca 2012
    Zepsuję trochę wątek, bo to dla młodszych dzieci - syn (9 lat) przeczytał jednym tchem "Małych zwycięzców" Ossendowskiego. Mówił, że tak wspaniałej książki dawno nie czytał.
    Dawno tak zachwyconego dziecka nie widziałam, więc polecam gorąco wszystkim chłopakom.


    http://sopocki.osdw.pl/ksiazka/Ossendowski-Antoni-Ferdynand/Mali-zwyciezcy,56804400192KS

    Dziewczynkom też.


  • Dodam jeszcze:
    1. Wojownika Trzech Światów (R. Kościuszko - 5 części)
    2. seria HEARTLAND (Lauren Brook) - o koniach 

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.