A czym zmyc z lakierowanego drewna plamy po takiej brazowo-szarej tasmie klejacej (takiej, jakiej sie do paczek uzywa)? Syn obkleil taka tasma barierke w pokoju, przy odklejaniu wieksza czesc kleju zostala...
Potraktować rozpuszczalnikiem uniwersalnym albo oczyszczoną benzyną.
A czym zmyc z lakierowanego drewna plamy po takiej brazowo-szarej tasmie klejacej (takiej, jakiej sie do paczek uzywa)? Syn obkleil taka tasma barierke w pokoju, przy odklejaniu wieksza czesc kleju zostala...
Potraktować rozpuszczalnikiem uniwersalnym albo oczyszczoną benzyną.
Pomocy! Problem nieduży, ale poważny. Prześciaradło z frotki nanaszym łożu było tak przepocone, że pod nim wdały się pojedyncze plamki grzyba ~X(
Na szczeście tylko na jednym kawałku.
Suszymy to intensywnie, tyle, że teraz parno bywa...Przełożyliśmy tak, żeby było w nogach. Wiem, że grzyby niebezpieczne (nowotwory)...Suszę też suszarką.
Materac porządny, duży i drogi, dwustronny - letni i zimowy.
Czy znacie jakiś preparat, który nie zaszkodzi ludziom, a usunie te zarodnie grzyba z powierzchni materaca!!!????
Próbowałam proszkiem do prania, ale nie chcę tego za bardzo moczyć, po drugie proszek tego nie usunął!
Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać. Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.
Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.
Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.
Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.
Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.
Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.
Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.
Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.
Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.
Jajka - wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.
Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.
Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.
Kawa – tak jak w przypadku herbaty.
Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.
Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.
Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.
Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.
Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Inne metody: - Plamę zaprać w mleku , najlepiej kwaśnym. - Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą. - Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia. Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.
Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.
Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.
Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.
Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.
Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.
Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.
Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.
Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.
Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie. Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.
Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym. Plamy po kolorowej świecy Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.
Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.
I poszukałam w necie...i narobiłam...polałam vanishem (nieduża ilość) plus płynem do wc - ktoś pisał w necie, że odgrzybił tym wózek dziecięcy...nie wiem tylko, czy potem jakieś dziecko w tym spało.
owszem plamki grzybowe się zmniejszyły...ale mimo, że potem obficie zmywałam szmatami moczonymi w wodzie, to chyba nie damy rady na tym spać
przedobrzyłam, to niewielki odcinek i suszę, wietrzę cały czas, balkon otwarty, ale mnie dusi
Płyn do wc to chyba kiepski pomysł- ogólnie pewnie chodziło o coś z chlorem, ale potem trzeba obficie spłukać wodą. Trudno to zrobić na materacu, ale teraz upały- może wyschnie. Może wystaw na balkon9jeśli duży) i zamknij drzwi, żeby zapach nie przedostawał się do mieszkania. Koleżanka pleśń w mieszkaniu wywabiała Ace- musieli się wyprowadzić na kilka dni, bo nie wiedziała o spłukaniu
Dzięki Iso. Odwróciliśmy go tak, że te polane chemią- i przecież płukane wodą ze szmat - fragmenty znalazły się w nogach i pod spodem, dodatkowo jeszcze zaizolowaliśmy folią od spodu, aby ten zapach nie parował. Mąż spróbuje tam spać, na drugiej połowie i przy otwartym oknie, ja spróbuję na karimacie w drugim pokoju...ale się porobiło
Ogólnie to nieduży obszar i tarłam go chyba godzinę szmatami obficie spłukiwanymi wodą, a jutro rano spróbuję pojechać do sklepu obejrzeć materace...vanish jest silny bo od razu odbarwił niebieskie paski na materacu, domestosa niestety skapnęło mi więcej...
przed wrzuceniem spodni do pralki z ciekawosci sprawdzilam, czy rzeczywiscie w 40º C prac je moge. No i zdziwilam sie, bo jest napisane, zeby nie prac, nie wirowac, nie prasowac. To takie spodnie od garnituru, 100% poliester. Czy cos zlego im sie stanie, jesli jednak wypiore je w 30º w programie do delikatnych tkanin?
Prawdopodobnie straszliwie się wygniotą. A na metce masz nie prasować... Ja piorę w niskiej temperaturze, wiruję i prasuję nie bardzo gorącym żelazkiem. Kanty po wewnętrznej stronie warto przejechać mydłem krawieckim, to się ładniej zaprasują i będą lepiej trzymały. Ale ja się nie odnoszę ze szczególnym pietyzmem do poliestrowej odzieży... ;-)
Ale to się łatwo prasuje. Serio! Tylko zaraz po praniu wygląda fatalnie. Jedyny problem, że trzeba umieć ładnie prasować, żeby to potem wyglądało przyzwoicie.
Spadło mi żelazko na dywan, żelazko uratowałam, dywanu nie Próbowałam wyczesać szczoteczką do rąk, efekt prawie żaden. Zastanawiam się czy nie użyć maszynki do szczyżenia włosów, ale boję się, że będzie jeszcze gorzej. Ktoś może ratował dywan?
Znalazłam dres, w takim miejscu w którym bym się ciuchów nie spodziewała.
I tenże dres z wilgoci ( chyba ) ma teraz takie plamki jasne i taki dziwny zapach, coś jakby pleśń
Nie wiem jak to nazwać.
Szkoda mi dresu, bo sporo kosztował , mało schodzony a wydaje się być do wyrzucenie
Ktoś wcześniej wspominał, że przygarnął by dres, więc przypomniałam sobie o nim, bo ze wzg na rozmiar ( jest na mnie już sporo za duży ) leżał nie używany .
No i znalazłam.
Puści to jakoś, da się to sprać ?
Czym to sprać?
Dres jest w kolorze bakłażanowym więc wybielacze odpadają.
Ja takie kropeczki, które pojawi7y się w podobnych okolicznościach na wózku, potraktowałam vanishem, namoczyłam, a potem długo zapierałam w rękach, w końcu zeszło.
Hipolit, może spróbuj sokiem z cytryny, choć ma silne właściwości wybielające? Więc nie wiem, jak na kolor bakłażana? Sprałam cytryną plamy z herbaty na jasnej narzucie.
Komentarz
Pomocy! Problem nieduży, ale poważny. Prześciaradło z frotki nanaszym łożu było tak przepocone, że pod nim wdały się pojedyncze plamki grzyba ~X(
Na szczeście tylko na jednym kawałku.
Suszymy to intensywnie, tyle, że teraz parno bywa...Przełożyliśmy tak, żeby było w nogach. Wiem, że grzyby niebezpieczne (nowotwory)...Suszę też suszarką.
Materac porządny, duży i drogi, dwustronny - letni i zimowy.
Czy znacie jakiś preparat, który nie zaszkodzi ludziom, a usunie te zarodnie grzyba z powierzchni materaca!!!????
Próbowałam proszkiem do prania, ale nie chcę tego za bardzo moczyć, po drugie proszek tego nie usunął!
Help!
Usuwanie plam
Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.
Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.
Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.
Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.
Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.
Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.
Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.
Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.
Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.
Jajka - wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.
Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.
Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.
Kawa – tak jak w przypadku herbaty.
Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.
Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.
Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.
Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.
Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku , najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.
Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.
Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.
Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.
Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.
Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.
Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.
Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.
Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.
Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.
Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.
Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
Plamy po kolorowej świecy
Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.
Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.
---
Bridget, dzięki. Polałam obficie te zmiany wodą utlenioną. Pieniło się znaczy się są bakterie. Ale niestety czarne kropki grzybni zostały :-L
Poszukam w necie albo lepiej małża poproszę niech to zgłębi
I poszukałam w necie...i narobiłam...polałam vanishem (nieduża ilość) plus płynem do wc - ktoś pisał w necie, że odgrzybił tym wózek dziecięcy...nie wiem tylko, czy potem jakieś dziecko w tym spało.
owszem plamki grzybowe się zmniejszyły...ale mimo, że potem obficie zmywałam szmatami moczonymi w wodzie, to chyba nie damy rady na tym spać
przedobrzyłam, to niewielki odcinek i suszę, wietrzę cały czas, balkon otwarty, ale mnie dusi
wzięłam dwa wapna
Chyba musimy zmienić materac . Grzyb był niewielki i niebezpieczny, a teraz dodatkowo parują chemikalia. b-(
Trudno. Ludzi psują cenniejsze rzeczy.
Koleżanka pleśń w mieszkaniu wywabiała Ace- musieli się wyprowadzić na kilka dni, bo nie wiedziała o spłukaniu
Ja piorę w niskiej temperaturze, wiruję i prasuję nie bardzo gorącym żelazkiem. Kanty po wewnętrznej stronie warto przejechać mydłem krawieckim, to się ładniej zaprasują i będą lepiej trzymały.
Ale ja się nie odnoszę ze szczególnym pietyzmem do poliestrowej odzieży... ;-)
Jedyny problem, że trzeba umieć ładnie prasować, żeby to potem wyglądało przyzwoicie.